Atmega128l - juz nie mam sily. Pomocy!

Szanowne Grono! Wiem, ze temat byl pewnie walkowany milion razy, ja zaczynam przygode z mikrokontrolerami. Wiem, ze pewnie zaczynam od d...y strony, bo od dosc wysokiego modelu, ale potrzebuje jego mozliwosci w projekcie, jaki kombinujemy z kolegami. Udalo mi sie go wlutowac w uklad (podstawke wyprasowana i olutowana goldpinami, ktore wkladam w gniazda w plytce glownej), bez zwarc, wszystko przewodzi co ma przewodzic, bylem zaskoczony, ze sie udalo tak za pierwszym razem, ale dobra nasza. Zmontowalem plytke z zasilaniem (na LM 317 i opornikach, 5,02 V - jak mierze), kwarcem 8 MHz i dwoma kondkami 27 piko zwierajacymi kwarca do masy i wtyczka Kanda 10 pin. Zmontowalem tez programator zl2prg zgodnie z tym, co mam w ksiazce "Mikrokontrolery ATmega w praktyce" Baranowskiego, po drodze poprawilem popelnione na plytkach bledy, wczoraj pol dnia sprawdzalem omomierzem plytke, czy czegos nie pokrecilem, we wszelkich konfiguracjach, z kablem, przez kabel, bez kabla, plytke proca, programator, napiecia do scalaka w programatorze podlaczylem, do proca to samo, wszystko jak w ksiazce. Mam Windoze XP. Odpalam PonyProg i testuje port (AVR ISP I/O i LPT1) - OK, ustawiam device - jest. Kalibruje - OK. I na tym w zasadzie koniec. Reset da sie zrobic (diodka na plycie swieci w czasie resetu) ale za Chiny Ludowe (nawet razem z Tajwanem) nie udaje mi sie nic zrobic poza tym. Erase nie dziala. Nawet nie idzie przeczytac bitow konfiguracyjnych, nie mowiac o ich ustawianiu. Ciagle i nieodmiennie dostaje komunikat "missing or unknown device (-24)". Owszem, po zignorowaniu tego komunikatu daje sie pisac do proca, ale to sie daje rowniez zrobic po odlaczeniu kabla programujacego od plyty z procem. Tylko Bog jeden wie, jak sie bardzo staram nie klac nad tym sprzetem. Nie chce sie poddawac, tylko potrzebuje jakiejs rady - jak mam to popchnac i co jeszcze sprawdzic? Wymienic procka (moze cos schrzanilem?), Moze scalak w programatorze? Wiem, ze linia MOSI mruga napieciem przy probie zapisu, linia MISO jest podciagnieta do Uz opornikiem 98kOhm i przu probie odczytu cos tam mruga miedzy 4,58 a 4,62 V, wiec chyba zyje, ale ja i tak nic nie rozumiem. Ktos cos wie?

Reply to
POKREC
Loading thread data ...

Witam Jak zwykle w takich wypadkach trzeba postąpić tak, jakby procek wymagał zewnętrznego taktowania, czyli podłączyć jakiś zewnętrzny generator, a potem pozmieniać bity konfiguracyjne jak należy.

Reply to
EM

POKREC napisał(a):

a gdzie masz podpiete linie mosi i miso programatora

pod linie miso i mosi procesora czy moze pod pdi pdo??

Reply to
Raven

No, linia miso programatora pod miso proca, mosi programatora pod mosi proca. Jak na schematach w ksiazce i w necie. Pdi i pdo nie tykalem. Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

to masz odpowiedz dlaczego sie nie programuje "duze" atmele nie programuja sie prze spi tylko przez pdi pdo pdi -> misi pdo -> mosi reszta polaczen bez zmian

Reply to
Raven

nie wiem ktore mosi/miso masz na mysli.. mega 128 programuje sie przez linie wspoldzielone z UARTem programowanie nie ma nic z SPI wspolnego, no moze oprocz linii SCK.

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

A w datasheet'cie do atmegi 128 mieli napisane, ze mozna to programowac ISP-em. Ja wiem, ze sa mozliwosci programowania szeregowego przez RS-a po pdi i pdo, ale w takim razie po co ATmedze128 linie MISO i MOSI? Ksiazki klamia? Takie info dla mnie to troche jak uwalenie obuszkiem po glowie... Tak, czy siak zabiore sie za to dopiero wieczorem, wczesniej nie dam rady. Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

spi to nie tylko programowanie:D

Reply to
Raven

Wyobrazam sobie, ale ja dopiero zaczynam i chce sie dogadac z tym czipem. Zebym cokolwiek mogl z nim zrobic. Potem chcialbym napisac jakis prosty program do mrugania diodkami. Potem... Taka metoda kolejnych przyblizen. Nie wykluczam, ze wczesniej, czy pozniej przejde na SPI, na razie nich to ustrojstwo po prostu sie odezwie. pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

Mylisz ISP (In System Programming) z interfejsem SPI (Serial Peripheral Interface). Owszem, ATmegę128 można programować ISP, ale nie poprzez wyprowadzenia MISO/MOSI. Spójrz do pdf'a na stronę 304. Jak wół podane, że programuje się po PDI/PDO.

A książki wprost podają, że ATmegę128 się programuje SPI poprzez piny MOSI/MISO (PB2/PB3)? Jeśli tak, to jest to błąd.

P.S. Kiedyś też się naciąłem przy przechodzeniu z megi 32 na 128, gdy nie doczytałem i założyłem w ciemno, że programuje się przez SPI. Na szczęście coś mnie tknęło i doczytałem zanim wytrawiłem pcb.

Reply to
Marcin Kulas

mozna, i o tym dokladnie pisze

tak, ale musisz miec wgrany bootloader

miso, mosi to SPI, nie myl SPI z ISP !!!! mozesz do nich podpiac sobie np reejstr przesuwny i meic dodatkwoy port

po prostu w duzych atmelach ISP odbywa sie przez linie rxd, txd, i tam pdoepnij MOSI, MISO programatora port SPI wykrozystywany jest tam tylko do podlaczania urzadzen i komunikacji. programwoanie szeregowe odbywa sie przez rxd, txd, SCK

Reply to
Greg(G.Kasprowicz
[ciach]

O, Jezu! Ale blamaż... Dzieki. No to juz wiem, co dalej. Bede trenowal. Wlasnie poczytalem dokumentacje jeszcze raz. Bez Waszej naprowadzki chyba bym kompletnie "zdechl". Dzis wieczorem postaram sie tym pobawic i zobaczyc, co dalej. Nic to, ja po prostu pracuje od 9-tej rano do polnocy 6 dni w tygodniu juz od pol roku i jestem chyba troche zmeczony.

Dzieki za podpowiedzi! Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

Uzytkownik "POKREC":

A nie lepiej przeczytac zamiast przegladac ? W ksiazce "Mikrokontrolery AVR ATmega w praktyce" Baranowskiego na stronie

62: "W niektorych ukladach (np. ATmega64/128) zdarza sie jednak, ze wyprowadzenia szeregowego wejscia i wyjscia wspoldzielone sa z innymi koncowkami. [...] PDO [...] PDI"

Heliogabal

Reply to
Heliogabal

Feeling of doom... Wiesz, ja dopiero zaczynam temat mikrokontrolerow, jak trawka na wiosne. Po prostu brak praktyki a co za tym idzie nie wiem, na co zwracac konkretnie uwage - problem z filtrowaniem informacji istotnej z szumami

  • normalne zmeczenie. Dziekuje za niesplonkowanie. Obiecuje sie starac uczyc dalej i nie poddawac, tak jak najlepiej potrafie. Gomennasai, arigato gozaimasu! POKREC.
Reply to
POKREC

Przepraszam ze sobie, ale ja tak ogolnie. Dzieki za dobre rady i udzielone wskazowki. Atmega128 dziala i "gada" z programatorem bezproblemowo. Dzieki! nawet udalo mi sie ja zmusic do wspolpracy z kwarcem 8 MHz. No to czas na nauke programowania. Arigatou! Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.