4x LED z jednego AAA

Witam,

W dniu 2010-11-07 19:56, quasi pisze:

Ta... ale jesteśmy na grupie dla elektroników, nie księgowych... :)

Reply to
Dykus
Loading thread data ...
Reply to
Marcin Wasilewski

Witam,

W dniu 2010-11-09 09:08, Desoft pisze:

I do chińskich baterii... :) Tylko nie wiem jak Ty, ale ja nie spotkałem białych diod LED podłączonych do dwóch baterii 1,5V. Latarki, lampki rowerowe... wszystko

3xAAA...
Reply to
Dykus

Jasne. I jaki prąd wtedy popłynie przez diodę?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie za duzy - tyle ile bateria wydoli :-)

J.

Reply to
J.F.

Weź akumulatory NiCD. Popłynie parę(naście) A i plastik diody.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 12.11.2010 09:57, J.F. pisze:

Panowie, znowu mity szerzycie jakoby diody podłączone do źródła napięciowego odparowywały w dT.

Prawda jest taka, że jest to nieoptymalne połączenie (zmiana jasności), zazwyczaj redukujące żywotność diody (przegrzewanie struktury), ale nic więcej - dioda ma stromą charakterystykę, ale nie bierze "tyle prądu ile da źródło".

Typowy 1W (~320mA nominalnie) powerled będzie miał charakterystykę typu:

2.8V - 100mA 3.8V - 700mA i po podpięciu do 2 baterii (zakładając, że każda ma 1.6V) będzie ciągnął +- 300mA na początku i coraz mniej wraz z rozładowaniem baterii.

Typowy "super flux" (30mA nominalnie) led będzie miał charakterystykę w rodzaju:

2.2V - 5mA 3.2V - 40mA 3.6V - 150mA

I po podpięciu do 2 baterii będzie brał 40mA, grzał się i świecił lekko niebieskawo/zielonkawo zależnie od technologii, ale przy użyciu w latarce/lampce w szafce nie zdąży się uszkodzić.

Reply to
Michoo

Tylko ze podlaczysz 3 baterie, jak to we wszystkich latarkach i ile wtedy poplynie ? Albo podlaczysz dwa akumulatorki - ledwo swieci, wiec podlaczamy trzy swiezo naladowane .. i co bedzie ?

Juz kiedys tak mialem ze nie chcialo mi sie rezystora szukac, napiecie bylo regulowane, jakis jeszcze podejrzany akumulator w obwodzie byl - wydawalo mi sie ze napiecie w sam raz i powinno dzialac. I zadzialalo - slabo swieci, wiec podkrecamy napiecie. Dalej slabo swieci, wiec dalej podkrecamy. W koncu cos mnie zaczelo dziwic - zbyt wysokie te nastawy, powinno byc az za dobrze. Czyzby ten akumulator cos zwieral ? No ale jeszcze podkrecilem i pyk - po diodzie. Od poczatku pracowalem po odwrotnej stronie zakresu, im wiekszy prad tym dioda slabiej swiecila. W koncu nie wytrzymala.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Michoo napisał:

Latarki LedLenser, zasilane 4 paluszkami, dość drogie, do kupienia w sklepach myśliwskich. W instrukcji jest wyraźny zakaz używania akumulatorów. Mało prawdopodobne, żeby bezsensownie obniżali funkcjonalność tylko do baterii. Gdyby tylko nieznacznie obniżała się trwałość, to by jeszcze dodawali ładowarkę w zestawie. Lepiej by się sprzedawały. Maciek

Reply to
Maciek

W dniu 12.11.2010 18:25, Maciek pisze:

Te latarki mają przetwornicę (albo przynajmniej źródło prądowe sądząc po

4 bateriach), tu rozmawiamy o bezpośrednim podłączeniu LEDa do baterii.
2 możliwości:

- mają skopaną przetwornicę, która się smaży/wpada w oscylacje przy niskim oporze wewnętrznym

- nie mają żadnych ograniczników i rozładowują aku tak głęboko, że je uszkadzają

Nie ma żadnych fizycznych przeciwwskazań dla używania aku w latarkach.

Reply to
Michoo

Użytkownik Michoo napisał:

Ta o której piszę (P14) nie ma. Dioda 3W mocy jest podłączona na żywca do baterii albo przez rezystor ograniczający jasność do 30%, żebyś mógł popatrzeć na mapę i nie olśnić wzroku. Gdyby tam była przetwornica, to by nie było fizycznego rezystora w zasobniku na baterie, zaraz za wyłącznikiem. Przetwornicami to oni się chwalą. Maciek

Reply to
Maciek

W dniu 13.11.2010 18:51, Maciek pisze:

Ich strona dostarcza zadziwiająco mało danych. Skoro w "technology" chwalili się techniką cyfrową to uznałem, że raczej przetwornica.

Rezystor sprowadza się w gruncie rzeczy do pojęcia "źródło prądowe" - Dla ustalonego zakresu napięcia zasilania, ustalonej diody i ustalonego oporu mamy układ dioda-rezystor pracujący jak dioda zasilana ze źródła prądowego liniowo sterowanego napięciem zasilania.

Reply to
Michoo

Użytkownik Michoo napisał:

Tak ale w tej konkretnej latarce rezystor występuje tylko przy ograniczonej, 30% jasności. Przy 100% baterie są połączone z diodą bez żadnych ograniczeń.

Reply to
Maciek

W dniu 14.11.2010 23:18, Maciek pisze:

I za to sobie liczą tyle kasy? Ten układ nie jest "piękny w swojej prostocie" tylko prymitywny ;) (A ja od tygodnia powoli myślę, jak zrobić przetwornicę dla procesora i leda, żeby z 3 baterii (aku) zasilać

3W diodę.)

Teraz się nie dziwię, że aku nie zalecają - 4.8V na leda odparuje mu połączenia w ułamek sekundy.

Reply to
Michoo

Dlaczego z 3 baterii? Tak bardzo lubisz sobie zycie utrudniać? To najgorszy możliwy pomysł.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 15.11.2010 16:12, RoMan Mandziejewicz pisze:

W gruncie rzeczy odpowiedź chyba powinna brzmieć "tak", bo przesłanki są irracjonalne, a projekt robię na zasadzie "jak nie mam co robić to o tym myślę".

Latarka, którą przerabiam jest na 3 baterie, 4 nie wcisnę. Mógłbym wprawdzie użyć 2, ale:

- z 3 rozładowanych baterii uruchomię procesor, przy 2 potrzeba dodatkowej przetwornicy (co nie jest może takim złym pomysłem swoją drogą, bo zyskam dość duży zakres napięć wejściowych)

- LED (XPG) może dostawać do 1.5A - przy 2 bateriach ponad 2A średniego poboru ze źródła, w impulsie sporo więcej - albo musiałbym podnieść częstotliwość do ~MHz (niewykonalne na procesorze), albo użyć relatywnie dużego dławika, no i nie wiem, czy baterie tyle dadzą

- miejsce na trzecią baterię jest, i powoduje teoretyczny wzrost czasu pracy o 1/3, praktycznie myślę, że o więcej, bo mniejszy prąd da mniejsze straty

Rozważam 3 koncepcje:

- boost + stabilizacja liniowa na MOSie (ale to mi nie odpowiada, bo najczęstszym trybem nie będzie 100%)

- boost na dużym dławiku dający "około" 6V - niespecjalnie stabilizowane, za nim buck, który będzie zasilał diodę

- buck/bust na jednym dławiku (jak się nie pomyliłem to 2 diody i 2 tranzystory wystarczą) i przełączanie trybu pracy zależnie od napięcia na wejściu

Nie mogę użyć gotowej przetwornicy, bo nie ma takiej zapewniającej sensowną regulację napięcia/prądu z procesora - musiałbym zrobić właściwie swój DAC z rezystorów i tranzystorów. No chyba, że masz jakąś sugestię?

będą święta to zrobię prototypy i zobaczę jak będą działać ;)

Reply to
Michoo

Pytasz RoMana, ale ja podpowiem: rozważ odwracanie napięcia - zasil diodę nie +4V, a -4V do masy... Daje się to na jednym dławiku i jednym tranzystorze zrobić, czy efektywniej, to do dyskusji...

Marek

Reply to
Marek Lewandowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.