Akumulatory Ni-MH Sanyo 2700 mAh

Loading thread data ...

maniek napisał(a):

Tak trochę z innej beczki: skąd ta ładowarka wie przy takim prądzie, że już powinna skończyć ładowanie? Delta peak nie wystąpi, w pomiar temp. przy tak małym prądzie też nie wierzę, pozostaje jakiś timer? Poza tym jeśli chcesz wiedzieć, czy aku nadają się do tego, do czego chcesz ich użyć, to testuj pojemność rozładowując prądem zbliżonym do spodziewanego. Rozładowywanie prądem <C/10 mówi o ich stanie naprawdę bardzo niewiele.

k.

Reply to
kuba

maniek napisał(a):

Wszystko zależy od prądu, jakim były rozładowywane. Popatrz w dokumentacji ogniwa (PDF ze strony producenta) na krzywą rozładowania, najczęściej jest pokazana dla kilku różnych obciążeń.

I tak na przykład producent podał faktyczną pojemność dla prądu 10 mA a Ty wymagasz tych samych osiągów ogniwa przy rozładowywaniu go w aparacie prądem 1A. Nie ma szans. Pojemność efektywna zależy także od temperatury, im zimniej tym gorzej. Pomiar pojemności ogniwa przy -30C będzie dlatego niższy niż w temperaturze +25C (najczęściej przyjmowanej za typową).

Reply to
Adam Dybkowski

Witam

Adam Dybkowski napisał(a) :

Well, business is business ;-)

Oj, bez przesady z tymi 10 mA. Wg definicji pojemność jest mierzona przy rozładowywaniu prądem 1/20C. Dla przykładu pdf, ale Sanyo 2500. 2700 nie znalazłem na szybko.

formatting link
wynika z opisu mają typowo 2500, a minimum 2300. Jako definicję pojemności oni podają jeszcze lepiej, bo rozładowanie prądem 500mA (akurat tego akumulatorka), a nie 125mA. I napięcie końcowe 1,0V. Na wykresie widzimy, że kres pojemności jest właśnie około

2300mAh. Dla większych prądów rozładowujących 2500mA i 5000mA jest to odpowiednio ok. 2250mAh i 2100mAh. Kurczę, żyć nie umierać. Chyba będę kupował tylko Sanyo :-) Ba, ale skąd? Moja ulubiona hurtownia ma chyba zleżały towar, a na Alledrogo pewnie podróby.
Reply to
Zbynek Ltd.

Witam

maniek napisał(a) :

Chyba odwrotnie? Ładowanie 200, rozładowanie 100. Ja mam właśnie tak. Mój firmware to 31.

Reply to
Zbynek Ltd.

Używałeś kiedys intensywnie akumulatorowych elektronarzędzi?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

No to spróbuj je doładowaywać bez wcześniejszego rozładowania. Tylko potem mnie nie pytaj, gdzie kupić nowy akumulator...

Mój sąsiad był taki mądry i uwierzył, że NiMH nie mają efektu pamięciowego. Przykręcał parę wkrętów i do ładowarki. Po 2 miesiącach takiego traktowania dało się przykręcić już tylko kilka wkrętów. Dopiero 3 cykle pełnego rozładowania/ładowania doprowadziły akumulator do jako-takiego stanu ale daleko mu do stanu pierwotnego.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

BTW: Najnowsza seria Bosha (i pewnie nie tylko) ma akumulatory li-ion. Wierzę zdecydowanie, że takie ogniwa wolą bardziej częste ładowanie niż rozładowanie do pełna.

Reply to
Adam Dybkowski

Ale my piszemy o efekcie pamięciowym w NiCd i NiMH a nie o LiIon/LiPoly...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Czyli eksploatowałeś normalnie i stąd brak efektu pamięciowego.

Przekombinowujesz.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Hm, doladowywalem telefon czesto - NiMH po poltora roku mial pol pojemnosci. Doladowywalem rzadko - zywotnosc podobna. Li-ion tez sie zachowuja podobnie.

J.

Reply to
J.F.
[...]

Efekt pamięciowy w akumulatorach NiCd i NiMH nie jest moją hipotezą ale stwierdzonym faktem. I nie ma tu o czym dyskutować.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.