ADC wbudowany czy wolnostoj?cy :)

mam pytanie do znawców, czym się różnią ADC wbudowane w uC od takich w osobnych układach. Zakładając, że potrzebuję np. 8 bitów i około 50ksps, to mogę użyć uC z wbudowanym ADC, który jest jakieś 50gr droższy od takiego bez (np. w PICach) lub osobnego ADC, który kosztuje minimum kilka złotych, a i płytkę trzeba robić dla 8 bitów, albo męczyć się z oprogramowaniem szeregowej transmisji. Niewątpliwą zaletą ADC w uC jest w często możliwość podłączenia DMA i samo to będzie hulać nawet w sleepie.

Dlatego moje pytanie (z takich analogów to ja kiepski jestem) czy i dlaczego powinienem zapłacić za ten zewnętrzny ADC.

Dodatkowo, mógłby mi ktoś tak użytkowo wyjaśnić, czym się różnią rodzaje przetworników, w sensie użytkowym, np. Sigma-Delta to do taki zastosować a inne do takich itd.

pozdrawiam g.

Reply to
glatocha
Loading thread data ...

glatocha pisze:

Często okazuje się, że te 8 bitów w ADC mikrokontrolera w praktyce przełoży się na 1-2 bity mniej a reszta to szumy. Mikrokontrolery zwykle mają marne wewnętrzne źródło napięcia referencyjnego (a takie AVRy w szczególności) więc w zależności od wymagań musiałbyś i tak dodać zewnętrzne.

Poza tym zewnętrzne ADC często są potrzebne np. do równoległego pomiaru kilku napięć. Jednoczesnego a nie multipleksowanego. Wtedy do procka dołączasz kilka zewnętrznych nawet małych 8-pinowych szeregowych ADC i jednocześnie je wyzwalasz. Można oczywiście zamiast tego zastosować układ sample&hold i po zatrzaśnięciu kilku napięć spokojnie je przetwarzać po kolei.

Jeszcze inna para kaloszy to dużo dokładniejsze przetworniki. Nie istnieją procki z zintegrowanym 24-bitowym ADC (nawet bardzo powolnym). A zewnętrzne układy - jak najbardziej.

Reply to
Adam Dybkowski

Witam, niestety to chyba nie jest do końca prawda. Ostatnio lutowałem do prototypu Cygnala C8051F351 50MIPS, 8kB flash, 24-bit ADC.

Reply to
j.r.

źródło to muszę dać chyba i do normalnego ADC też, jak będę się poruszał w tych tańszych. co do tych bitów szumów, to właśnie myślę, żeby w PICu użyć 10bitowego z wyrównaniem w lewo i po prostu czytać tylko starszy bajt.

Z czytaniem kilku kanałów to się zgodzę, że to może być problem, choć to już od aplikacji zależy i nie wiem, czy mi będzie potrzebne aż tak.

kiedyś burr-brown miał "podobno" rewelacyjne 51 z 24bitowym ADC, chyba jeszcze texas ma je w ofercie jako pomiarowe MCU. Ja większy problem z prędkościami, bo 1MSPS to już ciężko wydusić chyba z wbudowanego ADC.

Czyli ogólnie to nie jest tak, że od wbudowanego to uciekać :):)

dzięki i pozdrawiam g.

Reply to
glatocha

Istnieja. Texas robil jakiegos klona 51 z 24 bitami.

Te 24 bit to chyba zreszta wszystkie sa sigma-delta, a wiec powolne.

J.

Reply to
J.F.

glatocha pisze:

Nie do końca. STM32 i LPC potrafią.

Reply to
Zbych

J.F. pisze:

No to wszystko jasne - mam założony w mózgu filtr na rewelacyjną technologię 8051 ((C) Intel 1980). Myślałem raczej o bardziej współczesnych konstrukcjach. Nie widzę sensu wciskania do obecnych konstrukcji jądra procka z początku lat '80 XX wieku.

Jasne. Tak samo jak wiele ADC zewnętrznych. Wyjątkiem są chyba tylko "audiofilskie" 192kHz/24bit.

Reply to
Adam Dybkowski

Ja tu raczej nieregularnie zaglądam, ale Ty jesteś znanym zwolennikiem AVR, co ja z kolei omijam szerokim łukiem, ale nie twierdzę, że to złe procki. Tak samo myślę, że ciągle 8051 daje radę. Ale lepiej tego nie rozgrzebywać :):)

pozdrawiam g.

Reply to
glatocha

Akurat bylem na jakims seminarium o nim, wiec wiem :-)

Do wagi czy jakiegos mierniczka sie nadaje, a trzeba by zajrzec do nich na strone - jak maja opanowana konstrukcje przetwornika s-d, to pewnie nie tylko w tej rodzinie dokladaja..

No to zasadniczo moga miec parametry zblizone. O ile pamietam seminarium, to duzym problemem jest np .. napiecie odniesienia, to trudno zrobic precyzyjnie.

Glupi dzielnik napiecia tez sie bardzo trudno robi.

J.

Reply to
J.F.
[...]

Texas robi całą rodzinę:

formatting link
Analog również (nawet z rdzeniem ARM-a):
formatting link
K.

Reply to
John Smith
[...]

Taka rodzina 28xx TI ma ADC z typowym czasem konwersji 80ns. K.

Reply to
John Smith

Adam Dybkowski pisze:

Możesz rozwinąć swoją myśl?

m.

Reply to
Marcin Łukasik <..

No, Blackfin też pewnie ma coś szybkiego, ale ja raczej w granicach

8/16bit myślałem :) Generalnie chodziło o to, że mogę mieć procesorek za 5zł z ADC albo procesorek za 4,50 i ADC za 10zł :):)

dzięki wszystkim za wypowiedzi g.

Reply to
glatocha

W tych cenach też można coś znaleźć. K.

Reply to
John Smith

Wystarczy spojrzeć w pdf-a uC z ADC i Vref. To Vref jest najczęściej bardzo marne. K.

Reply to
John Smith

In the darkest hour on Sun, 17 May 2009 00:33:32 +0200, glatocha snipped-for-privacy@gmail.com screamed:

Z moich obserwacji wynika, że raczej ARM (i słusznie).

Reply to
Artur M. Piwko

ADUC845 Analoga, MSC121x Texasa (dawne Burr-Brown) - rdzeń '51, ADUC7060 Analoga - rdzeń ARM, tylko taki trochę "niedorobiony" - wolny, mało pamięci i innych peryferiów.. Są zapewne i inne.

Reply to
Michał Baszyński

działałem kiedyś na nim i IMHO bardzo sympatyczny: mały pobór mocy, zasilanie 2,7 - 5,5V, 32KB Flasha programowanego przez RS-a, wejścia różnicowe, PGA o wzmocnieniu 1-128, zegar DC-33MHz (4 a nie 12 taktów na cykl).

Reply to
Michał Baszyński

Marcin Łukasik pisze:

Pierwszy z brzegu AVR - powiedzmy ATmega644, dokumentacja rozdział "ADC characteristics", w tabelce widnieje pięknie:

"VINT1 Internal Voltage Reference min 1.0 typ 1.1 max 1.2V"

No i jak tu opierać cokolwiek na napięciu "referencyjnym", które może mieścić się gdzieś tam w zakresie od 1 do 1,2V? I w rzeczywistości spotykam AVRy o bardzo różnym napięciu referencyjnym, co egzemplarz to inne. A jak pływa z temperaturą to sam pomierz - ma prawo od 1V do 1,2V.

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski pisze:

BTW: A dla napięcia VREF 2,56V wartości mogą się mieścić gdzieś w zakresie od 2,4V do 2,8V. Istna referencja...

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.