Bateria vs zasilacz

Mam pewne urządzenie zasilane baterią 9V. Używam ten sprzęt nie częściej niż dwa razy do roku przez 5 minut. Moje pytanie jest czy nic się nie stanie, jeżeli zamiast baterii użyje mały zasilacz 12V?

Reply to
Zexon
Loading thread data ...

Uzyj zasilacza 9V. Od jakiegos czasu czekam jak sie ktos spyta czy mozna prac papier toaletowy. Czuje ze niedlugo sie doczekam.

Reply to
Zenek Kapelinder

To zależy od tego jak to przewidział projektant.

Moze dzialac, moze sie zepsuc.

Reply to
forestdumb

Po pierwsze nie widzę powodu do pieniactwa pytam się, ponieważ nie znam się na elektronice tak, więc lepiej spytać się fachowców, jeżeli cię to drażni po prostu nie odpowiadaj. Po drugie czas nauczyć się pisać po Polsku z Polskimi znakami diakrytycznymi.

Reply to
Zexon

Polskimi to przymiotnik i z malej litery mundrusiu. Jak chcesz cos na 9V podlaczyc na 12 to dlaczego od razu do gniazdka nie podlaczyc? Twoje pytanie jeszcze nie spelnia warunku zeby uznac je za pytanie o pranie papieru toaletowego ale jest blisko. Ono jest z gatunku "czy warto kupic cos?". Urzadzenie pewno jest z gatunku najwiekszej tajemnicy panstwowej i nie mogles napisac co to takiego.

Reply to
Zenek Kapelinder

Może się stać, sprzet może "wyjść ze stroja" jak to nazywają nasi wschodni sasiwdzi, wic nie warto ryzykowac. Ryzykujac ośmieszenie mnie a może nawet wyzwiska ze strony takich 100 procentowych elektronikow, ja "radioamator" z przed 25 lat, polecam Ci co nastepuje. Zapewne nie jest to politycznie poprawne ale jest to sposób sprawdzony i godny polecenia.

Ze zwykłych diod prostowniczych polutuj szereg skladajacy się z 5 sztuk diod. Przetnij przewod plusowy wychodzący z zasilacza i ten szereg diod wlutuj w przewod dodatni zasilacza 12 V. W kierunku przewodzenia tych diod. (Dioda przewodzi prad staly w jedna strone od plusa do minusa, a w druga nie).

Na każdej z tych diod odlozy się progowe napiecie przewodzenia Uf, które wynosi około 0.6 V na diode. Diod jest 5 sztuk zatem na nich w sumie odlozy się napiecie około 3 V. Czyli 12V - 3 V rowna się 9 V. Jeśli to napiecie wyjściowe będzie ciut za duże to w szereg wlutuj jeszcze jedna diode. Jeśli za male, to jedna diode zewrzyj.

Zamiast tego można w szereg wstawić diode zenera tyle, ze znaleźć taka na 3 V nie bedzie latwo. A zwykle diody zapewne poniewieraja się po szufladzie wiec je korzystnie zużyjesz.

Pzdr tornad

Reply to
tadeuszwajda

Dnia Tue, 2 Feb 2016 15:01:25 -0800 (PST), Zenek Kapelinder

Niektorzy na swiecie spytali sie, czy mozna prac papier zadrukowany w drukarkach. Mozna. Co ciekawe - to bodajze Szwedzi sie spytali.

Ten nowy zasilacz "9V" wcale niekoniecznie musi byc lepszy niz ten stary "12V".

A czy mozna ... nie da sie powiedziec. Powinno urzadzenie przetrwac, ale nie musi. Szczegolnie, ze ten zasilacz moze miec naprawde np 15V.

P.S. Wiatraczek, taki jak do zasilacza w komputerze, 12V nominalnie, nie przetrwal 24V. Zniesmaczony bylem ... nie mial prawa :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Tue, 2 Feb 2016 21:41:01 -0800 (PST), snipped-for-privacy@hotmail.com

W tym przypadku rada jest w miare dobra.

J.

Reply to
J.F.

Celowo użyłem dużej litery, aby cię wyczuć wiem, kogo taka rzecz mogła rozwścieczyć.

Reply to
Zexon

Przychodzisz tu z gównianym pytaniem i jeszcze się bawisz w takie gierki?

*PLONK!*
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Cenie sobie Twoja opinie ale spodziewlem się bardziej cieplej a nie takiej lakonicznej. Moja rada jest bardzo dobra, rewelacyjna, mało, wrecz genialna. Umozliwia budowę zasilaczy stabilizowanych i budowę nowych na rozne napięcia. Jal dotad takich na rynku nie widzialem i nie zdziwie się, gdy niebawem się ukaza.

Pzdrofka Tornad

Reply to
tadeuszwajda

Jakiś niedopieszczony jesteś.

Reply to
Mario

W dniu 2016-02-02 o 23:45, Zexon pisze:

Niezależnie od tego czy zastosujesz zasilacz 12 V czy zasilacz 15V z diodami, to najpierw przeczytaj sobie niedawny wątek: "czy 9V z baterii to co innego niz 9V z zasilacza "

Reply to
Mario

Co do rewelacyjnosci: spadek napiecia na diodach to klasyka. W latach 80-tych byly robione zasilacze ze "stabilizacja" na lancuszku diod (mam dwa takie). Teraz tego nie widze i latwo zgadnac dlaczego: parametry marne (nieobciazony zasilacz nominalnie 9V na woltomierzu daje 12V), a koszt spory. Dokladniej 13 diod do stabilizacji, 4 w mostku prostowniczym, kondensatro i transformator, razem 19 elementow, a prosty zasilacz impulsowy ma 20 elementow (2 tranzystory, dwie diody prostownicze, transoptor, zenerke, transformator i pare opornikow i kondensatorow) i wiekszosc parametrow jest lepsza.

Autor pytania pewnie nie ma diod w szyfladzie i latwiej mu kupic zasilacz 9V. A elektronik w pewnie ma pod reka 7809.

Reply to
Waldek Hebisch

Użytkownik "Mario" snipped-for-privacy@w.pl napisał w wiadomości news:n8t0me$opf$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Zdecydowanie. Jedna z cech zespołu Aspergera. Wbrew pozorom mają to nie tylko dzieci. Pragnę zauważyć, że my w ogóle (piszę w imieniu tych, co się zgadzają) nie jesteśmy od dopieszczania kogokolwiek. Jesteśmy od tranzystorów, oporników, diod, cyfry, analogu, itd. Ja także nie liczę na dopieszczanie, a prędzej konstruktywne uwagi, choćby mocno krytyczne.

Reply to
ACMM-033

Napisal ze nie zna sie na elektronice. Na allegro w przedziale 4-10 zlotych trzy pierdyliony zasilaczy 9V. Zaawsze podziwialem ludzi co szklem chca dupe obetrzec.

Reply to
Zenek Kapelinder

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.