Antena na 610 MHz

Witam,

mieszkam w Gliwicach i chciałem potestować odbiór DVB-T. Niestety dla Śląska jeszcze długo naziemnej telewizji cyfrowej nie będzie. Jedyna możliwość to odbiór z nadajnika na górze Skrzyczne, oddalonej o około 80 kilometrów. Nadajnik ma symboliczną moc około 1 kilowata. Na szczęście z wielu miejsc Gliwic maszt jest widoczny "optycznie", więc można próbować trafiać w niego anteną kierunkową.

Moje pytania dotyczą właśnie anten.

1) Jak oszacować, jaka antena byłaby tu potrzebna - zakładając podane parametry (80 km, widoczność bezpośrednia, moc 1 kW, częstotliwość 610 MHz)?

2) Przypuszczam, że wystarczy kilkunastoelementowa antena Yagi. Poczytałem opisy konstrukcji anten z przykładami, jakiej długości i w których miejscach powinny zostać zainstalowane poszczególne elementy. Potem obejrzałem różne modele dostępne w sklepach i mam wątpliwości. Czy rzeczywiście są one projektowane przez osoby znające się na antenach? Widzę różne fantazyjne kształty - romby, rożki, gwiazdki, siatki, pręty o identycznej długości i równomiernie rozmieszczone albo przycięte w kształcie choinki... Czy to wszystko jest jakoś testowane, czy po prostu ma ładnie wyglądać?

3) Oryginalny projekt anteny Yagi-Uda ma za dipolem odbiorczym tylko jeden pręt - reflektor, położony w płaszczyźnie pozostałych prętów. Tymczasem wszystkie dostępne anteny Yagi mają tam kilka prętów ustawionych w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny prętów - "direktorów". Czy jest to uzasadnione teoretycznie? Niektóre anteny mają wręcz coś w rodzaju siatki, wygiętej i przypominającej w przekroju parabolę. Czy takie coś ma skupiać falę odebraną na dipolu? Czy wobec braku precyzji wykonania (to zwykle nie jest parabola) nie będzie tam zachodzić interferencja i tłumienie fal dla różnych częstotliwości?

4) Czy istnieją jakieś "niekonwencjonalne" projekty anten, np. płaskich, przystosowanych do konkretnej częstotliwości?

Pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotrne
Loading thread data ...

Moc trochę małowata. Taki szacunek pi razy drzwi: na antenie 0dB odbierzesz na odległość 5-10km. Na 100km potrzebujesz > 30dB zysku.

różnie bywa. Lepiej samemu się pobawić. Na tych częstotliwościach wychodzi wszystko w miarę łatwe i przyjemne. "Dziwne" kształty są czasami konsekwencją szerokopasmowości anteny. Aha, wzmacniacza nie dawaj. Jak będzie ci antena działać, a sygnał trochę za mały, to można wsadzić DOBRY wzmacniacz. Anteny siatkowe są do dupy, DVB-T reaguje alergicznie na zniekształcenia fazowe, a te tanie wzmacniacze przesuwają fazę jak chcą.

Może. Siatka i reflektor nie robią praktycznie znaczącej różnicy, ale siatka jest czasem stabilniejsza przy mniejszych oporach powietrza. Kilka reflektorów polepsza tłumienie sygnałów "od dupy strony", ale jest to <=

1dB, na ogół. Anteny long yagi są na ogół wąskopasmowe, możesz mieć problemy. Twoja antena musi mieć przynajmniej 10MHz pasma.

A jest dość dużo. Tutaj często ludzie zakładają sobie anteny typu podwójny romb. Możliwe są też konstrukcje w stylu poczwórna yagi (w kwadrat) na wspólnym reflektorze. Przed laaatami odbierałem sygnał z nadajnika awaryjnego w Ostrawie w Opolu (jakieś 100km, moc nadajnika bodajże 5kW) z napadu ZSRR i Polski (m.in.) na Czechosłowację w 1968. Analogowo, jakość niespecjalna, ale było widać, że to polskie czołgi jadą. Antena podwójny dipol V. Cyfrowy sygnał wymaga ok. 10dB SN mniej niż analog.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
Krzysztof Kucharski
Reply to
invalid unparseable

Krzysztof Kucharski pisze:

Dziękuję! Wydaje mi się, że ta 13-elementowa antena Yagi, o której mowa w jednej z odpowiedzi, wisi naprzeciwko mojego okna. Właściwie też mógłbym powiesić taką w podobnym miejscu (po negocjacjach ze spółdzielnią, która zamknęła wyjście na dach).

Ciekawe, czy ktoś próbował robić bezobsługowy przekaźnik ("repeater" :) sygnału telewizyjnego - złożony z dwóch połączonych anten kierunkowych, jednej skierowanej na nadajnik, drugiej na odbiornik (tzn. na malutką antenę przy odbiorniku)? Gdyby takie coś działało, można byłoby uniknąć konieczności przeciągania długich kabli.

P.

Reply to
Piotrne

Da się zrobić, ale straty są znaczne, większe niż kabla.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik Piotrne napisał:

Konstytucja RP się kłania. Masz prawo odbierać wszelkie emisje przeznaczone do odbioru publicznego - wynika to z wolności dostępu do źródeł informacji. Administracja może (a nawet powinna) zamknąć wyjście na dach żeby byle kto po nim nie łaził i nie robił co chce, może zażądać od ciebie uzgodnienia szczegółów instalacji antenowej (żebyś dziur w dachu nie narobił i żeby sąsiadowi na łeb nie kapało), może zażądać dodatkowej opłaty za szczególne wykorzystanie części wspólnej budynku - ale nie może dać odpowiedzi "nie bo nie". Ich władza kończy się na przepisach prawa budowlanego - oni mogą żądać, ty musisz tym przepisom uczynić zadość.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik Krzysztof Tabaczyński napisał:

A jak do mnie to skontaktuję cię z mieszkającym w Warszawie cudotwórcą antenowym. Za odpowiednie pieniądze może ci w punkt instalację zaprojektować - 80 km przy ERP 1kW to w sumie niewielki problem, jeśli daje się w Warszawie stabilnie odbierać telewizję ze Lwowa...

Reply to
invalid unparseable
Reply to
Krzysztof Kucharski

On Fri, 31 Dec 2010 00:05:53 +0100, Piotrne napisał:

Sąsiad ;-) ?

Próbowałem przed chwilą odebrać coś na antenie GP 1/4 lambda przyklejonej magnesem na parapecie, ale nie mam nawet śladów.

Na podobnej antenie 1/4 Lambda odbieram za to doskonale przemiennik amatorski na 439.375 MHz pracujący mocą 10W z tej samej lokalizacji. Ale w tym to nie ma akurat nic dziwnego, raz że częstotliwość jest 170 MHz niższa, dwa że gęstość mocy jest 5 razy większa dla nadajnika amatorskiego (10W na 12.5 KHz vs 1.25 kW na 8 MHz).

Pozdrawiam.

Reply to
Verox

Verox <antispam snipped-for-privacy@bijspamera.veroxsystems.com> napisał(a):

Raczej trudno odebrać sygnał nadawany z poziomą polaryzacją

formatting link
ustawioną pionowo anteną na inny zakres częstotliwości.

Reply to
Wmak

On Sat, 1 Jan 2011 12:08:56 +0000 (UTC), Wmak napisał:

  1. A wpadłeś na to że GP można przykleić do "plane" poziomo :) ?
1b. Oczywiście można, różnica jest ok 30 dB
  1. Gdzie napisałem że odbieram to TĄ SAMĄ anteną ?
Reply to
Verox
Reply to
Krzysztof Kucharski

Verox pisze:

Jeśli to ta antena:

formatting link
formatting link
to całkiem możliwe, że sąsiad :)

Z mojego okna widać Skrzyczne, sprawdzę na jakiejś krótszej antenie.

Pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotrne

On Sun, 02 Jan 2011 13:34:16 +0100, Piotrne napisał:

No moja, ten diamond X510 i kawałek delty na 10m też moje ;-)

Powinno być ok. Jak będzie ciutke cieplej to wywale wzmacniacz i zastąpie go symetryzatorem. Pewnie strace czeskie i słowackie programy bo sam TV jest dość tępy. Ale sprawdzić warto.

Reply to
Verox

Verox pisze:

Sprawdziłem taką anteną:

formatting link
Programy ze Skrzycznego odbiera dobrze (z Gliwic-Sikornika, widoczność bezpośrednia na Skrzyczne). Trzeba antenę wystawić za okno i dokładnie ustawić. Za to czeskie programy z góry Pradziad odbiera bez problemu w pokoju bez szczególnego trafiania w nadajnik (można odchylać w granicach ok. 90 stopni).

P.

Reply to
Piotrne

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.