antena

U¿ytkownik "Micha³ Lankosz" napisa³ w wiadomo¶ci news:l3k329$2un$ snipped-for-privacy@somewhere.invalid...

Chwila, chwila.... Mówimy o zysku.

No widzisz, twój wcze¶niejszy argument o elektrostatyce dipola otwartego chybiony.

Reply to
<mx12345678
Loading thread data ...

U¿ytkownik "LeonKame" napisa³ w wiadomo¶ci news:l3k59a$rcu$ snipped-for-privacy@speranza.aioe.org...

¯eby¶ zrozumia³ chocia¿ 1/1000000 tej wiedzy która jest zawarta w tym poradniku...

Brednie. Symetryzator, po angielsku balun, od s³ów balanced unbalanced, stosuje siê tak¿e dla dipoli otwartych. Ten element ma za zadanie zamianê sygna³u symetrycznego (balanced) wzglêdem potencja³u ziemi, na niesymetryczny (unbalanced). np. w sytuacji gdy antenê typu dipol, która jest balanced zasilamy za pomoc± przewodu koncentrycznego czyli unbalanced. Balun mo¿na wykonaæ te¿ tak aby przy okazji dokonywa³ transformacji impedancji, takie dwa w jednym, np. dla dipola zamkniêtego którego impedancja wynosi oko³o

300ohm. Innym przyk³adem jest stosowanie balunów np. w TV przemys³owej gdy sygna³ z wyj¶cia niesymetrycznego kamery 75ohm chcemy przes³aæ przewodem skrêtk± komputerow±, która jest symetryczna a jej impedancja wynosi oko³o 120ohm. Wtedy te¿ stosujemy takie co¶ jak dwa w jednym w tym przypadku zamiana sygna³u niesymetrycznego na symetryczny z jednoczesn± transformacj± impedancji.

Gdyby to by³a antena GP, to ok, bo ta antena ma wyj¶cie unbalanced, gdy¿ przeciwwagi mo¿na i nalezy uziemiaæ, ale w przypadku gdy mamy do czynienia z dipolem w którym lewa i prawa po³ówka maj± potencja³ wzglêdem ziemi to po³±czenie takiej anteny z odbiornikiem lub nadajnikiem za pomoc± przewodu koncentrycznego z pominieciem symetryzatora (baluna) spowoduje wiêksze zak³ócenia zarówno w odbiorze jak i nadawaniu, gdyz ekran przewodu koncentrycznego przestaje spe³niaæ swoje zadanie.

Reply to
<mx12345678

W dniu 2013-10-16 08:12, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Mówimy o jak najlepszym odbiorze sygnału radiowego.

Tak. Można zrobić balun 75/75 ze zwarciem dla składowej stałej.

Reply to
Michał Lankosz

Użytkownik "Michał Lankosz" snipped-for-privacy@tlen.pl napisał w wiadomości news:l3ll4t$p2r$ snipped-for-privacy@somewhere.invalid...

I najczęściej taki się właśnie robi. Najłatwiej wykonać z kawałka przewodu koncentrycznego o długości 1/2 lambda z uwzględnieniem wsp. skrócenia tegoż kabla.

Reply to
mx12345678

W dniu 2013-10-16 11:14, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Jaki jest schemat połączeń? Z kablem 1/2 fali znam podłączenie koncentryka 75 omowego do dipola pętlowego. Do otwartego z ferrytem. Znam inne metody typu dopasowanie gamma czy takie:

formatting link
(jak się nazywa?) Ale nie kojarzę konstrukcji z kablem, żeby miał zwarcie dla prądu stałego.

Reply to
Michał Lankosz

W dniu środa, 16 października 2013 11:14:39 UTC+2 użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Taki patent był stosowany w czasach, gdy nadawany był tylko jeden program TV, w latach 50-tych ubiegłego wieku. Do DVB-T raczej się nie nadaje bo MUX-y są rozstawione w całym paśmie UHF.

Reply to
wmak

Użytkownik "Michał Lankosz" snipped-for-privacy@tlen.pl napisał w wiadomości news:l3m27o$v0p$ snipped-for-privacy@somewhere.invalid...

Masz rację, pomyliłem się co do tego baluna na koncentryku. Ostatni taki zrobiłem ze 20 lat temu. Natomiast w antenie W3DZZ która jest anteną otwartą mam balun na rdzeniu . Ten balun daje zwarcie dla DC

Reply to
mx12345678

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.