akumulator UPS

Witajcie

Nadszedł mi czas na wymianę akumulatorów w 3 UPSach (one chyba się zmówiły razem), APC Smart 700 i Smart 650V/S w 700 są 2x(12V 7Ah) w 650 jest 1x 12V12Ah

I teraz stoję przed dylematem wyboru... Producent vs trwałość vs cena.

w 700 były założone akku firmy/marki CTM, nie pochodziły zbyt długo, bo instalowane były 02.2006, czyli 2.5 roku... trochę za wcześnie na zgon.

650-tki jeszcze nie otwierałem, bo jest 100km stąd.

Mam zanotowane że pierwsze akumulatory, te fabryczne, Panasonic/Matsushita żyły 5-6 lat. Teraz zastanawiam się jakie kupić. Głównie chodzi o trwałość. Czy możecie polecić jakegoś sprawdzonego producenta, z obecnie dostępnych na rynku? Rady jakich akku unikać również mile widziane :) Z góry dzięki.

Reply to
DJ
Loading thread data ...

Ja montuje EuroPower'y w Fideltronikach, jak na razie trzymają ok 2-3 lata i działają, oryginalnie montowane CBS padają po ok 3latach (czasami szybciej). Wcześniej firma mi robiła wymianę i po 1.5 roku większość siadała, ale marki już nie pamiętam. W obiegu mam ok 40 UPSów. Pozdrawiam Kamil

Reply to
KK

A czy doświadczyłeś już po jakim czasie kończą żywot?

CSB miałeś na myśli? Czy to nie jakiś chiński produkt? Znaczy obecnie APC montuje takie akku do UPSów opuszczających farbykę?

Mało. Mi chińska lipa siada po 2.5 roku. Szukam czegoś co wytrzyma te 5 lat, jak niektórzy producenci się reklamują. A potem się okazuje że trzeba podzielić przez dwa.

Czyli robili Ci budżetowo...

Reply to
DJ

Mam kilka UPS'ów PowerOn 4.5kVA, Europowery w jednym zmieniałem po ok

5-6 latach -nie pamiętam dokładnie (16szt połączonych szeregowo z czego kilka dalej nieźle trzyma -wkrętarka chodziła mi ok miesiąca bez ładowania :)).

tak , CSB

Ale to może być też wina UPS'a, sprawdź napięcie ładowania bez akku i ustaw na 13.5V max

pewnie to było coś ala vipow :)

Reply to
KK

Zalezy od ilosci cykli rozladowania/ladowania, glebokosci rozladowania, charakteru ladowarki, temperatury pracy. Te liczby sa podawane dla bardzo lagodnych warunkow. Wystarczy kilka, kilkanascie dni pracy w temp. ~30*C, aby aku stracily znacznie na zywotnosci.

Dlatego rzadko kiedy dostawca da gwarancje > 2 lata, jedynie juz to po zamontowaniu rejestratora warunkow pracy baterii (praca w temp ~20*C).

W latach 2000...2002 to byl shit. Wytrzymywaly 3 lata, potem pecznialy i pekaly.

Polecam jeszcze Acumax - stosowane przez wielu dostawcow UPS, rowniez duzych jednostek. Tansze od EuroPower.

AF

Reply to
Adam Foton

Czyli warto EP się zainteresować.

toż to chyba chińszczyzna jakaś :(

Jest 27,4V (bo są dwa akku)... Czyli 13.7 na jeden... za dużo?

Reply to
DJ

I właśnie na tym polega marketingowe kłamstwo. Producent podaje prametry dla idealnych laboratoryjnych warunków, których spełnienie w realnym urządzeniu jest trudne. W dataszicie cyfry wyglądają ładnie. W realnym życiu okazuje się lipa.

A widzisz... stare Panasonic-i (z okolic 1999-2002) widocznie o tym nie wiedziały, bo dociągnęły 5-6 lat w takich warunkach termicznych.

Temperatura otoczenia, czy temperatura samej baterii?

A obecnie? Hm... ja nie wierzę jakoś w trend poprawy jakości, już bardziej uwierzę w potanianie produkcji. Chyba że dla APC robią osobny inny produkt niż na rynek.

OK, rozejrzę się za takimi.

Reply to
DJ

To nie do końca wina producenta aku, raczej Upsów, bo np w Fideltroniku aku stykają się z trafem (trafo pionowo, rozdzielone stalową blachą) i trochę się grzeją, wentylacji na aku nie ma, tylko na elektronikę i w efekcie mają ciut cieplej -padają szybciej. W PowerOn'ie wentylacja i obieg powietrza jest tak zrobiony że większość powietrza najpierw obiega aku, efekt widać. Powoli zastanawiam się nad ciut większym UPSem dla siebie i myślę aby aku podłączyć na zewnątrz i pilnować temperatury (ewentualnie co jakiś czas dolewać ok 1ml wody/elektrolitu)

Kamil

Reply to
KK

Mam doświadczenia tylko z APC. W większości UPSów małej mocy tej firmy jest to wszystko blisko, PCB jest u góry.

Właściwie zastanawiam się czemu nie ma wentylacji wymuszonej, na okazje typu rozładowanie/ładowanie akku.

To pozostaje wyręczyć producenta, i skonstruować własny system kontroli temperatury i wymuszonego wentylatorem chlodzenia.

dolewać do hermetycznego żelowego??? mission impossible? chyba że masz inny akku na myśli...

Reply to
DJ

DJ pisze:

książkowo.

Reply to
krychu

Hermetycznego?? Podważasz tą plastikową klapkę od góry (czasami jest sześć zaślepek okrągłych) zazwyczaj lekko przyklejoną i w środku masz gumowe korki po zdjęciu których widać ogniwo żelowe, elektrolit jest w postaci żelu ale też paruje. Dolewałem wodę do kilku aku, dla zasiarczonego efekt żaden, dla takiego co trzyma jeszcze troszkę efekt mały ale zauważalny, kilka minut dłużej ładował się większym prądem. Może elektrolit będzie działał lepiej.

Acha i radzę uważać, okulary ochronne koniecznie, bo jak coś pryśnie po oczach...

Reply to
KK

Witam

KK napisał(a) :

Ile wody? Jak powinna wyglądać nawierzchnia po dolaniu? Jak wygląda nawierzchnia, nowego i sprawnego akumulatora? Nie zaglądałem do nowego, a te lekko zużyte mają nawierzchnię suchą, bez śladu wilgoci. Zwykle jeszcze da się z nich wyciągnąć jakieś 60% pojemności przy 1/15C, ale do UPS-a już się nie nadają.

Reply to
Zbynek Ltd.

Wlałem ok 1mL na cele

Reply to
KK

Fakt, nigdy się nie dobierałem do tych akku. Wziąłem teraz jednego padłego, a co mi tam, rozbebeszyłem. Rzeczywiście niezbyt to szczelne na tych gumowych kapturkach.

Tak, w tych lepszych modelach są zaślepki. Ale zaślepki już osadzone solidnie... przyklejone, czy tylko na zatrzask? Nie udało mi się włamać do tego... chyba pójdę po przecinak ;)

Reply to
DJ

Ja wpakowałem jakieś 3ml na celę, do egzemplarza akku co go UPS już nie chce. Zobaczymy co z tego eksperymentu będzie.

Reply to
DJ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.