bateria słoneczna za szybą - jakie

witam

planuje doładować akumulator samochodowy, baterią słoneczną. oczywiście będzie leżała na kokpicie, za szybą samochodową. pieron wie czy owa szyba ma jakieś właściwości atermiczne. fioletowa nie jest. Czy ktoś wie w praktyce o ile % ogniwo słoneczne da mniej energii?

ToMasz

Reply to
ToMasz
Loading thread data ...

Użytkownik "ToMasz" snipped-for-privacy@news.neostrada.pl> napisał w wiadomości news:527bf5ca$0$2301$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

A wiesz że to ciekawy pomysł... Mam ogniwo 30W, sprawdzę z ciekawości za tylną szybą. Docelowo trzeba by tylko układ odcinający nadnapięciowy zrobić żeby akumulatora nie przeładować.

Reply to
4cx1000

Pan ToMasz napisał:

Są na to normy -- policja nawet dorobiła się w swoim czasie homologowanego miernika i zabierała dowody rejestracyjne dresowozów z przyciemnianą przednią szybą. To bardzo niewiele jest -- nie pamiętam dokładnie, ale przednia szyba ma mieć mniej niż kilka procent (może 5), dla przednich bocznych dopuszczone jest trochę więcej (15?).

Reply to
invalid unparseable

W dniu 07.11.2013 21:45, Jarosław Sokołowski pisze:

ja mam normalną, dla mojego oka 100% przejrzystą nie przyciemnianą szybę. Co nie znaczy że dla baterii słonecznej będzie ona miała 100% przepuszczalności. Napewno nie będzie miała 100%, pytanie czy pozostanie

90% czy 30%....

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 2013-11-07 21:45, Jarosław Sokołowski napisał/a:

Przednia i przednie boczne muszą mieć przepuszczalność minimum 70 % lub

75% (nie pamiętam dokładnie)
Reply to
Czarek

W dniu czwartek, 7 listopada 2013 21:36:07 UTC+1 użytkownik 4cx1000 napisał:

Raczej nie grozi. W polskich warunkach nasłonecznienia z 1m2 dobrze ustawionej baterii słonecznej średniorocznie poniżej 10W mocy ciągłej daje się wykrzesać.

Reply to
kogutek444

Tu masz artykuł z właściwościami szkła samochodowego:

formatting link
ą tabelki i wykresy. Szczególnie z pierwszej tabelki widać, że taka szyba (jak jest idealnie czysta!) przepuszcza jakieś 70% energii promieniowania słonecznego, więc na wstępie to co chińczyk podaje jako "sprawność" ogniwa obniż sobie o 1/3.

Jak chcesz bardzo dokładnie to porównaj te dane z tym wykresem:

formatting link
zielone to czułość widmowa zwykłego ogniwa krzemowego.

Reply to
Jakub Rakus

Skąd te dane?

Reply to
Pszemol

W dniu piątek, 8 listopada 2013 01:39:16 UTC+1 użytkownik Pszemol napisał:

Z książki.

Reply to
kogutek444

W dniu czwartek, 7 listopada 2013 21:19:23 UTC+1 użytkownik ToMasz napisał:

Pomijając ekstremalne sytuacje na szybie (błotsko/deszcz/śnieg) straty będą goowniane. To tak na CHŁOPSKI rozum. A jak chcesz wiedzieć dokładnie, to trza zrobić dooperelnie prosty acz czasochłonny pomiar.

Reply to
stchebel

Pan Pszemol napisał:

Z kurnika. Pomiar za grzędą od północnej strony. W Polsce jest 1100 kWh na metr kwadratowy gleby rocznie. Licząc rzeczywiście średniorocznie, czyli 365 dni po 24 godziny (8760h), mamy 126 W. Przy typowej dzisiaj sprawności (18%) modułów, mamy 22 W. Jak ktoś rozumie "średniorocznie" w ten sposób, że to ma być za widoka, a nie w nocy, to już ma dwa razy więcej, powiedzny 45 W. A to wszystko przy panelu leżącym plackiem na ziemi, w lecie i w zimie. Jak się ustawi baterię prostopadle do słońca, to już jest minimum 150 W z metra, niezależnie od pory roku i miejsca na Ziemi. Byle pogoda była.

Aha, jeszcze taka ciekawostka geometryczno-geograficzna. W pierwszym dniu lata, miejscem na Ziemi, w którym w ciągu doby na jednostkę powierzchni pada najwięcej energii słonecznej jest... biegun północny. Nie jest tego dużo więcej niz na równiku, ale jednak. A zgadnąć bez liczenia jest trudno.

Reply to
invalid unparseable

W dniu piątek, 8 listopada 2013 02:11:43 UTC+1 użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

Kup sobie taką baterię i po roku napisz ile prądu wyprodukowała.

Reply to
kogutek444

snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Kupiłem. Oczywiście nie jedną. Wcześniej niż przed rokiem.

Reply to
invalid unparseable

W dniu pi±tek, 8 listopada 2013 02:11:43 UTC+1 u¿ytkownik Jaros³aw So ko³owski napisa³:

ocny.

Guzik prawda. Zwrotnik Raka. Bez liczenia, na ch³opski rozum. Zak³adam oczywi¶cie idealne warunki pogodowe - brak chmur.

Reply to
stchebel

U¿ytkownik napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu pi±tek, 8 listopada 2013 02:11:43 UTC+1 u¿ytkownik Jaros³aw Soko³owski napisa³:

Guzik prawda. Zwrotnik Raka. Bez liczenia, na ch³opski rozum. Zak³adam oczywi¶cie idealne warunki pogodowe - brak chmur.

Sprawd¼ na pierwszej lepszej stronie obliczaj±cej godziny wschodów i zachodów s³oñca dla ró¿nych miejsc. Dobrze nie pamiêtam ile dok³adnie ale nad ba³tykiem jest to co¶ oko³o

30-40minut d³u¿szego dnia ni¿ na po³udniu. Naprawdê sprawd¼ najpierw, zanim napiszesz kolejnego posta.
formatting link
Reply to
<mx12345678

U¿ytkownik napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Ale¿ ja ju¿ ³adowa³em akumulator tym ogniwem, tyle ¿e zasadowy 100Ah.

Pomys³em ciekawym jest tu po³o¿enie panelu na tylnej pó³ce w samochodzie tak aby w zimie pod³adowywaæ ci±gle akumulator. M Mam do pracy 10 minut, silnik nawet dobrze siê nie rozgrzeje a ju¿ go trzeba wy³±czaæ. Silnik oszczêdny wiêc ma³o ciep³a daje i d³ugo siê przez to auto rozgrzewa. Producent zastosowa³ 3 grza³ki 800W w uk³adzie ch³odzenia aby przyspieszyæ proces nagrzewania. To powoduje ¿e na tych krótkich odcinkach jazdy akumulator jest niedo³adowany. Roz³adowany akumulator i mróz to bardzo z³e po³±czenie. Jak jest mróz to i przewa¿nie jest s³onecznie. Akurat parking jest od po³udnia wiêc s³oñce operuje wprost na tyln± szybê. Jak w ci±gu takiego dnia co¶ pod³adujê to zawsze jest to co¶. Sprawa jest ciekawa rozwa¿enia bo mo¿e to przed³u¿yæ ¿ywotno¶æ akumulatora. A tu jeszcze srog± zim± nas strasz± :)

Modu³ ma 30W, wymiary oko³o 30x50cm (wymiar z g³owy bo nie mam go w tej chwili przy sobie). K³ad±c go plackiem, przy bezchmurnej pogodzie na kostce przed gara¿em obci±¿a³em ¿arówk±

12V/20W. ¦wieci³a pe³nym ¶wiat³em. Tak wiêc ryzyko prze³adowania akumulatora jest jak najbardziej mo¿liwe.
Reply to
<mx12345678

snipped-for-privacy@gmail.com napisa³:

Te ca³ki, za stówê p³atn± z góry, to te¿ mia³y wynik okre¶lony na ch³opski rozum, bez liczenia? W takim razie mo¿e nawet lepiej, ¿e siê facet nie zg³osi³.

--
Jarek
Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 08.11.2013 08:51, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

fajnie. a czy móg³by¶ zrobiæ test polegajacy na wsadzeniu tego panela do auta? czy zmniejsza siê pr±d czy napiêcie, czy obydwa parametry? Czy jak jest pochmurno a panel jest nieobci±¿ony, to spada napiêcie czy dopiero jak go obci±¿ysz to leci w dó³? ToMasz

Ps. w handlu po 5z³ s± panele pó³ wolta na dwa waty. chiñskie przetwornice dc dc startuj± od 4 V wiêc teoretycznie 8 panelików da³oby radê, pytanie tylko czy nie zrobi± psikusa i nie odmówi± wspó³pracy przez zimê we wnêtrzu auta

Reply to
ToMasz

U¿ytkownik napisa³ w wiadomo¶ci news:527c9315$0$2154$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

¬le zaznaczy³o cytat wiêc poprawiam siê :)

U¿ytkownik napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Sprawd¼ na pierwszej lepszej stronie obliczaj±cej godziny wschodów i zachodów s³oñca dla ró¿nych miejsc. Dobrze nie pamiêtam ile dok³adnie ale nad ba³tykiem jest to co¶ oko³o 30-40minut d³u¿szego dnia ni¿ na po³udniu. Naprawdê sprawd¼ najpierw, zanim napiszesz kolejnego posta.

formatting link

Reply to
<mx12345678

W dniu 2013-11-07 21:19, ToMasz pisze:

ciekawy temat, zainteresowa³o mnie to, czy takie urz±dzenia siê sprawdzaj±:?

formatting link

niestety wszystko co dro¿sze to obawia³ bym siê o kradzie¿...

Reply to
fifak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.