A moze by tak grupon lokalny:-)

Powitanko,

Troche w nawiazaniu do poprzedniego watku, o ile w miare popularne kosci mozna zdobyc, to bardziej specjalistyczne stanowia problem. Pojedyncze mozna zamowic w chorej cenie, albo kupic wagon. No dobra, laske, ale to i tak na poczatek za duzo. Ze polskie firmy/oddzialy nie odpowiadaja na maile, albo nie chca gadac z detalistami, to juz sie przyzwyczailem, ale nawet Chinczyk po deklaracjach, ze ok. da znac jak bedzie mial, tez milczy. Sampli nie wysylaja (producent), z reszta ja chce kupic. To moze ja zaczne: L6470 - sterownik silnika krokowego z driverem i podzialem do 1/128 kroku. Jak ktos chetny na kilkanascie szt. to sprowadzamy i dzielimy sie.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak
Loading thread data ...

W dniu 2014-04-09 23:42, Pawel "O'Pajak" pisze:

W Farnellu L6470H mają za 33,91 za 1 szt. Dla 10 to już 27,51 zł. Przesyłka chyba około 20 zł.

No to jak potrzebujesz niewiele, to chyba nie jest jakaś zaporowa cena ?

Reply to
sundayman

Ale co w tym dziwnego?

Normalne - odmówić nie wypadało a możliwości zakupu detalicznego po prostu nie ma.

Zdziwiony, że sampli nie wysyłają? Polacy dali powody :(

Ale w czym problem?

formatting link

Można kupić nawet jedną sztukę.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Powitanko,

Niektore firmy nie maja z tym problemu. Anyway, moga sprzedawac, mnie to nie przeszkadza. Kurde, COCOM prawie!

Farnel zabija cena. Mnie interesuje wersja PD - latwiej do "kaloryfera" przykrecic, a przy 10 szt. to juz odczuwam pewien dyskomfort cenowy;-) Rutronik przyjal zamowienie i... nic. Zadzwonilem - detalicznie to nie chca (ale na www mozna), min. laska, stad pomysl, ze moze ktos ma ten sam problem.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak
Reply to
Sylwester Łazar

Nie COCOM tylko czysta ekonomia. NIE OPŁACA SIĘ sprzedawać na sztuki.

Dlaczego - przecież wysoka cena w detalu to normalka. 10 sztuk to Ty już poważną produkcję zaczynasz i Ci się zwróci :P

To ile układów w obudowie 36-pinowej wchodzi do laski?

W DigiKey masz taniej:

formatting link
za $200 trzeba kupić, żeby kosztów transportu nie było. Czyli musisz jeszcze coś dokupić, żeby się opłaciło, bo koszt przesyłki to do Polski to $60...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Powitanko,

Jak dobry FET z PWMa popedzany nie za szybko, to sie nie spoci za bardzo. Wersja PD jest pod radiator. Bawilem sie jakims ukladem Allegro (-Microsystems) do sterowania krokowcow i przy ok. 1,5 A na faze cieplo bylo ledwie wyczuwalne pod palcem, a kosteczka chyba 4x4mm.

Bo mam mechanike do zrobienia i to jest dla mnie pewne wyzwanie, jak bym mial czas, to bym sobie taki sterownik wystrugal nawet na 1024 mikrokroki;-) w celach edukacyjnych. Ale jest tyle problemow technicznych do rozwiazania, ze ni cholery nie chce mi sie jeszcze tego drivera robic.

I jeszcze poznawac nowa rodzine prockow i DSP, o ktorym nie mam najmniejszego pojecia.

A dzialaja? Bo u Microchipa to nie jest oczywiste;-)

Komunikacja po SPI, w Bascomie to proste jak drut, nawet nie bede kombinowal z czyms powazniejszym, "dziala dobrze, to nie poprawiaj" - stara zasada serwisantow;-) I tak bede mial troche innych rzeczy na SPI do "rozmowy".

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

W dniu 2014-04-10 12:32, Sylwester Łazar pisze:

Radiator jest od spodu. Lutuje się go do PCB. Jest nawet dokument opisujący jak zrobić dobre jego chłodzenie, można się też przypatrzeć płytce ewaluacyjnej. Przy 0,5A to on ledwo ciepławy się robi. Nie miałem okazji testować z większym obciążeniem.

Sam jesteś śmiech na sali. Same mosfety nie wystarczą. Jak je chcesz sterować? Bezpośrednio z wyprowadzeń uC? A sprzężenie zwrotne? Pomiar prądu w gałęziach? Detekcja zatrzymania wału silnika? Zabezpieczenie zwarciowe i termiczne?

Bierze się uC za 4-10zł, ten układ sterownika, gotową bibliotekę obsługi tego scalaka od ST (w C, więc przeniesienie na dowolny uC to chwila moment!) i już. Nie trzeba się męczyć i pocić przy projektowaniu układu, a i tak by pewnie wyszły jakieś jaja, wersja prototypowa 1, potem 2 i może za rok będzie miał układ funkcjonujący podobnie jak ten złożony i uruchomiony w 2 tygodnie. Co innego gdyby chodziło o zwykłe, proste kręcenie silnikiem. Ale o wiele więcej z silnika można wycisnąć stosując układy jak ten L6470, czy jemu podobne od Allegro Microsystems i innych producentów, nie wgłębiając się w zaawansowane algorytmy sterowania.

Reply to
Michał Lankosz
[...]

W asemblerze wszystko da się zrobić.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2014-04-11 09:45, RoMan Mandziejewicz pisze:

;)

Reply to
Michał Lankosz
Reply to
Sylwester Łazar
[...]

Najpierw trzeba się naumieć, że na grupach dyskusyjnych nie cytuje się sygnaturek, poprawnie oddzielonych tear-line, zwaną też czasem delimiterem.

A co do asemblerów - pierwszego uczyłem się jakieś 30 lat temu. I wtedy, mając do dyspozycji wolną pamięć liczoną w setkach bajtów, rzeczywiście wygrywałem sporo. W dzisiejszych czasach musiałbym naprawdę mocno szukać uzasadnienia, żeby używać asemblera zamiast użyć kontrolera z większą ilością pamięci i szybszym zegarem. W zdecydowanej większości wypadków by mi się nie chciało. Ale ja stary i leniwy jestem i już od 7 lat nie programuję w jakimkolwiek języku - stara miłość - elektronika - okazała się lepsza.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Sylwester Łazar

W dniu 2014-04-11 11:27, RoMan Mandziejewicz pisze:

Młodym też się nie chce, szczególnie studentom. Ci do przesady i na siłę szukają do każdej duperełki biblioteki.

Reply to
Michał Lankosz

Mają rację - po co wyważać otwarte drzwi?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2014-04-11 02:23, Pawel "O'Pajak" pisze:

Najlepiej od razu pisz w asm, bo Sylwek wykazał, że kompilatory c od Microchipa są do niczego.

Reply to
Mario

W dniu 2014-04-11 11:46, Sylwester Łazar pisze:

Bo wykazałeś, że po kompilacji kompilatorem ze stajni Microchip trzeba się bać :)

Reply to
Mario

W dniu 2014-04-11 11:46, Sylwester Łazar pisze:

Ja się nie boję. Użyłam ich i zadziałały mi bezbłędnie. Przerobiłem tylko funkcje obsługi SPI i równoległych wejść pod swój hardware.

No i co? Gdzie i jak to wepniesz?

Większość producentów mikrokontrolerów ma w swojej ofercie układy wyposażone w takie bloczki.

Ale Paweł-o-Pająk nie jest inżynierem/projektantem w firmie produkującej elektronikę do sprzętu AGD, a amatorem-hobbystą próbującym zrobić kilka egzemplarzy urządzeń, może troszkę więcej. Jest w stanie wydać 10zł więcej za układ scalony niż zapłaciłby za elementy dyskretne bo nie będzie już musiał ślęczeć nad projektowaniem (dobór elementów) i uruchamianiem samego sterownika silnika i robić jakieś iteracje projektowe. Lutuje jednego scalaka i ma co chce. Gdyby chciał się zabawić we własny sterownik nie pytałby o L6470, nieprawdaż?

Miałem się wygadać jaki układ bierzemy do następnego projektu, ale ugryzłem się w język. Chyba bym musiał wziąć urlop na 4 tygodnie z powodu kolejnej bezsensownej dyskusji z Sylwestrem :P

Reply to
Michał Lankosz

W dniu 2014-04-11 13:22, RoMan Mandziejewicz pisze:

Nie w tym rzecz. Kwestia dobrania środków do realizacji zadania.

Reply to
Michał Lankosz

W dniu 2014-04-11 14:21, Michał Lankosz pisze:

Wiadomo że optymalny:) Zawsze.

Reply to
LS

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.