aktywny stabilizator

Loading thread data ...

a po grzyba stabilizator do peltierów? Regulator może się przydać, ale stabilizacji na pewno nie potrzeba. Albo masz zjechane peltiery, albo źle chłodzisz gorącą stronę (np. mostek cieplny).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Ciężko będzie - da się z PFC uzyskać napięcie wyższe niż wejściowe w szczycie. Trzebaby stosować przetwornicę flyback, żeby otrzymać napięcie niższe. Nie będzie to maleństwo :-(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

no to mnie oświeć. Robiłem chłodnicę do powietrza na peltierach i działała bardzo dobrze. Nigdy nie twierdziłem, że wszystko wiem.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Sun, 19 Dec 2004 20:33:57 +0100, na pl.misc.elektronika, Doker napisał(a):

I tu jest właśnie przyczyna. Peltier nie lubi prądu tętniącego - na ogół zakłada się, że 1000uF na 1A to minimum. Dobre wygładzenie jest dużo ważniejsze niż stabilizacja.

Reply to
Jurek Szczesiul

dzięki za info. Oczywiście zasilanie za niskim napięciem jest do chrzanu, to też zauważyłem, dlatego zrobiłem regulator na komparatorze, włączając i wyłączając peltiery MOSami (potrzebowałem stabilizację temperatury). A zasilacz faktycznie miałem na napięcie nominalne ogniw. Zasilanie było bateryjne (12V), a peltiery na 24V więc zastosowałem przetwornicę step-up

12->24V 20A.

W ostatnim niemieckim Elektorze jest opis fajnego stabilizatora impulsowego z Uwe 20-45V i Uwy 0-100V, niestety tylko 5A i trzeba by go przeliczyć na twoje wartości.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

a tak wogole to co myslicie o pomysle zastosowania akumulatora takiego jak od UPSa? Jakby ktos znalazl miejsce gdzie mozna taki kupic? <prosi> Ile by to kosztowalo?

Pozdrawiam, Doker

Reply to
Doker

Sun, 19 Dec 2004 21:20:44 +0100, na pl.misc.elektronika, Doker napisał(a):

Micro - u zamiast mi greckiego. Czyli dla pewności: 1 mF / 1 A ( u siebie dawałem 20 mF dla pojedynczego Peltiera 50x50, ok. 13-14A )

Reply to
Jurek Szczesiul

pewnie by się dało. W niemieckim Realu były ostatnio akumulatory "na pasku" za jakieś 25EUR. W środku akumulator żelowy, chyba 10Ah/12V. Ja kiedys kupiłem w Lidlu coś podobnego za 15EUR, ale aku 7Ah. Do tego możesz zrobić prosty układ np. na tyrystorze, coby go doładowywać z twojego zasilacza.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

4mF to znowu nie tak duzo, i spokojnie mozna kupic dzis np 8 szt po 6800uF.

Sprzedac trafo, pomyslec nad uzyciem 3 zasilaczy od peceta ..

J.

Reply to
J.F.

A gdzie Ty widzisz nano?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Czterech. I gdzie ja znajde taki co daje 15V....

Reply to
Doker

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.