[audio] cichy d?wi?k przez z??cze optyczne

Panowie, może poratujecie: telewizor Samsung UE46EH5300W, podpięty przez optykę do amplitunera Yamaha RX-V440. Działa, ale cichutko. Poziom dźwięku jest o kilkanaście dB niższy od poziomu innych źródeł, w tym i od poziomu dźwięku z tego samego TV, ale podłączonego po analogu (L+P). Doczytałem w necie, że wyjścia optyczne tak mają, że zwłaszcza w samsungach to normalne.

Pytanie: czy coś się z tym da zrobić? Pomijając kroki typu "wywal to, kup tamto"? Tak, wiem, że sygnału cyfrowego nie "wzmocnię", ale z informacji znalezionych w necie wyszło mi, że samsungi mają coś w stylu menu serwisowego, może któraś z nastaw tego menu pozwoli ten dźwięk podbić?

Amplituner te z niestety nie ma możliwości wyrównywania poziomów sygnału z wejść, a przynajmniej nie ma tej możliwości podanej jawnie. Ktoś coś wie o niejawnych? W sumie, wystarczyłoby mi stłumienie sygnału z wbudowanego tunera, innych źródeł używam na tyle sporadycznie, że nie jest to duży problem, ale wściekły ryk za każdym razem w momencie przełączania z TV na radio wkurza trochę.

Ewentualnie, może konwerter HDMI/Toslink by pomógł?

J.

Reply to
Jarek P.
Loading thread data ...

Użytkownik "Jarek P." snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Mam model RXV-650. W nim też nie da się w nim korygować poziomu wyjść, ale za to w TV (Panasonic jakaś plazma nie pamiętam dokładnie modelu) jest korekcjia osobno każdego z wejść audio, czy to cyfrowego czy analogowego. Czasem jak widzisz dobrze jest przy zakupie TV zwrócić na takie rzeczy uwagę.

Marek

Reply to
4CX250

W dniu środa, 9 stycznia 2013 10:44:07 UTC+1 użytkownik 4CX250 napisał:

Wiesz... zwracałem uwagę na wiele rzeczy, ale na to akurat w życiu nie przyszłoby mi do głowy nawet spoglądać.

J.

Reply to
Jarek P.

W dniu 2013-01-09 09:59, Jarek P. pisze:

przez optykę do amplitunera Yamaha RX-V440. Działa, ale cichutko.

Poziom dźwięku jest o kilkanaście dB niższy od poziomu innych źródeł,

w tym i od poziomu dźwięku z tego samego TV, ale podłączonego po analogu

(L+P). Doczytałem w necie, że wyjścia optyczne tak mają, że zwłaszcza w

samsungach to normalne.

kup tamto"? Tak, wiem, że sygnału cyfrowego nie "wzmocnię", ale z informacji

znalezionych w necie wyszło mi, że samsungi mają coś w stylu menu

serwisowego, może któraś z nastaw tego menu pozwoli ten dźwięk podbić?

z wejść, a przynajmniej nie ma tej możliwości podanej jawnie. Ktoś coś wie o niejawnych? W sumie, wystarczyłoby mi stłumienie sygnału z wbudowanego tunera,

innych źródeł używam na tyle sporadycznie, że nie jest to duży problem,

ale wściekły ryk za każdym razem w momencie przełączania z TV na radio wkurza trochę.

Nie pomogę za bardzo, ale ciekawostka. Może gra "profesjonalnie" na

-18dB, tzn. 0dBu to jest -18dBFS

formatting link
Jest w nim możliwość zmiany wielkości próbki 24<->16 bitów? Przy 16 bitach jest większe prawdopodobieństwo grania na 0dBFS. Mamy rozumieć, że z innego źródła sygnału cyfrowego amplituner gra normalnie?

Michał

Reply to
Michał Lankosz

A regulacja glosnosci nie dziala? W Samsungach chyba trzeba bylo wybrac w ustawieniach dzwieku wyjscie a nie glosniki telewizora, inaczej nie chcialo dzialac...

Reply to
wchpikus

W dniu środa, 9 stycznia 2013 14:11:49 UTC+1 użytkownik wchpikus napisał:

Działa. Ale jakoś nie chce się sama obracać w momencie zmiany źródła sygnału.

Zgadza się, ale nie w tym problem. Przy złym ustawieniu tego wyjścia dźwięku nie ma wcale, u mnie jest, ale cichy.

J.

Reply to
Jarek P.

Użytkownik "Jarek P." napisał w wiadomości grup

Samsungi tak maja ? Na cyfrowym wyjsciu to chyba jedyna mozliwosc jest jakies zawirowanie z 16/20/24/32 bity .. ewentualnie jakies siupy z ambitniejszym formatem.

Nie ma nic w menu ?

J.

Reply to
J.F

W dniu 2013-01-09 14:44, Jarek P. pisze:

Ale nie regulacja głośności w ampitunerze, a w samym telewizorze (źródle sygnału). Też mam plazmę samsunga, mam podłączone głośniki (logitech g-5500 czy jakoś tak?) po toslink, i mam podobny objaw, ale jeszcze ciekawszy. Gdy źródło sygnału jest "po prostu stereo" (co widać w właściwościach kanału/sygnału) - to w telewizorze działa regulacja głośności (z pilota), i zależnie od tej głośności - jest inna głośność na głośnikach logitech. Ale gdy źródło sygnału ma znaczek dolbyD (np z Nki, albo z komputera, głośniki to wykrywają, bo pojawia się automatycznie na nich napis dolby-movie zamiast np 2xstereo), to od razu głośność w głośnikach logitech jest maksymalna, tzn taka jakbym na TV ustawił głośność maks.

Oczywiście w obu sytuacjach regulacja głośności na samych głośnikach (czyli u ciebie w ampitunerze) działa cały czas i prawidłowo. Jedyne rozwiązanie, by mieć jednakową głośność niezależnie od źródła i typu sygnału, to mieć w TV ustawioną głośność na maks, i wyłączone jego głośniki wewnętrzne (ustawione wyjście zewnętrzne/słuchawkowe). Wtedy całą regulację głośności dokonuje się (niestety) pilotem od zestawu głośnikowego.

Oczywiście również regulacja głośności w TV działa prawidłowo (dla sygnału stereo oraz dolbyD) jeśli chodzi o jego wbudowane głośniki. Na nich dla obu sygnałów - głośność jest taka jak w TV ustawiona z pilota. Tylko na wyjściu SPDIF dla dolbyD znika regulacja i ustawia się maks.

U mnie w plazmie samsunga mam 2 ustawienia wyjścia audio - głośniki oraz wyjście zewnętrzne/słuchawkowe. Przestaw na wyjście słuchawkowe, ustaw głośność w TV na maks lub prawie maks, i zobacz wtedy jak to gra na ampitunerze?

Reply to
BartekK

W dniu środa, 9 stycznia 2013 17:52:42 UTC+1 użytkownik BartekK napisał:

Mam ustawione "wyjście zewnętrzne". Przełączenie na "głośniki TV daje tyle, że równolegle z amplitunerem pracują jeszcze głośniki TV i ich głośność (i tylko ich) mogę regulować z pilota TV, na głośność amplitunera to nie wpływa. W menu samego TV można jeszcze regulować głośność wyjścia cyfrowego, ale domyślnie jest max, można jedynie stłumić.

Dzwoniłem dziś na wsparcie techniczne samsunga i ku mojemu zdumieniu, po drugiej stronie miałem technicznego człowieka, który potrafił coś więcej, niż automatyczne recytowanie "dziękuję za czas oczekiwania", pogadaliśmy sobie jak inżynier z inżynierem, dowiedziałem się od niego, że z TV wychodzi sygnał dwudziestobitowy. Powiedzcie mi, czy jest możliwa sytuacja, w której Yamaha oczekuje sygnału 24 bitowego i w tym momencie, jeśli z TV wychodzi prosta PCM (o czym za moment), przetwornik amplitunera widzi po prostu sygnał, w którym cztery najstarsze bity są zawsze zerowe? Amplituner powinien mi sam rozpoznawać, czy sygnał jest typu PCM, czy DTS, odbiera zawsze tylko PCM, ręcznie przestawiony na DTS po prostu milczy. Jako źródło sygnału mam cyfrową naziemną, czy z tego wogóle odbiera się fonię z DTS?

J.

Reply to
Jarek P.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.