Bezpośrednia emisja CW ;) za pomocą uC

Witam.

A tak sobie myślę... czy da się w sensowny sposób nadawać sygnał cyfrowy używając bezpośrednio:

a) mikrokontrolera produkującego kilkadziesiąt kHz stanów logicznych podawanego przez filtry na antenę (jaką?). Kluczowanie i mamy prymitywny nadajnik.

b) anteny (jakiej? ferrytowej?) do odbierania + jakis normalny detektor AM + uC.

Tak sobie właśnie myslę nad bezprzewodowymi czujnikami w domku (jednokierunkowe, tylko odczyt) i pomijajac faje wynalazki jak zigbee kombinuje nad własnym. Wystarczy kilka bitów / sek. Musi przenikać przez ściany z pustaków.

Tu i tam są jakieś pomysły, np:

formatting link
Ale jakieś takie za skomplikowane z powodu wysokiego f. A ja zastanawiam sie nad kHz a nie MHz. Da rade?

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

Pewnie się da... ale ile to będzie kosztować? Pracy, czasu, nawijanie tych anten?? Gotowe moduły nie są takiego drogie, np:

formatting link
bym się tak nie bawił, ale to głównie dlatego, że nie czuję tematów radiowych. Po prostu nie potrafiłbym tego zrobić tak, żeby działało pewnie więcej niż tydzień ;)... Nie wiem, jak Ty oceniasz szanse takich prób, ale zastanów się, czy chcesz zrobić działający system czujników czy chcesz zrobić eksperymentalną transmisję radiową z wykorzystaniem prawie samego procka ;)...

Reply to
Konop

Czy 2.4G z takiego byle czego przenika przez ściany?

Reply to
Sebastian Biały

Uzywam w/w i o przechodzeniu przez sciany nalezy zapomiec. Do komunikacji w ramach jednego pomieszczenia a i owszem. W otwartej przestrzeni moge sprawdzic. Mam tez moduly z wieksza antenka i te z jedna sciana daja rade.

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Borowski

Mam więc nadzieje że kilkadziesiąt kHz powinno dać radę.

Reply to
Sebastian Biały

Chwila - typowe wifi przechodzi przez ściany z pustaków... Z żelbetem ma problem ale nie z cegłami pustakami. A wifi to 2.4GHz.

Jak się boisz tych 2.4GHz to kup sobie modemy 900MHz. Te dadzą rady przejść przez co tam chcesz... Albo 14,4MHz, te dla radioamatorskiego modelarstwa (o ile nie pokręciłem MHz)

Reply to
Pszemol

Niby tak, ale miałem wczesniej parę nadajnik/odbiornik na 866MHz i sygnał słabł kilka razy po przejściu przez zwykłe pustaki. Przypuszczam że wyżej będzie gorzej.

No ale dlaczego nie x0kHz zrobione na nodze uC ;) ? Bardzo mnie korci coby sprawdzić :P

Reply to
Sebastian Biały

Są też na 800-coś i 433MHz, więc raczej dadzą radę ;)... Może lepsze parametry będą miały moduły "jednokierunkowe", ja niestety ich jeszcze nie używałem, więc Ci nie powiem które przejdą przez ściany, ale któreś na pewno. W pracy testowaliśmy ZigBee (2,4GHz) i przechodziło przez ściany nawet...

Reply to
Konop

W dniu 2011-09-26 21:26, Sebastian Biały pisze:

Żeby nie siać harmonicznymi musiałbyś mieć skuteczne filtry. Ale z kolei musiałyby przepuszczać dwie oddalone od siebie częstotliwości (jeśli dobrze zrozumiałem, że chcesz kluczować częstotliwości a nie amplitudę). Może lepiej do razu robić sinusoidę na drabince rezystorów czy na PWM lub DDS i kluczować ją w programie mikrokontrolerka. Coś podobnego (ale na bramkach) widziałem w modemie do transmisji przez linię zasilającą). Dawało się przesyłać 9600 przy nośnych rzędu 100kHz (dla 1) i 70 kHz (dla 0)

We wspomnianym rozwiązaniu był wzmacniacz, 2 tory z filtrami indukcyjnymi i przerzutnik RS :) Ale o dziwo nawet działało.

Da radę, ale się narobisz.

Reply to
Mario

Może te pustaki nie były takie zwykłe jak myślałeś? :-) Największe tłumienie mają przewodniki, zwłaszcza uziemione. Pustaki nie powinny aż tak tłumić...

Bo antena na te długości fal nie zmieści Ci się w pokoju?

Reply to
Pszemol

Nie ma takiego warunku ;) A serio - przy jednej f powinno dac radę.

Nie. CW - załącz/wyłącz nośną.

No przecież o to chodzi.

Reply to
Sebastian Biały

Mogły być z lekka mokre, bo były nowe i gołe. A serio - mierzyłem to na wyjściu odbiornika i sygnał przeslicznie zmniejszał się między 3-4 razy za ścianą.

Ciekawe jak zmieścili odbiornik DCF77 do mojego zegarka :P

Reply to
Sebastian Biały

Ferrytowa? :-) Tylko pytanie czy rzeczywiście chcesz to robić...

Reply to
Pszemol

Ehm? Jeżeli nie jest za wcześnie dla mojego mózgu to jakieś 6dB - imo niewiele.

Reply to
Michoo

w wycinku pasma 868 można nadawać moca 0,5W. takie transceivery są bez problemu do kupienia w polsce

Reply to
VSS

Użytkownik "Sebastian Biały" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:j5qjm0$hoa$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Jak nie sprawdzisz to się nie dowiesz Skombinuj "prehistoryczne" radyjko turystyczne mające antenę ferrytową na fale średnie. Antena ferrytowa z kondensatorem to obwód rezonansowy. Musi działać. Im bliżej fal pośrednich (2MHz) tym skuteczniej Wybierz pustą częstotliwość, by jakieś "radio nocą" nie zagłuszało:-)

Reply to
!sp

tutaj filmik jak ktos na PICu generuje 1MHz i dodatkowo moduluje AM przez PWM.

formatting link
c.

Reply to
Cezar

Nice, The radiated signal is rich in harmonics up to 1Ghz ;)

Reply to
Mirek

Zawsze jest tak jak ksztalt sygnalu wyjsciowego jest zblizony do prostokata :)

Jest tez sporo miktrokontrolerów ze zintegrowanym nadajnikiem UHF (stosowane np w kluczykach, lub w czujnikach elementow ruchomych (pomiar cisnienia kol). Moze by pojsc w ta strone?

c.

Reply to
Cezar

To pustaki z żużlu powęglowego. Zdrowe bo promieniowanie radioaktywne zabija wszelkie insekty poza karaluchami a kompozycja metali ciężkich nie pozwala na przenikanie promieniowania kosmicznego :)

JanuszR

Reply to
JanuszR

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.