Bateryjny dylemat...

Witam, niewielkie urządzenie chciałbym zasilić bateryjnie z ogniw powszechnie dostępnych i łatwo ładowalnych (jeśli to mają byc aku). Urządzenie większość czasu jest uśpione (im rzadziej wymiana baterii tym lepiej) i zawiera mcu + peryferia, które mogą pracować w zakresie napieciowym 2.6-3.6V. Lipole lub liony odpadaja bo sa kłopotliwe, w pełni naładowane mają 4.2, wymagają specjalnej ładowarki, trzeba je odcinac ponizej 3V itp. 2x nimh w pełni naładowany daje ok 3v i szybko spada do granicy 2.5. 3x nimh w pelni naladowany przekroczy 3.6. Myślałem nad jakimś LDO ale on spowoduje dodatkowe zużycie prądu a w uśpieniu nie chciałbym przekroczyć 1uA....

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Powitanko,

Mimo moich oporow przy identycznych zalozeniach co Twoje, RoMan przekonal mnie do przetwornic (RoManie dzieki przy okazji). U mnie dojdzie jeszcze obsluga wielu wyswietlaczy, co wymaga nieco wyzszego napiecia niz uK, ale jest w czym wybierac jesli chodzi o przetwornice. Ladowarka tez jest banalna. Poczytaj watek "LED 7 segment po wielokroc".

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

W dniu 2013-03-06 08:13, Marek pisze:

..

może czas na zmianę MCU? ;-)

Reply to
Michał Baszyński

Zerknij na L6920DB w TME - sprawność powyżej 90% przy większych prądach i Twoich potrzebach :)

LTC4054ES5-4.2TRMP też w TME, na tej samej stronie co przetwornica wyżej :)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

a jaki proponujesz? sam mcu bierze 800nA z akytywnym wdg do wybudzenia. Do tego rfm12b 1uA ale mysle żeby go w ogóle odciac od zasilania i nie usypiać. Podoba mi się ten pomysł z step up, nawet przypomniało mi się że kiedyś kupilem mcp1624 i nie zdążyłem je wykorzystać, będzie okazja.

Reply to
Marek

W dniu 2013-03-06 23:51, Marek pisze:

nie napisałeś jakiego używasz, ale np. MSP430 może pracować od 1,8V, czyli bez żadnych przetwornic z dwóch ogniw AA/AAA. I jeżeli inne peryferia potrzebują wyższego napięcia, to on może na żądanie włączać przetwornicę.

Reply to
Michał Baszyński

Myślałem że zapytasz jakiego używam i dlaczego PIC ;), seria K też startuje od 1.8. Calosc chce pogonić na jednej AA więc bez przetwornicy się nie obejdzie. Spodobała mi się L6920db, dodam (super)kondensator żeby można było z "czego" ja wlączyć po wybudzeniu.

Reply to
Marek

W dniu 2013-03-08 09:04, Marek pisze:

jeżeli kodu niedużo to z pomocą MSP430 by się prawie bez przetwornicy obyło - MSP430L092 działa od 0,9V, tylko do startu (skopiowanie kodu programu z zewnętrznego EEPROMu do wewnętrznego RAM-u) potrzebne jest wyższe napięcie, bo nie ma EEPROM-ów na tak niskie napięcia. Ale wbudowany bootloader sam wystawia na jednej z nóżek sygnał 250kHz do sterowania kluczem step-up-a na czas kopiowania kodu. Potem już jedzie bez przetwornicy i wg TI pobiera bodajże 45uA/MHz (max 4MHz, ma wbudowany oscylator RC 1MHz).

Reply to
Michał Baszyński

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.