Badanie emisji promieniowania - światłowód

Witam Chce sprawdzić urządzenie komunikujące sie za pomocą RS232 i RS485 (prędkość 9600 bodów) w komorze do badań emisji promieniowania elektromagnetycznego. Problem tkwi w tym że musze sie odciąć od zakłóceń zewnętrznych, a kable transmisyjne wyprowadzone z komory działają jak anteny sciągające zakłócenia. Pomyslałem ze rozwiązaniem problemu byłoby zastąpienie kabli, swiatłowodami. Jestem młodym konstruktorem i niemam zbyt duzo doświadczenia (szczególnie w tej dziedzinie), wiec prosze bardziej doświadczonych kolegów o pomoc :). Wszyskie wskazówki co do realizacji takiej transmisji mile widziane!!! Pozdrawiam

Reply to
Robert
Loading thread data ...

Użytkownik "Robert" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:ch4f89$h46$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Przy badaniach kable z komory wyprowadza się przez filtry. Komora, którą widziałem ma 1 złącze DSUB9 dobrze odfiltrowane przechodzące przez ściankę (takich złącz powinna mieć więcej, ale nie ma). Ma też wewnątrz jedno odfiltrowane gniazdko z doprowadzonym 230V. Inna wyjście z komory to rurka metalowa ok 20cm długości. Wyprowadza się przez nią kabel i zaraz za wyjściem zakłada na niego rząd ferrytów (laboratorium powinno być na to przygotowane). To praktycznie wystarcza. Jak się zmierzy wtedy poziom promieniowania z wyłączonym zasilaniem urządzenia to jest jakieś 30dB poniżej normy.

P.G.

Reply to
invalid unparseable

On Behalf Of Robert

A jakie normy ma spełniać urządzenie? W/g mnie dla norm przemysłowych o dużym wsółczzynnikku zakłóceń, to powinno się jeszcze pod kable informatyczne podpiąć siakiś slnik z komutatorem. ;-)

Co ma piernik do wiatraka? czy Twoje urządzenie generuje zakłócenia pod wpływem innych zakłóceń?

pzdr Artur

Reply to
ziel

Zobacz:

formatting link
potrzebowałbyś dwie sztuki TR-21 lub TR43 i podwójny kabelek światłowodowy zakończony odpowiednimi złączami.

Roman

Reply to
Roman

Dziekuje za podpowiedz. Jest to pewien pomysł ale wolałbym cos zrobić sam :) zastanawiam sie jak takie urządzenia magą być zrobione. Musiałbym chyba poszukać jakis modułów nadawczo/odbiorczych... i dorobić do tego konwersje z RS232 i RS485 na TTL. Coś mi sie wydaje ze to może być troche zakręcone!!! pozdrawiam

Reply to
Robert

możesz zrobić IRDę i dać światłowód pomiędzy. Tylko takie międzymordzie też trochę sieje i je trzeba najpier luzem pomierzyć, jak chcesz mieć precyzyjny pomiar.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Nawet nie :-) konwerter tylko linii TXD i RXD może być prymitywnie prosty: dioda nadawcza z opornikiem i dioda odbiorcza z komparatorem scalonym lub w postaci paru tranzystorów. Logika jest prosta: jest światło - bit 1, nie ma światła - bit 0. Cała mądrość jest w elementach optycznych i ich gniazdach - dość precyzyjna, mechaniczna konstrukcja. Więcej logiki jest wymagane dla pełnego RS232 lub przy wielokanałowych multiplekserach, wtedy na jednym sygnale optycznym jest przesyłanych więcej niezależnych bitów informcji - zwykle na wydzielonych kanałach czasowych. Wymaga to odpowiedniego kodera i dekodera z systemem synchronizacji.

Roman

Reply to
Roman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.