Akumulator olowiowy - ladowanie, pytania

Witam.

Jako ze nie znalazlem zadnego gotowca pozwalajacego utrzymac akumulator w stanie naladowania, postanowilem samodzielnie zmontowac uklad. W zwiazku z tym mam do znawcow tematu kilka pytan.

1) Przy jakim napieciu akumulator olowiowy jest calkowicie naladowany? 14.4 V ? 2) Jak powinien wygladac uklad doladowujacy? Zalezy mi na prostocie, ale tez nie chce niepotrzebnie czerpac energii z sieci, ani przeladowywac akumulatora. Zastanawialem sie nad dwoma rozwiazaniami: a) zrodlo pradu stalego o napieciu max 14.4V. Czyli trafo, prostownik, stabilizator napiecia ustawiony na 14,4V. Do tego jakies ograniczenie max pradu, tak aby nie spalic zasilacza przy rozladowanym akumulatorze lub duzym poborze pradu z akumulatora. Czy to dobre rozwiazanie? b) uklad dzialajacy na zasadzie: minute laduje akumulator pradem kilka A, potem rozlacza ladowanie, porownuje napiecie akumulatora z wzorcem, i nie zalacza ladowania dopoty, dopoki napiecia nie beda sie roznic o jakas ustalona wartosc.

A moze jest jeszcze inne/lepsze/prostsze rozwiazanie? Chodzi mi o full automat - mam akumulator ktory zasila radio, chce po prostu by byl on zawsze naladowany.

Reply to
szczepan
Loading thread data ...
[ciach]

Napiecie ladowarki w trybie buforowym (tak, jak Ty chcesz) to 13,6 V.

14,4 V to napiecie, do jakiego laduje sie aku olowiowy w rtybie "laduj - rozladuj -laduj - rozladuj..."). Mozna znalezc kity, czy schematy ladowarek do pracy buforowej aku olowiowego, ktore rozladowany aku laduja najpierw stalym pradem o wielkosci 0,1 - 0,2 C/h, potem po dojsciu napiecia na aku do 13,6 V przestawiaja sie na prad konserwujacy

- 5 - 10 razy mniejszy od ladujacego). Ale to wersja wypas. Normalnie jak podlaczysz aku do stabilizatora 13,6 V z ograniczeniem pradowym (jak piszesz) i zostawisz to w spokoju podlaczone - akumulatorowi nic nie powinno sie stac. Tylko pamietaj: 13,6 V w tym przypadku, nie 14,4, bo prawdopodobnie szybciej zuzyjesz aku - one nie lubia byc przeladowywane rownie bardzo, jak wydojone i pozostawione w tym stanie. Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

Dzieki. Czyli uklad typu zasilacz stabilizowany (ze wzorcem na jakims zenerze) i ograniczeniem pradu wystarczy ?

Reply to
szczepan

Nie za duzo ? kolega ma 80Ah, 0.02C to jest 1.6A. Co dobe trzeba bedzie dolewac ~ 20 ccm wody do kazdej celi ..

J.

Reply to
J.F.

ja slyszalem ze ten prad powinien wynosic okolo 100 mA

moze kolega R. Mandziejewicz cos madrego napisze po niedzieli:) W archiwum znalazlem wiele jego konstruktywnych wypowiedzi na podobne tematy. Raz nawet mnie zbesztal za sianie poglosek n.t. akumulatorow:)

Reply to
szczepan

snipped-for-privacy@imperator.sieradz.info napisał(a):

Odpisałem ci tam wyżej.

Powinno być jak 2a ale napięcie na 13.5-13.8V (praca buforowa), na 14.4 ładujesz przy pracy cyklicznej (w samochodzie n.p. i to jeszcze w zależności od temperatury akumulatora)

PB137 załatwia sprawe, każdy inny regulator na 13.8V powinien również dać rade. LM317? 7812 i kilka diód?

Reply to
Piotr [PKi

o super, PB137 wyglada wrecz idealnie. Tylko gdzie to kupic, w TME nie ma :(

Reply to
szczepan

na pewno mają w conrad'zie, kupowalem kilka ładnych lat temu. jak nie znajdziesz to zrob jakis układ z LM317 lub 78xx jako regulator.

Takie uniwersalne zasilacze na wiele napięć z przełącznikiem, tylko nie te całkiem chińskie, tylko takie ciut lepsze, stabilizowane, można by przerobić z 12V na 13.6V zmieniając wartość rezystorów - przyjanjmniej tak myslę :)

Ja uzyłem zasilacz do CB, przeważnie mają 13.8V, a jak nie to mają regulacje wewnątrz :)

Reply to
Piotr [PKi

znalazlem, w conradzie maja, chociaz trzeba wpisac numer ich katalogowy a nie po prostu nazwe podzespolu. A moze orientujesz sie jeszcze czy mozna taki uklad z PB137 prosto przerobic, by elementem wykonawczym byl jakis tranzystor, tak aby zwiekszyc max prad ladowania? Co wtedy z dokladnoscia trzymania napiecia? Czy ten uklad powinien wygladac analogicznie do ukladu z LM7805 z zewn. tranzystorem ?

Reply to
szczepan

A ja słyszałem, że w zastosowaniach buforowych nie nalezy po prostu przekraczać 13.8V dla akumulatora żelowego o napięciu nominalnym 12V. Prąd się ustali sam.

Zapewne chodziło o słynne niedoładowywanie akumulatorów w samochodach?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A jak to powinno wygladac dla akumulatora olowiowego? Jest to tradycyjny akumulator z kwasem w srodku, jedyne czym rozni sie od zwyklych samochodowych to to ze jest przystosowany do glebokiego wyladowania (akumulator firmy Banner model Energy Bull). Tez nalezy 13.8 V ustalic i sie niczym wiecej nie przejmowac?

o ladowanie pradem 1/10 pojemnosci jesli dobrze pamietam :)

Reply to
szczepan

On Mon, 29 May 2006 06:31:00 +0000 (UTC),

Zasadniczo tak, ale pewnie chcesz go szybko naladowac, a przy 13.8 prad maly poplynie :-)

Tu by sie przydalo zrodlo pradowe, wylaczane po przekroczeniu napiecia konca ladowania [kolo 15V] a potem podlaczamy 13.8 .. albo i nie podlaczamy, bo przeciez i tak jutro pojdzie do roboty.

J.

Reply to
J.F.

w zamysle ma on byc non-stop podlaczony do sieci, wiec bedzie caly czas w stanie naladowania. Zaniki pradu poki co sa u nas rzadkie. W razie potrzeby podepne zewn. prostownik z wiekszym pradem.

Reply to
szczepan

zauwaz ze to jest do zelowych. Z tego co wiem je sie inaczej laduja.

to jest bez sensu - ladowalbym tym akumulator miesiac czasu.

Reply to
szczepan

Masz racje - nie doczytalem do konca. Zasugerowalem sie tytulem aukcji w ktorym jak byk stoi tylko i wylacznie 'zelowe'. I dalej nie czytalem. Oczywiscie za 65 zl takiego czegos nie zrobie, chociaz jeszcze tydzien temu o ukladzie PB137 nie slyszalem, wiec z tej dyskusji jest jakis pozytek :) Tak wiec zamawiam sobie to urzadzonko, podlaczam do mojego aku i koncze temat. Dzieki za linka :)

akurat pl-literek z lenistwa nie uzywam, ale zaraz to poprawie :)

Reply to
szczepan

Nie "inaczej" a precyzyjniej. Akumulator zelowy to nadal akumulator olowiowy tyle ze wody dolac nie idzie do niego - dlatego nie wolno dopuscic do przeladowania i gazowania. Jak ladowarka jest dobra do akumulatorow zelowych to i do zwyklych bedzie dobra - odwrotnie juz niekoniecznie, mozna, owszem ladowac akumulator zelowy najtanszym prostownikiem tyle ze albo trzeba siedziec i ciagle pilnowac parametrow ladowania albo szybko sie ten akumulator zarznie.

Reply to
Dariusz K. Ladziak

Idzie. Nie wiem jak potem ten zel wode wchlania, ale dolac sie da :-)

Bo wykipi :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.