Agregat prądotwórczy

Witam,

Jestem w trakcie wyposażania przyczepy handlowej. W związku z tym potrzebuje do niej zakupić agregat prądotwórczy, jednak zupełnie nie mam pojęcia, który wybrać, aby spełniał moje oczekiwania.

Przyczepa będzie składać się z dwóch części: sprzedażowej i socjalnej. W obu częściach chciałbym zainstalować kinkiety halogenowe (dwa w części sprzedażowej i jeden w socjalnej) coś na wzór

formatting link
aczkolwiek z trzema halogenami. Z pobieżnego zapoznania się z ofertą wynika, że wyposażone są one żarówki 30-60W. Dalej w części sprzedażowej będzie potrzebne zasilanie do kasy fiskalnej
formatting link
i laptopa.

Część socjalna ma być wyposażona podgrzewacz wody (np

formatting link
mini lodówkę, wspomniany kinkiet, tv

14" lub mini wieżę i w zasadzie to by było na tyle.

Jaką moc musi posiadać agregat, aby pociągnął te urządzenia? Poza tym Google twierdzą, że nie wszystkie agregaty mogą pracować z urządzeniami typu laptop, tv itd. W związku z tym na co jeszcze zwrócić uwagę?!

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Dodawania w szkole nie...?

3 do 5kVA trzeba dać jak obszył, bo sam grzejnik bierze ponad 1.5kW. Lodówka też swoje potrzebować będzie.

sinus na wyjściu powinien załatwić sprawę agregatu lodówki. Zasilacz laptopa, a już zwłaszcza grzałkę podgrzewacza to można nakarmić nawet prostokątem. Halogeny daj na 220V, to nie będzie problemu z tym, co lubi a czego nie transformator w zasilaczu. Poza tym weź pod uwagę, że ten agregat musi być cichy... Wbrew pozorom są tu duże różnice :D

Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik "Marek" snipped-for-privacy@email.pl napisał w wiadomości news:1hbydvxn92p3s.1eov9dgrkz980$. snipped-for-privacy@40tude.net...

To na zdjęciu jest na zwykłe żarówki. Jeśli mogę coś doradzić to sugeruję jeszcze oświetlenie ogólne (np. z jednej świetlówki 36W). Bez niego choćby posprzątanie kątów będzie trudne.

Bez podgrzewacza zmieścisz się w tanim i niewielkim agregacie o mocy rzędu

850W. Z podgrzewaczem - będziesz musiał mieć agregat o mocy rzędu 2..2,5kW. Sugeruję się zastanowić czy podgrzewacz jest konieczny.

Wybierając podgrzewacz pamiętaj by zadbać o to by wybrać model cichy...

Reply to
Jd.

Może są podgrzewacze na gaz z butli. Wówczas znacząco spadłoby zapotrzebowanie na prąd. I można by się wówczas zastanowić nad instalacją 12 lub 24 V buforowaną akumulatorem. Dzięki temu uniknęłoby sie słuchania muzyki i oglądania TV z warczącym agregatem.

Reply to
Bogdan G

[...]

Agregat w takim zastosowaniu da się używać jedynie jako zasilanie awaryjne. Inaczej po prostu się nie opłaca. Przy spożyciu paliwa rzędu

2 l/h koszt samego paliwa to 100 PLN/dobę. Trzeba by się dowiedzieć, czy przy kilkudniowym postoju w jednym miejscu nie opłaca się dociągnąć zasilania z zewnątrz.

Nawet przy zastosowaniu jako awaryjne źródło zasilania mocno rozważyłbym zastosowanie instalacji elektrycznej na 12V (ewentualnie mała przetwornica do zasilania kasy fiskalnej i sprzętu AV) zasilanej z solidnego akumulatora(ów) (120 Ah?). W takiej sytuacji agregatu używałoby się raz na dobę - do podgrzania wody i równoczesnego naładawania akumulatora. Swoją drogą - szkoda, że nie robią agregatów z chłodzeniem cieczą - możnaby ciepło wykorzystać do podgrzewania wody.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Troche bez sensu z punktu widzenia sprawnosci i termodynamiki jest spalanie paliwa, zamiana ciepla na energie elektryczna a nastepnie elektrycznej na ciepla. No chyba zeby uzyc pompy cieplnej. Ktos juz sugerowal jakis gazowy podgrzewacz wody. I przerobic agregat na gaz :))

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Witam

Marek Lewandowski napisał(a) :

Jaki agregat jest cichy? Ile musi mieć dB?

Reply to
Zbynek Ltd.

Dokładnie to miałem na myśli.

O, to jest pomysł...

Reply to
Jd.

Nie troche a mocno bez sensu :-)

Ewentualnie zamontowac jakis podgrzewacz wody na silniku agregatu. I moze miec wtedy mocy elektrycznej malo - cieplnej i tak ma 2-4x wiecej.

J.

Reply to
J.F.

Poszukac dieslowskiego i lac rzepak ? Szczegolnie jesli to przyczepa gastronomiczna i z frytownicy mamy codziennie 50 litrow :-)

J.

Reply to
J.F.

to już musisz sam sobie odpowiedzieć, co jest tam dla was akceptowalne...

Reply to
Marek Lewandowski

To nie jest przyczepa gastronomiczna. Wynika to z opisu. W przyczepie gastronomicznej należy zasilić przede wszystkim duże( ą ) lodówki. Nie istnieje pojęcie handlu art. spożywczymi bez lodówek, chyba ze waflami albo kartoflami się handluje. Z frytek nie mamy codziennie 50 litrów oleju. Chyba że to fabryka frytek. śmiem twierdzić ze z frytkownicy nie ma wcale zużytego oleju. Dużo oleju wynoszą na sobie frytki i jest potrzeba ciągłego go uzupełniania. Tak jak w samochodzie. Jak bierze pół litra oleju na tysiąc to nie ma potrzeby wymiany oleju, wymienia się sam filtr. Ciepło do ogrzewania można uzyskać ze spalin i powietrza chłodzącego silnik. Ja bym szukał agregatu z silnikiem czterosuwowym, łatwiej taki zasilić gazem. Niestety projekt jest możliwy do zrealizowania jedynie przez kogoś kto ma duże pojęcie o technice. Amator może jedynie kupić tani agregat i wykorzystać cześć możliwości jakie oferuje.

Reply to
Tomek

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

A widział ktoś gastronomika ,który codziennie zmienia olej ? Normą jest trzy ,cztery dni. Jak nabierze brunatnego koloru. A we frytownicach najczęściej używane są jakieś tłuszcze o konsystencji i wyglądzie smalcu topiące się dopiero po podgrzaniu . Pzdr

Reply to
henry1

Frytury...

Najlepsze frytury robi się głównie na smalcu... Tańsze, to zagęszczane oleje, niestety.

Ale po 3-4 dniach ciągłego smażenia jest to już ciekłe. Poza tym - można mieszać z olejem napędowym czy wręcz opałowym. Kwestia tylko i wyłącznie dobrego przefiltrowania. Dobry filtr można zrobić z wykorzystaniem... całych rolek papieru toaletowego - piszę to całkiem poważnie. Silniki diesla w agregatach to proste silniki z mechaniczną, klasyczną pompą wtryskową - powinne sobie bez problemu poradzić z mieszaniną frytury i oleju napędowego/opałowego.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz pisze:

Robią, tylko trzeba głębiej poszukać. Są to dizle chłodzone Cieczą. Stosuje się takie np. w samochodach straży granicznej i innych. Za jednym razem rozwiązuje się dwa problemy:

-chłodzenie: podłącza się do systemu chłodzenia silnika samochodu

-zasilanie: ten sam zbiornik paliwa dla silnika i samochodu Do tego jest cichy, zamknięty w metalowej, izolowanej termicznie i dźwiękowo skrzyni z kilkoma przepustami (wlot powietrza, przewody itp.)

To były jakieś niemieckie agregaty. Pozdrawiam TomaszB

Reply to
TomaszB

Dnia Sun, 22 Jul 2007 08:52:49 +0200, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

ypu laptop, tv itd. W związku z tym na co jeszcze zwrócić uwagę?!

Tak jak wspomniał Tomek nie jest to przyczepa gastronomiczna więc oleju z frytek nie będzie ;) Zasilanie z zewnątrz też raczej odpada, gdyż planowana jest duża mobilność z imprezy na imprezę (postój w jednym miejscu 1 do max 2 dni)

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Daliście mi pare alternatywnych pomysłów na rozwiązanie problemu zasilania. Teraz pozostaje mi jedynie wybrać najoptymalniejszy.

Reply to
Marek

Ja jeszcze dodam, że:

- halogenki w naturalny sposób mozesz zasilić z 12V

- prawie każda kasa fiskalna również jest przystosowana do zasilania z

12V (zamiast zewnętrznego zasilacza)

- kuchenka gazowa i piec katalityczny rozwiązują problem ogrzewania i gotowania

- do pozostałych rzeczy typu lodówka i TV wystarczy tania przetwornica 500W

Reply to
William

Nie rezygnuj z tego! Zainstaluj sobie jakiś licznik kWh (niekoniecznie homologowany) i dojście 230V kablem z zewnątrz. Jeśli będziesz miał okazję podłączyć się u jakiegoś gospodarza pod sieć, to łatwiej go do tego namówisz mogąc się z nim uczciwie rozliczyć pokazując mu stany licznika.

Roman

Reply to
Roman

są też agregaty na LPG

Reply to
blur

Użytkownik "blur" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:f8270m$9sb$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

formatting link

Reply to
blur

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.