89C2051 jako bufor napięcia ?

Zastanawiam się:

w nocie katalogowej 89c2051 jest napisane, że pracuje on z napięciem od 2,7 V - 5V. Czyli mógłbym zastosować go jako konwertera napięcia między logika 3V a 5V ? Podam tylko na ten procek napięcie zasilania 3V i do jego portu podłączę kartę pamięci MMC Flash na 3,3V. On będzie komunikował się z kartą i podawał dane dalej do procja 89C51 pracującego juz w logice 5 V ?

Czy dobrze kombinuję ?

D.

Reply to
DEXTER
Loading thread data ...

Użytkownik DEXTER napisał:

Niby tak ale...

Do samochodu zrobilem na 89c2051 licznik drogi i predkosciomierz, V1 chodzilo na 24MHz 5V i LCD na HD44670, smigalo pieknie, zdobylem LCD od N3310 a ten ma 3,3V max, aby nie kombinowac z diodami i opornikami jako level shifter puscilem wsio z 3,3V a na proca profilaktycznie dalem

12MHz, co pare - parenascie dni cos sie sypie, potrafi zle policzyc predkosc (procedury matematyczne bez zmian) a na LCD puscic kaszke czy wrecz wogole przelaczyc go w jakis dziwny tryb pracy. Pomalutku zbieram sie do powrotu na 5V i opornikow z diodami... jakos stabilniej to dziala.
Reply to
AlexY

Użytkownik AlexY napisał:

[..]

mialo byc HD44780 ofc...

Reply to
AlexY

Wiesz mnie martwi ta konwersja napięć, mam schamt na bramkach itp. ale nie usmiecha mi się dobudowywac kolejnych elementów i scalaków TTL bo nie mam na to miejsca w urządzeniu. Czy jest jakiś prosty sposób dopasowania napięć ? Może jakiś maleńki, tani scalaczek który robi to "z urzędu" podając mu dwa napięcia. Wówczas mogłoby to chodzić na 5V i 3V jednoczesnie.

Pozdr. D.

Reply to
DEXTER

dac zwykle rezystory w szereg CMOS3.3 -> TTL nie potrzebuje zadneg odopasowania zwykly TTL - CMO3.3 takze nie ale CMOS 5V -> CMOS 3.3V musi miec rezystor w szereg, rzedu 200 Ohm, ew jak ma byc szybko to skompensowany dzielnik, czyli 2 rezystory i kondensator stosuje to od dawna w wielu urzadzeniach, bez problemow nie stosuj tego w kombinacji CMOS3.3 - > CMOS 5V, bo poziom jedynki mzoe byc za niski, lepiej dac diode przesuwajaca poziom lub bufor TTL

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

A moze tak delikatnie podniesc napiecie ? na 4V procek powinien lepiej chodzic, a wyswietlacz tez. Ewentualnie zasilic wyswietlacz przez diode.

J.

Reply to
J.F.

A co to jest za rozwiązanie z tranzystoerm BS108 ?

formatting link
D.

Reply to
DEXTER

Użytkownik J.F. napisał:

Jak gdzies wyczytam ze komus na takim napieciu dziala to zarydzykuje podniesienie do 4V, problemem moze byc fakt ze to w samochodzie siedzi i jak mi przejdzie przez stabilizator jakas szpilka z zaplonu na juz przekroczone napiecie... to wrecz proszenie sie o dym z ukladu :) . Zasilanie przez diode jest moim kolejnym krokiem, tyle ze jednoczesnie musze obnizyc poziomy sygnalow z proca do LCD bo beda wyzsze od zasilania :( , w ten sposob od paru miesiecy dziala drugi taki LCD podpiety do LPT kontrolowany programem lcdinfo.

Reply to
AlexY

Szpilke to i on moze wytrzymac.

Bez obnizania. Do 0.7V roznicy chyba moze byc, czyli lcd np na 3.6 a procek 4.3 ..

J.

Reply to
J.F.

DEXTER napisał(a):

Zobacz np. LVXC3245, LVXC4245, LVX125...

Reply to
Darek R.

Znalazłem jeszcze to rozwiązanie:

formatting link
AzaZeL pisze tam, że ma tak zrobione. ale czy w taki sposób moge podpiąc kartę z pamięcia Flash 3v3 do procka 5V ? Jakie są zagrożenia tego rozwiązania ?

D.

Reply to
DEXTER

Spinacz biurowy, AlexY <alexy@irc.-cut_this-.pl>!

Bez przesady, od czegoś w końcu te kondensatory filtrujące są.

Reply to
Adam Wysocki

U?ytkownik "DEXTER" snipped-for-privacy@wppp.pl napisa? w wiadomo?ci news:epposa$irs$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

74LVC245 i po problemie. Zasila sie z 3,3V a wyjascia mozna do 5V smialo podpiac. Testowane z LCD od 3310 i dzialo wysmienicie.
Reply to
Robgold" <robgold NO

Gdzie kupujesz układy z rodziny LVC?

Reply to
M.S.

W dniu 03-02-2007 11:05, M.S. napisał:

Akurat ten konkretny można znaleźć w Seguro.

Reply to
Krzysiek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.