analogowy układ pierwiastkujacy

poszukuje schematow tego ukladu oraz wszelkich informacji na jjego temat. bylbym wdzieczny za linki oraz literature. ps.to na projekt z ukladow elektronicznych wiec prosze pomozcie

Pozdrawiam

Reply to
Tomasz
Loading thread data ...

Użytkownik "Tomasz" snipped-for-privacy@spam.pl napisał w wiadomości news:bmtf48$5q7$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl

"Wzmacniacze operacyjne" Kulki i Nadachowskiego. Pamiętam, że był tam układ złożony ze wzmacniacza z monolitycznym układem mnożącym (a ściślej "kwadratującym" y=x*x ;) w pętli sprzężenia zwrotnego. Analogowe układy mnożące mogą mieć kilka rozwiązań układowych (log/a-log, ze zmienną transkonduktancją, z przesuwaniem trójkąta..) - warto pomyśleć co będzie najlepsze.

Jaaasne. Sprawa pilna! :-)

Reply to
Marek Dzwonnik

a moze jakies linki, kurde bo siedze caly dzien na googlach i jakos nic nie moge znalesc a sie staram :)

Reply to
Tomasz

formatting link
choc z powodu dnia tygodnia mozesz miec problem.

Poszukaj u Nationala

formatting link
- mieli taka ksiazke o zastosowaniach WO i tam to AFAIR bylo.

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Poszukaj ksiazki "Nieliniowe uklady elektroniczne". Autorzy: Rasiukiewicz i M. Niedzwiedzki bodajze taka szara z serii EiT. Uklad pierwiastkujacy mialem na pewno na wykladach z p. Rasiukiewczem wiec w ksiazce tez powinien byc. Pisze powinien, bo jak ja studiowalem to jeszcze ksiazki nie bylo.

Pozdrawiam Tomasz Kolecki

Reply to
tomaszkolecki

Użytkownik "Marcin Stanisz" snipped-for-privacy@WYTNIJTOpoczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl

Tak. To jest jedyny naprawdę skuteczny link. Poza tym możesz (autorze wątku) szukać jeszcze pod kątem "analog mulitplier"

Reply to
Marek Dzwonnik

Dokładnie to książka powyższych autorów ma tytuł : "Nieliniowe elektroniczne układy analogowe"

Pozdrawiam Krzysztof.

Swoją droga prof. Miron Niedźwiecki to był profesor przez duże PROF.

Reply to
Chris Willow

sa trzy podejscia: a) robisz uklad logarytmujacy, odwrotny, dalej prosta matematyka, b) bierzesz uklad mnozacy, robisz za jego pomoca kwadrat, zapinasz w petli sprzezenia zwrotnego opampa, i wychodzi pierwiastek. c) tranzystory mosfet maja kawalek ch-ki kwadratowy - mozna uzyc do liczenia kwadratu zamiast mnozacego.

Normalnie to bym polecal sie zastanowic nad sensem robienia takiego ukladu, ale coz, projekt, sugeruje b, o ile uzycie scalaka mnozacego bedzie dopuszczalne ..

P.S. A gdyby ktos bardzo potrzebowal czegos podobnego do pierwiastka, to w ograniczonym zakresie sqrt(1+a) ~= 1+a/2, dla a=0..1, z bledem ponizej 10%. Czasem moze wystarczyc.

J.

Reply to
J.F.

Oj byl, byl.

Co ciekawe mal on opinie dosc groznego co wiedza ci co zdawali "malego" i "duzego" Niedzwiedzia. Moj kolega mial jak jeden z wielu klopoty ze zdaniem egzaminu, poszedl i porozmawial z nim i prof. okazal sie b. w porzadku. Kolega chodzil do niego przez caly semestr i zaliczal temat po temacie - ustnie. Sadze, ze niewielu by sie spodziewalo, ze prof. Niedzwiedzki bedzie chcial poswiecac tyle czasu dla jednego studenta.

Powiedzial on (prof) tez dosc ciekawa i oczywista rzecz. Dlaczego ma sie litowac nad tymi, ktorzy nie znali tematu lub tez go nie rozumieli, ale nie zadali sobie nawet tyle trudu, aby pojawic sie choc raz na konsultacjach.

Pozdrawiam Tomasz Kolecki

PS. Pamietam, ze byly to wyklady ktore wymagaly tez b. sprawnej reki trzymajacej dlugopis - tempo bylo prawie zabojcze.

Reply to
tomaszkolecki

zainteresuj się układem scalonym MC1494 - scalona analogowa mnożarka. W jego opisie .pdf jest aplikacja pierwiastkująca.

Roman

Reply to
Roman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.