74xx04 a 74xx05 - roznice i dlaczego to dziala?

Witam!

Naprawialem kiedys urzadzenie (analizator widma) - znalazlem usterke

- padniety 74LS04N (National). Kupilem nowy (bodaj Samsunga) - wstawilem a tu zonk. Multimetr pokazuje ze uklad pracuje poprawnie, poziomy napiec ok a urzadzenie dzialac nie chce jak powinno. Zaczalem rysowac schemat (w ogole jakis dziwny - czesc logiki na TTLach, czesc na CMOSach z +12V - pozenione razem ukladami na tranzystorach) wyszlo z tego ze powinien byc w nim raczej uklad z wyjsciami OC . Ale nie byl i przecie dzialalo! Znalazlem identycznego 74LS04 (nationala) w innym miejscu urzadzenia, zamienilem je miejscami - ruszylo! Nieco zdezorientowany ale zapomnialem o sprawie. Do czasu az urzadzenie po raz drugi sie nie zepsulo - i znowu to samo (tak to jest jak sie robi wtyczki ktore przy uzyciu sily mozna wlozyc obrocone o 180o ...). Tym razem wstawilem 74LS05 - i ruszylo od razu ;-) Czy ktos moze mi podac jakies wytlumaczenie ossochozi?? Wiem ze dziala ale chcialbym wiedziec dlaczego!

Reply to
Michcio
Loading thread data ...

Michcio napisał(a):

U mnie w serwisie wisiała kiedyś kartka:

Teoria jest wtedy kiedy nic nie działa ale wiemy dlaczego. Praktyka jest wtedy kiedy wszystko działa ale nie wiemy dlaczego.

A my łączymy teorie z praktyką: nic nie działa i nie wiemy dlaczego. ;)

A wracając do twojej usterki, skoro wtyczkę można wsadzić obróconą o 180 stopni, to tym bardziej scalaka.

Reply to
Artur Butryn

Jak rozwazasz parametry "analogowe" to miedzy ukladami roznych producentow i partii sa roznice. I chyba miales przyklad - jeden typ na granicy swoich parametrow jeszcze dziala, inny juz nie.

A czemu tam wsadzili 04 ? Moze mial byc 05 a magazynier producenta sie pomylil [6 negatorow - przeciez to to samo] ? A moze juz go ktos naprawial i wtedy wsadzil 04, bo nie mial 05 pod reka ?

J.

Reply to
J.F.

tak wlasnie myslalem, ale drazylem temat szukajac w PDFach nationala etc i nic ciekawego nie udalo mi sie znalezc.

niby tak, ale ze schematu wynikalo ze 04 nie ma prawa dzialac (za nim byl uklad z tranzystorem podciagajacy poziom do logiki cmosa wiec 04 mogl podciagnac max. do niewiele ponad +5V) a 05 jak najbardziej powinien

to raczej odpada. urzadzenie jest wlasoscia firmy w ktorej pracuje i nic nie wiem zeby ktos w nim wczesniej dlubal.

Reply to
Michcio

Bo nie znajdziesz. Standard TTL wymaga np zeby w stanie wysokim na wyjsciu, przy poborze pradu 4mA, napiecie wynosilo co najmniej

2.4V. A w stanie niskim, przy "tonieciu" pradu 16mA napiecie bylo ponizej 0.4V. I tyle znajdziesz w katalogu - ze takie min i max ma.

Tymczasem uklad z partii A ma prad zwarcia w stanie wysokim np 25mA, a uklad z serii B 40mA. Tego sie nie podaje, bo to malo interesujace jest. A jak uzyjesz takiego ukladu zamiast OC, on bedzie w stanie 1 a inny sclalak w ukladzie w stanie 0 - to przy ukladzie A napiecie sie ustali np na 0.7V, a przy B na 1.1V. Ten drugi stan nie jest juz poprawnym stanem 0 wedle standardu ..

no i to wlasnie chodzi. W projekcie byl 05, w produkcji kiedys 05 zabraklo, ktos "bardziej kumaty" [:-)] popatrzyl .. to negator,

04 tez negator, dawaj montowac to co mamy. I dzialalo. Przypadkiem.

J.

Reply to
J.F.
[...]

Niby dlaczego? Wyjście typu totem-pole masz od strony +5V łączone przez diodę - jesli podciągniesz do wyższego napięcia, to po prostu dioda spolaryzuje się zaporowo i nic złego nie powinno się dziać.

Podejrzewam, że w układach innych firm podciąganiu przeszkadzają struktury pasożytnicze.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.