najwyższe napięcie zasilania?

Chciałbym zasilać urządzonko z procesorem Atmega8 lub słabszym z baterii

9V. Niestety, widzę, że procki AVR mają zasilanie max 5,5V. Czy faktycznie nie ma jakiegoś wyjątku? Nie bardzo mi pasuje dawanie stabilizatora, bo wymyśliłem, że nie będzie normalnego wyłącznika, a procek będzie wchodził w uśpienie. Bateria 9V pasuje mi ze względu na wymiary, łatwa dostępność i napięcie (procek nie jest jedyny). Jakieś pomysły? Rozważam też użycie litowej baterii 6V, ale to niestety też powyżej tych 5,5V. Myślałem o danie szeregowo diody, ale w trybie uśpienia spadek napięcia na tej diodzie będzie niewielki.
Reply to
Cezary Grądys
Loading thread data ...

Dnia Sun, 11 Nov 2012 22:59:56 +0100, Cezary Grądys napisał(a):

Raczej nie ma. Wysoka skala integracji oznacza niskie napiecia. Nie wiem - moze jakies stare cmos by wytrzymaly.

Jedno drugiemu nie przeszkadza.

bateryjka 9V to przy tym bardzo drogie zrodlo energii i malo wydajne. A procki jednak sporo pradu konsumuja. Pomyslalbym raczej nad tym jak uzyc

2/3 bateryjek/akumulatorow AA/AAA.

No chyba ze jednak aku li-ion.

J.

Reply to
J.F.

Cezary Grądys snipped-for-privacy@wa.onet.pl> napisał(a):

A co Ci przeszkadza stabilizator? Boisz się pobieranego przez niego prądu? To zastosuj taki, który pobiera mikroampery a nie miliampery, np. MCP1700:

1.6 μA Typical Quiescent Current.
Reply to
Grzegorz Niemirowski

Ciężko o gorszy wybór.

[...]

A o cenie i pojemności pomyslaleś?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Daj jednego li-ion albo dwie AA(A) i np. MCP1640 jak chcesz mieæ du¿± energooszczêdno¶æ - potrafi wyssaæ bateriê prawie do koñca. (W przypadku ³adowalnej potrzebne zabezpieczenie.)

A nawet jakby nie mia³y to co z tego? Static current ro¶nie wraz z napiêciem, wiêc zamiast np. 10mA*5V= 50mW bra³by 12mA*9V= 108mW. Nawet ze stabilizatorem liniowym zaoszczêdzisz po ustawieniu na minimalne napiêcie potrzebne do pracy (np 4.5V) dostaj±c np 9mA*9V= 81mW

Taki np. LP2980 kosztuje gdzie¶ w okolicy 2z³. a ma pr±d spoczynkowy ko³o 50uA, s± i lepsze ale trochê dro¿sze ;) (np LT1521 za 15 pln w TME)

A dioda to nie stabilizator liniowy?

--
Pozdrawiam 
Michoo
Reply to
Michoo

W dniu 2012-11-11 22:59, Cezary Grądys pisze:

To daj baterię 3,6V i nie będziesz miał problemu z zasilaniem.

Reply to
Mario

Mario snipped-for-privacy@w.pl napisał(a):

Tylko ATmega8 z literką L, albo lepiej od razu ATmega88PA. Ta klasyczna jako najniższe napięcie zasilające ma podane 4,5V.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Nie s±dzê aby mu chodzi³o o Quiescent Current - raczej o to, ¿e procek popêdzany takim stabilizatorem z 9V bêdzie zu¿ywa³ bateryjkê dwa razy szybciej ni¿ powinien. A bateryjka 9V pojemna nie jest.

Reply to
Pszemol

W dniu 2012-11-11 23:08, J.F. pisze:

Oj tam, oj tam...

formatting link

Reply to
Lucek

On ma po prostu wbudowany stabilizator liniowy pod jedną obudową.

Reply to
Michoo

Pszemol snipped-for-privacy@PolBox.com napisał(a):

Oczywiście ta bateria jest bez sensu. Ale wątpię, że mu o to chodziło, gdyby o tym myślał, to by w ogóle odrzucił pomysł z tą baterią. OK, nieważne, takie dywagacje tylko :)

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Użytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisał w wiadomości news:k7pmih$9mb$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Jak Ci to wyszło, bo według mnie (zakładając, że istnieje procek działający na 5 i 9V) to zasilony z 9V przez stabiliztor (pomiam Quiecscent Current) będzie wolniej zużywał baterię niż zasilany bezpośrednio z 9V. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 12.11.2012 02:01, Mario pisze:

Nie bardzo, bo oprócz procka ma być część analogowa, a chcę ją zasilać jak najwyższym napięciem. Dlatego ta bateria 9V, mam obudowę do której fajnie pasuje, liczy się tylko niski pobór prądu w stanie czuwania, to coś w rodzaju pilota ma być. Spokojnie wystaczy ta bateria na rok, przy poborze prądu w stanie uśpienia jaki ma Atmega8.

Reply to
Cezary Grądys

Mówimy o stabilizatorze liniowym zbijaj±cym napiêcie z 9V na 5V. Procesor ci±gnie te 50mA na 5V a stabilizator dostarczaj±cy te 50mA musi poci±gn±æ z bateryjki 9V te same 50mA plus Quiescent Current.

Gdyby da³ zasilacz impulsowy konwertuj±cy te 9V na 5V nie przez wytracanie energii przez produkowanie ciep³a w radiatorze tylko w gromadzeniu jej w cewce i kondensatorze, maj±cy sprawno¶æ powy¿ej 95% to bateryjka mog³aby pracowaæ oko³o 2 razy d³u¿ej ni¿ w uk³adzie ze stabilizatorem liniowym.

W sumie nie wiem czemu ludzie maj± taki wstrêt do stabilizatorów impulsowych - dzi¶ robi siê gotowe scalaki maj±ce np. 5 nóg w których oprócz dzielnika napiêcia do sprzê¿enia zwrotnego masz jedn± diodê i jeden d³awik. S± nawet gotowe rozwi±zania zapakowane w obudowê 3-nó¿kow± kompatybiln± ze star± dobr± seri± stabilizatorów liniowych 7805. Na przyk³ad

formatting link
To tylko jeden przypadkowy przyk³ad, bo jest tego od cholery wszêdzie.

Reply to
Pszemol

Przede wszystkim powinien zapomnieć o 5V... Mamy 2012 rok, dziś elektronika odeszła już bezpowrotnie od 5V.

A skoro przełączy się na 3V3 to ma do dyspozycji wiele źródeł zasilania, choćby wspomniana już bateria litowa o nominalnym napięciu 3V6. Procki dedykowane do 3V3 zwykle wytrzymują do około 4-4.5V max, więc na upartego, hobbystycznie, możesz taką baterię (lub trzy paluszki NiCd) dać wprost bez stabilizatora.

Reply to
Pszemol

W dniu 2012-11-13 00:54, Pszemol pisze:

Ale kosztuje jakieś 35 zł zamiast 90 groszy. Jak ktoś chce mieć tanio to się broni przed impulsowym. A potem płaci za baterie. Inny problem to obawy, że taka przetwornica to musi mocno zakłócać, zwłaszcza gdy robi się analogówkę.

Reply to
Mario

W dniu 2012-11-12 02:13, Grzegorz Niemirowski pisze:

Tak prawdę mówiąc to bez sensu żeby żeby pytający zadekretował jaki procek ma używać (ATMega8) i z jakim napięciem ma sobie poradzić. Coraz więcej procków jest na niskie napięcie i w dodatku te nowsze pobierają mniej prądu i lepiej zarządzają energią. Z analogówką jest tak samo. Operacyjne pracują na pojedynczym zasilaniu od 2,7V. Tak samo przetworniki. Wiele nowych układów analogowych można wprowadzać w uśpienie. Takie rozwiązanie na pewno będzie bardziej energooszczędne. Powinien przemyśleć swoją koncepcję zamiast bohatersko walczyć z problemami stwarzanymi przez siebie.

Reply to
Mario

No każdy ma inne kryteria wyboru i dlatego są różne projekty.

Reply to
Pszemol

W dniu 12.11.2012 10:35, Lucek pisze:

Dzięki. Przeoczyłem jakoś.

Reply to
Cezary Grądys

Nie musi tyle kosztować.

Musi to na Rusi.

Bez znaczenia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.