Atmega32 i pomiar prądu

=_NextPart_000_0011_01CD4983.5C203350 Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2" Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Mam problem z pomiarem pr=B1du. Spadek napi=EAcia na rezystorze (drucie) = pomiarowym wprowadzam na LM358 i tak wzmocniony sygna=B3 do procesora = przez dzielnik z potencjometrem. Tu nie ma =BFadnej filozofii. Problem = polega na tym, =BFe w czasie zmian ustawie=F1 potencjometru, w pewnym = miejscu, nast=EApuje skokowa zmiana wskaza=F1 przetwornika. Na = oscyloskopie widz=EA, =BFe napi=EAcie zmienia si=EA p=B3ynnie natomiast = przetwornik reaguje skokowo. Nie wykraczam w =BFadnym momencie poza = napi=EAcie referencyjne. W innym kanale mierz=EA napi=EAcie bez = wzmacniacza i pomiar jest zadowalaj=B1cy. Co mo=BFe by=E6 przyczyn=B1 = tej nieliniowo=B6ci?

PC

Reply to
PC
Loading thread data ...

To dziwne co opisujesz. Mam tak samo, pomiar prądu via LM358 i wpuszczam do AtMegi128. I wszystko jest OK. Może sprawdź, czy w procesorze masz ustawione prawidłowo , jakie napięcie referencyjne (wewn., zewn. - nie wiem jakie stosujesz).

Sprawdziłbym też prawidłowość ustawienie portu z ADC - nie wiem, czy można np. włączyć jakieś wewn. podciąganie na wejściu ADC...

Najlepiej jakbyś pokazał schemat.

Reply to
sundayman

Wpiąłeś oscyloskop do nóżki procesora? Jaki opór ma sonda?

Reply to
Michoo

To jest problem wzmacniacza. Nie daje rady przy napięciach bliskich masy :-(

PC

Reply to
PC

W dniu 2012-06-14 12:37, PC pisze:

To ciekawe, bo jak wspomniałem, mam takie właśnie rozwiązanie, i na tym samym LM-ie, i działa poprawnie... A mierzę prąd via napięcie (do masy) na rezystorze 100mohm. I potem wzmacniacz właśnie, z małym wzmocnieniem, i do atmegi.

Reply to
sundayman

Nie wiem jaki masz zakres prądów. Ja mam 0-15A. Do 2A działa źle potem jest skok i już leci dobrze. Spróbuję z TL072.

PC

Reply to
PC

W dniu 2012-06-14 13:42, PC pisze:

Schemat zapodaj, nawet nie napisałeś, czy rezystor pomiarowy "u góry" czy "na masie". K.

Reply to
John Smith

No właśnie, też mówiłem żebyś pokazał schemat . U mnie jest zakres 0-3A.

Reply to
sundayman

Jakie obciążenie na wyjściu wzmacniacza?

Reply to
Michoo

Problem najprawdopodobniej tkwi w obwodach wejściowych wzmacniacza. K.

Reply to
John Smith

Tu jest schemat:

formatting link
PC

Reply to
PC

W dniu 2012-06-15 07:58, PC pisze:

Po pierwsze - stara zasada mówi, że w takiej sytuacji ślizgacz bezwzględnie musi być połączony do masy. No chyba, że kręcisz plastikowym wkrętakiem (ale i tak warto taką zmianę zrobić).

Druga sprawa - piszesz, że nie wychodzisz poza napięcie referencyjne. Ale zdaje się, że do dołu również jest ograniczenie napięcia dla przetwornika. Temat tylko sygnalizuję, do karty katalogowej jakoś nie chce mi się zaglądać żeby to sprawdzić.

Sam opamp tego typu spokojnie daje sobie radę przy napięciach wejściowych w okolicach zera, chyba, że jednak masz układ innego typu, który nie jest optymalizowany do pracy w takich warunkach. Nie wiem (jakoś nigdy nie musiałem tego próbować) na ile daje się zejść z napięciem wyjściowym w okolice masy. Piszą, że niby 20mV, ale jakby tak dobrze się przyjrzeć, to RL 10k ma być do masy, i to raczej on ściąga napięcie, bo patrząc na schemat struktury nic więcej tego napięcia aż tak nie ściągnie. Nie wiem, na jakich napięciach wyjściowych operujesz, ale tu też może być problem. 100k to może być trochę dużo jednak. Jeżeli dzielnik wyjściowy (nie narysowany) daje za małe obciążenie dla wzmacniacza, to może warto to zmienić.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Wzmacniacz zasilany z 5V, na wyjściu nie ma dzielnika - wzmacniacz prosto do procka na przetwornik. Napięcia wyjściowe 0-2V.

PC

Reply to
PC

Użytkownik "PC" <p_c snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:jrep0u$k50$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

Wzmacniacz "idealny" sobie poradzi, rzeczywisty już nie bardzo. Według:

formatting link
zasilaniu 5V gwarantowane VoL jest 20mV przy obciążeniu (do masy) rezystorem poniżej 10k. U Ciebie wyjście jest obciążone mniej więcej 100k. Nie można tego przeliczyć liniowo, ale nie wykluczałbym, że w takim układzie VoL będzie 200mV. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "PC" <p_c snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:jrcinq$na3$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

Z TL072 praktycznie w całym zakresie nic rozsądnego nie zmierzysz. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2012-06-15 09:42, PC pisze:

Ja bym jednak dał tam coś ściągającego do masy. Albo zmniejszył elementy w sprzężeniu. Uwaga o ślizgaczu też ważna. I na wszelki wypadek sprawdź, jak wygląda liniowość wzmacniacza. To wiele nie kosztuje, a może dać odpowiedź, gdzie należy szukać problemów, bo może problem jest w innym miejscu.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2012-06-15 11:10, Piotr Gałka pisze:

Dlaczego?

Reply to
Mario

W dniu 2012-06-15 11:50, Mario pisze:

Bo on ma kiepski zakres napięć wejściowych i wyjściowych i zasilających. Jest po prostu do innych zastosowań. Ja nie użyłbym go przy całkowitym zasilaniu niższym niż jakieś 10V (plus minus 5V) i napięciu na wejściu zbliżającym się do któregokolwiek zasilania na mniej niż jakieś 2V.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Użytkownik "Mario" snipped-for-privacy@w.pl napisał w wiadomości news:jrf0pe$vna$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

formatting link
7. Vicr typowo -12 do +15 oznacza, że Vicr nie obejmuje ujemnego bieguna zasilania - wymaga na wejściach około 3V powyżej ujemnego bieguna. W tym układzie zacznie działać, jak na rezystorze pomiarowym będzie około 3V - a to jest już chyba poza zaplanowanym zakresem napięć na nim dlatego napisałem, że w całym zakresie. Jakieś 40 lat temu na UL741 zrobiłem sobie woltomierz zasilany bateryjką

4V5. Eksperymentalnie mi wyszło, że na wyjściu mam około 1,5V liniowego zakresu (nie całkiem symetrycznie względem zasilania) no i w to okno musiałem się wpasować z zakresem pracy. Jaki był zakres prawidłowej pracy wejść to nie pamiętam, ale też coś tego rzędu choć może przesunięty. W układzie odwracającym potrzebny był mi tylko jeden punkt pracy wejść mieszczący się w zakresie pracy wyjść. P.G.
Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2012-06-15 12:43, Piotr Gałka pisze:

A o to ci chodziło, bop myślałem, że ogólnie masz coś przeciwko tl072 :) Ja tam prawie zawsze używam zasilania symetrycznego, i zakładam ze układ ma pracować z bezpiecznym zapasem między poziomem sygnału a napięcia zasilającego. Jakoś nie ufam Rail to Rail - zwłaszcza w pobliżu zera przy zasilaniu jednym napięciem.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.