Bezołowiowo?

Chyba nikt nie wie ;)

formatting link

Reply to
Michoo
Loading thread data ...

W dniu 26.01.2012 21:50, Padre pisze:

Pewnie można. Albo nawet całość w masie zalać. Tylko, że to podnosi koszta, komplikuje proces i nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Afaik przynajmniej jeżeli chodzi o gaz to na rynku robi się niewielki wybór.

Demonizujesz. Np taki sterowany komputerowo wtrysk bezpośredni, czy ABS mają pewne zalety. Samoloty są zresztą fbw od dłuższego czasu, tylko trzeba to robić z głową.

Używanie stopów lutowniczych, które znane są z pękania, rosną na nich zwierające struktury ze źle pojmowanej ekologii (ile ołowiu będzie w elektronice?) jest pomylonym pomysłem. Najgorsze jest to, że ktoś uznał, że to dobry pomysł.

Reply to
Michoo

W dniu 2012-01-26 23:29, Michoo pisze:

Pomysl byl zajebisty tym bardziej ze ta cala "elektronika" pojdzie niedlugo na zlom. Dobrze ze nikt w samolotach tego nie stosowal.

Reply to
Zenek

Dnia Thu, 26 Jan 2012 23:22:10 +0100, Michoo napisał(a):

Starac sie chyba jakos specjalnie nie trzeba

formatting link

Ja bym tam uzyl mozliwie czystej cyny, a na pewno nie lutu - ktory powinien miec domieszki zapobiegajace.

J.

Reply to
J.F.

Dla mnie czyli niezamożnego majsterklepki zalet nie ma wcale, dopóki używam auta gaźnikowego(Corolla) zasilanego LPG 1 generacji koszty w 95% samodzielnego serwisu auta są pomijalne w stosunku do kosztów paliwa a niezawodność auta sięga 99,9% czyli od 15lat nigdy nie zdarzyło się żebym nie dojechał do celu a planowane naprawy mieściły się w jednym dniu, ojciec posiadający auto tylko z elektronicznym wtryskiem i immobiliserem (Civic) w ciągu ostatnich kilku lat był co najmniej 20dni bez auta z powodu usterek elektroniki plus bonus w postaci konieczności dostarczania auta do specjalistycznego serwisu a średnie koszty serwisu są kilkakrotnie wyższe niż mojego w przeliczeniu na rok użytkowania.

Reply to
Padre

Jeszcze ojciec z powodu zużycia musiał sobie dorobić 2 kluczyki po 180zł sztuka bo w środku mają jakiś RFID:) ja też dorabiałem po 15zł.

Reply to
Padre

Padre napisał:

To jest w dużej mierze skutek stosowania technik *zezhołowiowych* w przemyśle samochodowym. Polegają one na tym, że każdy producent robi co mu się żywnie podoba, a rzeczy technicznie proste komplikuje do tego stopnia, że wszystkim (łącznie z wymianą żarówki) musi zajmować się specjalistyczny serwis. Elektronika nie jest tu głównym winowajcą. Powinni to bezhołowie i zmowy producenckie wziąć za pysk i wprowadzić konkurencję i wolny rynek.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Padre napisał:

To niech sobie następnym razem szanowny padre Padre kupi jeszcze bardziej wypaśną furę, co to się bez kluczyków otwiera, jakąś kartą czy innym czyms.

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 27.01.2012 02:00, Jarosław Sokołowski pisze:

Niedługo nie będziesz miał wyboru ;-/

Reply to
Andrzej Lawa

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news:3134381421$ snipped-for-privacy@squadack.com...

Moim zdaniem do odpowiedzialności powinno się pociągnąć idiotów, którzy ten bałagan spowodowali, za to że spowodowali i drugi raz za to, że nie umieją się z tego wycofać. Teraz praktycznie nie da się wyprodukować urządzenia o trwałości rzędu 20 lat, bo nawet jak da się nie zaliczyć go pod ROHS to i tak elementów ołowiowych się nie dostanie. Z nie zaliczeniem pod ROHS też nie łatwo, bo wytyczne są w stylu: "Fakt, że urządzenie musi być instalowane przez wykwalifikowany personel nie może być podstawą do nie podlegania pod ROHS." Projektowanie elektroniki, które było dla mnie od zawsze przyjemnością od

2006 stało się źródłem frustracji, że nie wolno mi zaprojektować dobrego urządzenia (zastąpiliśmy kiedyś (przed ROHS) bateryjki super-cap-ami bo bateryjki mają podaną trwałość tylko! 10 lat). Politycy mają chyba we krwi kłamanie i pewnie dlatego nie widzą nic złego w zmuszaniu wszystkich do kłamania - no bo jak ja mam spojrzeć klientowi w oczy i powiedzieć, że sprzedaję mu dobry produkt, skoro wiem, że ROHS. P.G.
Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Padre" snipped-for-privacy@no.net napisał w wiadomości news:jfsecm$kif$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

A skąd wiesz, że nie były zalakierowane ? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Pan Andrzej Lawa napisał:

Całkiem możliwe. Nie wiem nawet, czy się z tego powodu martwić, czy cieszyć. Ale tu chodzi o co innego -- kluczyk do kłódki od komórki na węgiel po stu latach wyglada (i działa) jak nowy. Jeśli ten do samochodu zużywa się wcześniej, to znaczy, że tu jest coś nie w porządku. Niezależnie od RFID.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik Padre napisał: [..]

Pewnie dlatego wszystko teraz zalewa się żywicą. W przypadku pedału gazu albo o tym zapomnieli albo nie mogli zabezpieczyć lutu w pobliżu ślizgowej części potencjometru.

Reply to
AlexY

A ja się dziwie że wy się dziwicie ... normalna sprawa samochód ma jeździć do 10 lat potem utylizacja , TV powiedzmy 7 lat itp . Po prostu kasa i tyle a do reszty dorabiana ideologia bo akumulatory w samochodach są nadal ołowiowe i nic w tej sprawie się nie dzieje a do zębów zakłada się na kasę chorych amalgamat czyli mieszaninę ołowiu z rtęcią i to macie gratis a plomby inne są odpłatne .. W zestawieniu z innymi pomysłami jakąś mnie to nie dziwi ... a będzie tylko gorzej , Po wprowadzeniu ACTA nawet Chińczycy będą produkować oryginały :)) Pozdro Marek

Reply to
Marek

Użytkownik "Padre" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:jfsecm$kif$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Uwazaj - przekladnie kierownicze sie wlasnie zmienily. Teraz sa elektryczne (co powiedzmy nie jest jeszcze takie zle, tylko ze przy okazji zostaly nienaprawialne) , sterowane oczywiscie elektronicznie, z interfejsem CAN, w niektore samochodach potrafia np same zaparkowac - i ciekaw jestem kiedy ESP zacznie dominowac nad kierowca ...

A potem minie jeszcze pare latek i samodzielne prowadzenie samochodu stanie sie przestepstwem, bo komputery jezdza bezpieczniej :-)

J.

Reply to
J.F

Ja to uważam , że tylko na ślinę...tylko !!!

{paragrafy do ustępu ...}

Reply to
zapinio

Powitanko,

Srebra z rtecia. Zreszta takie plomby maja 2 zalety: O wiele lepiej wypelniaja przestrzen niz swiatloutwardzalne i Ag dziala przeciwbakteryjnie. Takie plomby mozna tez zakladac na nie do konca suche podloze.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

W dniu 2012-01-27 10:51, Piotr Gałka pisze:

No bo chyba cynowe wąsy spod lakieru nie wylazły?

Reply to
Padre

Jeśli ten do samochodu zużywa się

W wielu samochodach kluczyk do stacyjki jest z mosiądzu a elementy stacyjki stalowe dzięki temu po co najmniej 50 tysiącach odpaleń silnika zużyłem 2 kluczyki po 15zł a nie dwie stacyjki po 300zł:)

Reply to
Padre

Ponieważ moje auto dobiega 300kkm za rok kupuję sporo nowsze, już sobie wybrałem - minimum elektroniki :)

Reply to
Padre

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.