Badanie wzmacniacza UL1481 i zakłócenia

Witam,

Na labolatorium z elektrotechniki badałem wzmacniacz akustyczny UL1481. Napięcie z generatora o częstotliwości 1KHz, obciążenie wzmacniacza 56 Om.

Jednak przy napięciach wejściowych 1V, 2V, 4V bez dzielnika napięcia i przy napięciu 0,2V z dzielnikiem napięcia pojawiły się na oscyloskopie zakłócenia. Czym mogą być spowodowane?

Z góry dzięki za pomoc.

Reply to
tpokala" !!!
Loading thread data ...

zdefiniuj jakie zaklocenia? a moze znieksztalcenia? jakie? ew umiesc gdzies rysunek

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Użytkownik "Greg(G.Kasprowicz)" snipped-for-privacy@CERN.CH napisał

Proszę bardzo -

formatting link

Reply to
tpokala" !!!

tpokala snipped-for-privacy@poczta.fmWYTNIJTO!!!> napisał(a):

To jest normalne przesterowanie wzmacniacza - tak musi być. Nie wolno na wejście wzmacniacza, którego czułość (czyli sygnał na wejściu, który daje maksymalną, przy określonych zniekształceniach, moc na wyjściu) jest rzędu 100mV podawać sygnału 4V !!!. Sygnał wejściowy trzeba regulować płynnie od zera a gdy pojawia się obcinanie sinusa to już jest właśnie moc maksymalna - należałoby zmierzyć napięcie wejściowe i zniekształcenia nieliniowe na wyjściu. Wmak

Reply to
Wmak

Użytkownik " Wmak" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał

Jak już napisałem badałem ten wzmacniacz na laboratorium z elektrotechniki i takie napięcie było podane w poleceniach.

Napięcia wejściowe były kolejno: 0,02V, 0,04V, 0,1V, 0,2V, 1V, 2V, 4V i po każdej zmianie napięcia wejściowego mierzone napięcia wyjściowe (z oscyloskopu) były odpowiednio: 0,4V, 0,84V, 1,9V, 3,6V, 5,6V, 5,6V, 5,6V. Przy czym 4 ostatnie pomiary były wykonane bez dzielnika napięcia. Zakłocenia (zniekształecenia) pojawiły się we wszystkich oprócz pierwszych dwóch pomiarów.

Czyli tak miało być? A możesz coś jeszcze napisać o przyczynie tych zniekształceń?

Pozdro tpokala

Reply to
tpokala" !!!

Użytkownik "tpokala" snipped-for-privacy@poczta.fmWYTNIJTO!!!> napisał w wiadomości news:elbj81$ihn$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Ty zaobserwowałeś ograniczanie wzmocnienia i działanie układu bootstrap

Dla małych sygnałów wzmocnienie jest 0,4/0,02=20 Jak podasz 1V na wyjściu musiałoby być 20V Jak podasz 4V na wyjściu powinno być 80V ?

Jakim napięciem ten scalak był zasilany ? Maksymalne napięcie wyjściowe międzyszczytowe to napięcie zasilania pomniejszone o około 2V.

Jakie napięcie mierzyłeś ? Amplitudę jednej połówki ?

Reply to
lwh

Użytkownik "lwh" snipped-for-privacy@vp.pl napisał

mierzyłem napięcie międzyszczytowe.

Ale interesuje mnie tylko skąd te zniekształcenia. Nie znam się na elektronice i dlatego pytam.

Pozdro tpokala

Reply to
tpokala" !!!

Użytkownik "tpokala" snipped-for-privacy@poczta.fmWYTNIJTO!!!> napisał w wiadomości news:elbs8k$j9f$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Wzmacniacz działa jak ogranicznik napięcia

Reply to
lwh

Użytkownik "lwh" snipped-for-privacy@vp.pl napisał

...który ogranicza jakie napięcia?

Pozdrawiam tpokala

Reply to
tpokala" !!!

Użytkownik "tpokala" snipped-for-privacy@poczta.fmWYTNIJTO!!!> napisał w wiadomości news:elc17e$n9v$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl... ...który ogranicza jakie napięcia?

Na wyjściu UL1481 nie może być więcej niż to wynika z zasilania

Reply to
lwh

tpokala snipped-for-privacy@poczta.fmWYTNIJTO!!!> napisał(a):

Ogranicza na swoim wyjściu napięcie sygnału użytecznego, uprzednio wzmocnionego. W takim scalaku są na wyjściu zwykle dwa tranzystory tzw. komplementarne (jeden wzmacnia przy dodatnim a drugi przy ujemnym napięciu zasilania na kolektorze w stosunku do emitera), połączone emiterami - to jest wyjście. Kolektor "górnego" - NPN podłączony do plusa a kolektor "dolnego" - PNP do minusa, w tym przypadku do masy. Układ wewnątrz scalaka ustawia na wyjściu (bez sygnału) napięcie równe połowie napięcia zasilania (1/2Uz). Sygnał użyteczny z wejścia, wzmocniony przez stopień wzmocnienia napięciowego może na wyjściu zmieniać się od spoczynkowego 1/2Uz w górę tylko do Uz (górny tranzystor zwiera wyjście do napięcia zasilającego) a w dół do zera (dolny tranzystor zwiera wyjście do masy. To właśnie jest ograniczanie - z sygnału sinusoidalnego robi się prostokąt o napięciu międzyszczytowym (teoretycznie) = Uz. Ponieważ nasycone tranzystory końcowe nie stanowią idealnego zwarcia - musi zostać na nich ok 1V napięcia - realna wartośc międzyszczytowa napięcia tego prostokąta może osiągnąć tylko ok. (Uz-2V).

Wmak

Reply to
Wmak

Tak z ciekaowosci, jaka to szkola?

Reply to
PPC

PPC snipped-for-privacy@tp.pl napisał(a):

Przez wrodzoną delikatność i dobre wychowanie nie zadawałem tego pytania... wmak

Reply to
Wmak

Użytkownik " Wmak" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał

I za to Ci dziękuję;)

Szkoła (uczelnia) nie ma tu nic do rzeczy. Każdy kiedyś się musi czegoś (w tym wypadku fragment elektrotechniki) nauczyć.

Pozdro tpokala

Reply to
tpokala" !!!

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.