antena ukf indukcyjna

Witam poszukuje anteny samochodowej dzialajacej na zasadzie indukcji (tak jak anteny gsm), czy ktos sie z taka antenka ukf zetknal? Pozdrawiam

Reply to
Krokodyl
Loading thread data ...

Hmmm. A to istnieja anteny anteny nie korzystajace ze zjawiska indukcji?

Reply to
TERRAnova

TERRAnova pisze:

Witam nie oto chodzi, standardowe anteny sa polaczone galwanicznie z odbiornikiem, indukcyjne maja fizyczna przerwe miedzy soba a odbiornikiem

Reply to
Krokodyl

Krokodyl napisał:

Fizyczną przerwę?! Łączą się metafizycznie przy użyciu telepatii?

Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

Galwaniczną przerwę. Już kojarzę o co człowiekowi chodzi - antena ze sprzężeniem przez szybę - indukcyjnie lub pojemnościowo. Tyle że dla sprzężenia indukcyjnego antena musi albo mieć kontakt z masą pojazdu (choćby pojemnościowy) jako przeciwwagą albo być stmetryczna elektromagnetycznie. dalej - cewka płaska po jednej stronie szyby, cewka po drugiej i bez wiercenia blach lepiej lub gorzej przekazujemy energię w.cz.

Moim zdaniem ersatz.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Pan Dariusz K. Ładziak napisał:

Też oczywiście skojarzyłem, nawet widziałem taką samochodową antenę na zdjęciu. Oczywiście na pasmo GSM, czyli fale o długości kilku(nastu) centymertów. Żeby zrobić to samo na fale UKF (trzy metry), to by trzeba mieć duży samochód.

Używać nie próbowałem, ale też mam takie zdanie. W sumie nie wiem po co mi zewnętrzna antena do komórki w samochodzie. Natomiast w pewnych sytuacjach sprawdzją się praktycznie tak zwanie "pasywne repeatery". Dobra kierunkowa antena na dachu wycelowana w BTS, a na drugim końcu feedera jakaś antena motylkowa. Jak ktoś mieszka w puszczy, gdzie zasięg mizerny, albo siedzi schowany w piwnicy, to takie coś umożliwia złapanie łączności.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pewnie gosciowi chodzilo o antene ktora jest przyklejona do szyby Szyba robi za izolator, a po dwoch stronach sa okladziny kondensatora. Nazwal bym to antena pojemosciowa. Z tego co pamietam ze szkoly w przypadku kondensatora mm wyzsza czestotliwosc tym impedancja jest mniejsza. W przypadku GSM zatem najlepiej stosowac anteny pojemnosciowe, a w przypadku UKF indukcyjne. Dobrze prawie ?

Michal W.

Reply to
Michal W.

Użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

A czemu duży ? Jeśli miałoby to być sprzężenie indukcyjne (transformator powietrzny lub ze szczeliną powietrzną) to dla niższych częstotliwości uzwojenia powinny mieć większą indukcyjność, ale to wcale nie musi oznaczać aż tak dużej różnicy w gabarytach.

W przypadku sprzężenia pojemnościowego mamy dwa krążki folii aluminiowej po obu stronach szyby. Z ciekawości policzyłem i dla krążków o średnicy

4cm wyszedł mi kondensator płaski o pojemności ok 22pF czyli całkiem nieźle :-)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik PcmOL napisał:

Ale dla radiowego zakresu UKF trzeba by oskubać prawie pół metra koncentryka (dla współczynnika skrócenia 0,66). Chyba, że jakoś inaczej Kolega to kombinuje ;-)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Pan Grzegorz Kurczyk napisał:

Miałem na myśli rozwiązanie analogiczne do tego z GSM. W tym co widziałem, sprzężenie następowało z wewnętrzną anteną telefonu. Ani ono czysto pojemnościowe, ani czysto "falowe", ogólnie jakieś takie nijakie. Inaczej mówiąc -- ersatz. W wydaniu UKF, to w ogóle nie wiem jak to sobie pytający wyobraża. Z czym to się ma sprzęgać? Z metrowym kijem anteny prętowej od radia? Bo zaprojektować wtyczkę (złącze), w którym nie będzie styków, a zamiast tego sprzęgną się dwa uzwojenia transformatora, to oczywiście można. Tak samo z dwuczęściowymi kondensatorami. Tylko po co.

Reply to
Jarosław Sokołowski

....

Prawie dobrze. ;-)

Reply to
PcmOL

Użytkownik PcmOL napisał:

No dobrze - podaj bliższe szczegóły jednego i drugiego końca. O ile to nie jest jakaś tajemnica. Zacznij od impedancji kabla itd. :-) Maciek

Reply to
Maciek

Dnia Tue, 04 Aug 2009 21:54:51 +0200, PcmOL napisał(a):

Taaa. Nie ma to jak wypoczynek :)

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Użytkownik PcmOL napisał:

Zawsze miałem głupie wrażenie, że wszystko, co radiokomunikacyjne (oprócz TV) miało 50 Omów ale dopiero potem doszedłem do wniosku, że tu i tak nie ma dopasowania do komórki, więc impedancja jest dowolna. Dzięki za informacje. Maciek

Reply to
Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.