Bateria powietrzno-cynkowa i przetwornica do niej

Witam grupowiczów! Zastanawiam się nad wykorzystaniem baterii cynkowo-powietrznej jako źródła zasilania na jachcie czy podczas turystycznych wypraw. Taka bateria przy dużej pojemności i małym ciężarze mogłaby być dobrą alternatywą dla akumulatora ołowiowego i napewno byłaby bardziej niezawodna niż ogniwa słoneczne czy różne dzikie wynalazki które ostatnio proponowano na grupie (prądnice ręczne, ogniwa termoelektryczne itd.). Poza tym mogłoby to być opłacalne ekonomicznie, taka bateryjka powinna np. teoretycznie z zapasem wystarczyć do zasilania telefonu komórkowego przez cały sezon żeglarski. Tyle że już na wstępie widzę pierwszy "zonk" - bardzo mały prąd rozładowania. Czy wynika to z dużej rezystancji wewnętrznej? Czy mocniejsze obciążenie ogniwa powoduje jego zniszczenie? Szukałem troche w googlach ale informacje na temat tych ogniw są bardzo pobieżne, więc jeśli ktoś wie coś więcej nie się tą wiedzą podzieli :). Poza tym jak takie "wiaderko z prądem" ;) najefektywniej wykorzystać? Akumulatorki w telefonie komórkowym można by było ładować bezpośrednio z baterii, do ładowania akumulatorków do GPSa można by zrobić jakąś wysokosprawną przetworniczkę żeby nie marnować energii w rezystorze. Ale jak sobie poradzić z urządzeniami o większym ale krótkotrwałym poborze prądu (np. radiotelefon)? Myślałem o przetwornicy która by ładowała małym prądem jakiś pośredni zasadowy akumulatorek o niewielkiej pojemności z którego byłby zasilany odbiornik ale podejrzewam że sprawność takiego układu byłaby fatalna. No i jak zrobić wysokosprawną przetwornicę pracującą przy małej różnicy napięć a na dodatek zabezpieczoną przed nadmiernym poborem prądu ze źródła zasilania?

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr
Loading thread data ...

[...]

Dlaczego? Liczy się w takim przypadku sprawność akumulatora 'buforowego'. Dobrze skonstruowana przetwornica ma wysoką sprawność.

Tak jak każdą inną przetwornicę - ja naprawdę nie widzę problemu. Musi to być na pewno przetwornica pracująca w trybie prądowym. I tyle.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

To może podaj jakiś przykład scalaka który by się do budowy takiej przetwornicy nadawał?

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

UC3843A - oczywiście trzeba skompensować (przesunąć poziom) napięcie na wejściu czujnika prądowego, bo przy tak niskim napięciu zasilania próg działania 1V to niepotrzebna strata. Ale to się załatwia jednym rezystorem z Vref.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mylisz sprzężenie napięciowe z prądowym...

[...]

Prąd zwarcia? Nie da się w step-up ograniczyć prądu zwarcia. Przy zwarciu leci dioda i ewentualnie dławik (jeśli nie ma bezpiecznika).

Nie to. Chodzi o zapobieżenie nasycaniu dławika. Na przykład przy przeciążeniu lub na starcie. Przy okazji o ochronę klucza przed zbyt wysokimi prądami z tym związanymi.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Ale pisałeś w kontekście prostej step-up a nie fly-back.

Ufff...

Drogi.

O ile mnie skleroza nie myli, to National nie wysyła próbek do Polski. W TME i Semiconductors nie ma...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.