A teraz z innej beczki... bazy danych

Wiem że nie w temacie, sorki więc za to, może akurat ktoś przechodził podobny dylemat.

Potrzebuję napisać coś bazodanowego. Kiedyś używałem Interbase i BC Builder-a, ale to było z 15 lat temu. Co obecnie jest godne uwagi przy małych systemach bazodanowych? Zastosowanie komercyjne, więc licencje nie będą bolały, chyba że kwoty wyjątkowo duże wyjdą. Podpowiecie coś?

Irek.N.

Reply to
Irek.N.
Loading thread data ...

SqLite, MySql, PostgreSql.

Licz rozmiar i możliwości, dopiero potem będzie istotne czy komercjne wliczać czy nie.

Reply to
Sebastian Biały

Wiesz, ciężko powiedzieć gdzie mi się "chciejstwa" skończą, będę pisał dla siebie. Na ten moment jedna baza, ze 4-5 tabel, nic wielkiego, ale chciał bym aby to żwawo ganiało. Zanabyłem nawet serwer Della, jak zwykle przesadzając z wydajnością. Może jak nie przerwę pisania, to za

10 lat będzie miał co robić ;)

Ok, podpowiesz jakieś DBMS do tego? Sorki za tak oczywiste pytania, ale wypadłem z obiegu. Zdaję sobie sprawę, że mogę poszukać i poczytać, tyle tylko że nie będę w stanie ocenić i tym samym wybrać rozwiązania. Szukam raczej prostego rozwiązania z łatwym interfejsem. Zasady znam. SQL-a 15 lat temu też znałem, dam rady odżywić ponownie swoje związane z tym komórki jak sądzę ;)

thx.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu niedziela, 13 maja 2018 10:00:05 UTC-5 użytkownik Irek.N. napisał:

Mozesz zrobic szybko i relatywnie dobrze za darmo korzystajac z gotowych rozwiazan z rodzaju erp:

formatting link
jest za darmo jak sobie go sam hostujesz.

Generalnie zamiast grzebac w bazie i oprogramowywac wszystko tu masz juz preprogramowane komponenty i dosyc dobrze zrobiona warstwe bazodanowa i aplikacyjna i ich interakcje.

To troche inne podejscie niz zrobienie wszystkiego samemu ale jak ogarniesz a dany produkt ci przypasuje to sporo mozna w tym zrobic.

Alternatywnie np. Jira.

Tyle ze tu bedziesz mial raczej "problem" jak poukrywac niektore elementy bo ich nie potrzebujesz a nie chcesz aby user je widzial.

A w temacie pytania to jak bardzo chcesz pisac od podstaw to wybierz to co umiesz i znasz i szukaj wokol tematu. Bo swiat sie zmienil, podejscie do pisania systemikow tez. Trudno doradzic cos jak nie wiadomo co chcesz napisac i jakie cechy sa obowiazkowe a jakie opcjonalne...

Reply to
sczygiel

Dowolna baza daje się szacować pod kątem wydajności. Ile masz tych zapytań na sekundę? Setki? jak mniej to cokolwiek napisanego na kolanie da rade.

99% zagadnień bazodanowych małej skali da sie obrobić komputerem za 100zł. Wyssalem to z palca, ale mysle że to niewiele dalej od prawdy.

Zakładając że wybierzesz najłatwiej czyli MySQL to możesz użyć phpMyAdmin. To bardzo wygodne zarządzanie. Ściągnij gotowca tutaj:

formatting link
Oczywiście baza nadaje się do robienia rzeczy innych niż strony, ja używalem to pomiarów z urzadzeń testujących na procesie produkcji.

Pozostaje pytanie jak bedzie wyglądał interfejs po stronie języka programowania. Ale MySQL ma miliardy implementacji, więc nawet jesli chjcesz coś egozytcznego lub nekromanckiego jak Delphi, to się znajdzie.

Reply to
Sebastian Biały

W dniu niedziela, 13 maja 2018 10:59:41 UTC-5 użytkownik Irek.N. napisał:

Do zarzadzania bazami uzywalem albo mysqladmina (lub jego odpowiednikow dla postgresa itp.) albo db visualizer (dbvis). I tego polecam. Darmowa wersja jest fajna a platna jest tania.

Jakbym ci mial proponowac w czym pisac to bym zasugerowal albo php albo jave ale mocno zalezy co potrzebujesz i co potrafisz.

To co Sebastian sugeruje jest ok. Ale tak naprawde nie wiadomo co chcesz uzyskac wiec trudno zaproponowac cos co sprawi ze usiadziesz i w dwa wieczory zrobisz co ci trzeba. Bo na pewno takie rozwiazania sa i to darmowe. tylko nie wiemy co chcesz napisac :)

Ujawnij co ci po glowie chodzi to sie znajdzie dobre narzedzie.

Reply to
sczygiel

...

Litości. Nawet jak mi wszyscy ludzie zaczną bez sensu klikać, aby tylko klikać, to może wygenerujemy jedno zapytanie na sekundę?

Już tłumaczę co chcę zrobić. Mam potrzebę prowadzenia własnej ewidencji podzespołów, gównie na potrzeby szybkiego wyceniania budowanych maszyn. Do tej poty wszystko mamy w PDF-ach i szukamy ręcznie. Jak się uda (wytrwałość w pisaniu a później w wypełnianiu mam na myśli), to będzie można na podstawie BOM-u zrobić powiedzmy 90% wyceny automatem. Dodatkowo jak ładnie powiążę to z zamówieniami i sprzedażą, to chociaż namiastkę automatycznego magazynu dostanę (II etap jak sobie wyobrażam realizację). Zleciłem kiedyś napisanie jednego programu, udało się, ale programista wyjechał i zostałem w efekcie bez opieki, a system się sypnął wraz z kompem (dlatego teraz serwer a nie klasyczny komp). Zleciłem jeszcze inny program, ale jakoś nie dogadałem się z programistą (zdalna praca). Częściowo z mojej winy, częściowo nie... nieważne, zdalnie softu już nie zlecam. Dlatego pomyślałem, że odświeżę sobie wiedzę i samemu spróbuję.

THX, bardzo chętnie sprawdzę. Już sprawdziłem, na YT są kursy. :)

Strony nie, ale chętnie posadzę na serwerze Apacza czy coś innego, a przez www będę bazę wykorzystywał. Zakończyłem swoją przygodę z bazami (akurat Progress-a na koniec programowałem) grube naście lat temu, więc teraz jak piszę co chcę zrobić, to mi się wydaje to takie nowoczesne :)

Mam małe wymagania. UI nie ma znaczenia, ale ma być użytecznie.

THX. Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Sebastian też polecił, już oglądałem conieco... fajne. THX.

W odpowiedzi Sebastianowi opisałem, więc odsyłam aby nie kopiować.

Teraz walka z RODO, więc pewnie mój zapał będzie musiał poczekać z tydzień. Zacznę typowo dla sprzętowca... odpalę najpierw serwer ;)

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu niedziela, 13 maja 2018 16:22:00 UTC-5 użytkownik Irek.N. napisał:

Z tego co widzialem wyzej to moim zdaniem jak zaczniesz rzezbic samodzielnie to zrobisz, ale szybko utkniesz jak pojawia sie nowe potrzeby.

Zasugerowalem tam wyzej tego erp-a i jak czytalem twoje potrzeby to jakbym trafil w sedno.

Zajrzyj w to rozwiazanie, jak zaczniesz cos w tym dlubac to za nim stoi firma, oni ci dodatkowe mozliwosci sami zakoduja.

Mysle ze bedzie latwiej tamtedy niz przez zrobienie samemu.

A, no i sporo czasu ci zejdzie na przetwarzaniu danych inicjalnie, aby miec te dane z pdf w systemie. Podumaj jak to zrobic, mysle ze moze zjesc sporo wysilku.

PS. Tego opensourcowego erp-a nie dotykalem, wiec wiele wiecej poza pokazaniem palcem nie uczynie ale wydaje mi sie ze jest dobrym narzedziem do tego co potrzebujesz.

Reply to
sczygiel

Innymi słowy potrzebujesz jakiejkolaiwk bazy danych. Bierz pierwsza lepszą, sugeruje mySQL z powodu bardzo wygodnych narzedzi, sieciowości i absurdalnie dużego wsparcia.

Sugestia: nie pisz programów. Zleć zrobienie tego przez www lub sam się za to zabierz. A jeszcze lepiej zerknij na gotowce:

formatting link
formatting link
formatting link
i pewno nascie innych.

Wiele programów do obsługi sprzedazy ma wtyczki magazynowe.

Reply to
Sebastian Biały

Ale ja nie chcę magazynu prowadzić. Właśnie gotowe programy są budowane dla firm, które działają w/g utartego schematu. Moje potrzeby są trochę inne, dlatego albo musiał bym się dostosować, albo zlecić autorski.

Czekaj... właśnie do mnie coś dotarło. Piszesz abym nie pisał programów, a później mam sam się za to zabrać. Chyba nie ogarnąłem...

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

a) nie pisz programów tylko zrob coś w PHP bądź okolicach. Wciskanie klawiszy z godnie z gramatyką PHP jest tylko przypadkiem nazywane programowaniem ;)

b) nic nie pisz tylko kup gotowe

Jesli do emerytury masz jeszcze z 10 lat to wybierasz a). Jak nie masz to b) i zmieniasz przyzwyczajenia.

Reply to
Sebastian Biały

(...)

Popieram. Kup raspberry Pi, wystarczy w zupełności. Jak się boisz o sypnięcie systemu/dysków to kup dwa dyski i zrób RAIDa. Albo prościej - co godzinę/minutę/dobę/inny_czas rób dumpa bazy i kopiuj na pendrive/dysk. Dodatkowo ustawienia Apacza czy ngix czy co weźmiesz wraz ze skryptami php, które robisz (lub modyfikujesz później). RPi do tego wystarczy, jest tani, mało je watów, wszystko zrobisz zdalnie (nie musisz instalować Xów - Gnome itp). I możesz sobie go wykorzystać jako własny serwer wewnętrzny.

Reply to
kwaczy

W dniu 2018-05-13 o 18:04, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

(...) Ojej. JIRA? Przesadził z serwerem to z systemem też :D Jirę można, bardzo lubię, ale patrząc na opis tego co potrzeba, co może Jira, to mniej więcej jak zrywanie stokrotki kombajnem :)

Reply to
kwaczy

W dniu 2018-05-13 o 17:00, Irek.N. pisze:

To ja dorzucę MS SQL Server. W wersji Express jest za darmo, główne ograniczenie to rozmiar bazy poniżej 2GB, jest też chyba wersja na Linuksa (ale nie testowałem). Do zarządzania jest bardzo wygodne środowisko graficzne (wymagany jest Windows). Jak będzie potrzeba to można kupić licencję i wgrać więcej danych, zrobić redundancję itp. Biblioteki programistyczne są dostępne do prawie każdego języka programowania. W porównaniu do Open Source to jakość pracy i możliwości są jednak o klasę lepsze. Z drugiej strony jak się człowiek przyzwyczai do np. Postgresa to można zrobić całkiem profesjonalną instalację za free (np. z redundantnym serwerem). W Borlanda to bym nie szedł, bo ciężko zrobić coś bazodanowego w sansownych pieniądzach: trzeba kupić licencję na IDE plus dodatkowo bibliotekę do baz danych, razem spokojnie ponad 10 tysięcy (i to za wersję bez wodotrysków).

Tak jak koledzy pisali - jak ma być dobrze i szybko to poszukać jakiegoś programu do obsługi magazynu z możliwością dostępu programowego do bazy, a następnie dorobić moduł do liczenia kosztorysu w oparciu o dane z bazy (jeżeli nie ma gotowca). Jakąś przystawkę do robienia kosztorysu można od biedy zrobić samemu (jeżeli program magazynowy ma jakieś API albo inny oficjalnie wspierany dostęp do danych), będzie taniej, lepiej i szybciej niż dłubanie wszystkiego od zera, zwłaszcza po takiej przerwie i uczeniu się wszystkiego praktycznie od nowa.

No i uwaga na koniec - ja bym dorzucił parę złotych i zadbał jednak o jakąś redundancję i zabezpieczenie danych, żeby nie było plucia w brodę że kilka miesięcy pracy poszło w piach.

Reply to
Piotr Dmochowski

W dniu poniedziałek, 14 maja 2018 02:06:21 UTC-5 użytkownik kwaczy napisał:

Oj tam :) Proponowalem zanim bylo wiadomo co trzeba zrobic :) A jira jak papier, przyjmie wszystko ;)

Reply to
sczygiel

[...]

Faktycznie, 2GB to klase lepiej niż byle OpenSource bez ograniczenia :D

2GB szybko się skończy jak trzeba bedzie gdzies trzymac zdjęcia.

Dla wersji która tutaj jest potrzebna całośc zarzadzania baza mozna zrobić z phpMyAdmin który co istotne jest bardzo wygodny, a jak się dorzuci do niego relacje to już w ogóle wypas. Nie ma co strzelać z papierowej (MS) armaty do komara.

Reply to
Sebastian Biały

W dniu 13.05.2018 o 17:00, Irek.N. pisze:

formatting link
to że sam stosuję ale widziałem w komercyjnych zastosowaniach na produkcji.

Reply to
Mario

2GB to było w starych wersjach. v 2008 miała już 4GB, wersje wyższe 10GB.

Ja bym autorowi wątku zaproponował komercyjne rozwiązanie - CDN Optima - gdzie za pomocą atrybutów, własnych widoków, dodatkowych raportów czy analiz BI można zrobić "prawie wszystko". A jak tego będzie za mało, to są API, można dodać własne formatki czy nawet zewnętrzne programy.

Reply to
Adam

W dniu 15.05.2018 o 11:05, Adam pisze:

Tylko CDN Optima, to nie tylko jednorazowy koszt, lecz co roku trzeba płacić za oprogramowanie (około 20-30% ceny zakupu).

Reply to
BQB

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.