230V w tramwaju

dość nietypowe pytanie, probowałem pytać osób które sie na tym znają ale niestety nie wiedza wie zostaje mi ta grupa .

Potrzebuję uzyskać 230V w tramwaju (13N, 105N i pochodne). do czego mi potrzebne? ponieważ realizuje mały film wewnątrz tramwaju anie mam wystarczającej ilości akumulatorów (ich nie dokupię bo to jednorazowa akcja) dlatego chciałbym zasilać kamery online. Jak wiemy kamera dużo prądu nie potrzebuje wiec jakieś niewielkie źródło jest potrzebne. Pytanie tylko czy możliwe? Dowiedziałem sie ze prawdopodobnie mógłbym mieć akumulatory ale na 40V służące do podtrzymania tego i owego w tramwaju. tylko co z tymi 40V zrobić? jak je przetransformować do 230V przemiennego tanim kosztem? zawsze mogę mieć 12V ze zwykłego akumulatora samochodowego tyle że on jest przeraźliwie ciężki i tachanie go wcale mi sienie uśmiecha.

Reply to
Osadnik
Loading thread data ...

TomT pisze:

Czytanie ze zrozumieniem, to podstawa. ;)

A może jakaś przetwornica z tych 40V --> 12V, bo kamerki korzystają z

12V, prawda?
Reply to
Virus_7

lekkie to to nie będzie ale są tanie agregaty po 200-300 zł i ważą ok 20 kg

Reply to
spam
Reply to
Krzysztof Tabaczynski

Osadnik schrieb:

Miałem kiedyś zainstalowane kamerę i magnetowid w centryfudze (takiej lotniczej, 12g max). W sumie żarły dość dużo, a na burcie miałem 42V stałego. Do tego celu nabyłem drogą zakupu przetwornicę z 24-70V na

12V/10A (Magnetowid Sony Betacam SP BVW35 doi jakieś 3-5A, kamera ok. 1A). Przetwornica była dość mała (format mniej więcej normalnej baterii do tego magnetowidu, czyli ok. 10x20x4 cm3) i nawet niedroga (coś koło 70DM, bo to dawno było), bo nie trzeba było izolacji. Kupiłem płytkę luzem, wstawiłem do obudowy, dodałem gniazdko XLR-4 i wsio chodziło bezproblemowo przez 2 tygodnie naszej akcji. Nie pamiętam gdzie tą przetwornicę kupiłem, ale jeszcze w szafie mam, więc mógłbym zobaczyć. Musisz mieć koniecznie 230V, czy możesz zasilić kamery z 12V? Tą przetwornicę mógłbym wypożyczyć na parę tygodni, jakby co.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2009-03-03 08:35, bhk pisze:

W którym mieście używają CB?

Reply to
ggx

A jakie akumulatory w tramwaju siedzą? może to jest 3x12V? i wystarczy się wpiąć z przetwornicą 12/230 bocznikowo do jednego z nich.

Reply to
robert

Osadnik pisze:

Hej,

Z tego co sie orientuje, domyslnie w trakcji tramwajowej stosuje sie

600VDC(Lodz). Powinna tam byc tez instalacja koło 24VDC do oświetlenia. Tak jak ktorys z grupowiczow juz wspomniał, może być problem ze stabilnością tego napięcia, sunący po szynach tramwaj często nie ma dobrego połączenia z zasilaniem (oblodzona/zamoczona trakcja) więc mocno sieje. Nie pamiętam czy efekt ten niweluje trochę indukcyjność uzwojenia silnika, czy stosuje sie osobny dlawik. Zdarzaja sie pewnie tez przepiecia, chociaz zalezy jaki tramwaj. Cityrunner bedzie mial lepsze warunki od wysluzonego 105N. Jak znalezc 230VAC, pewnie przetwornica 24/230 zalatwi sprawe, o ile dostaniesz dostep do tego napiecia w tramwaju. W niektorych lodzkich tramwajach(przerobka serii 105N) jest naped przeksztaltnikowy moze tam bedzie latwiej.

Pozdrawiam, Wojtek.

Reply to
Wojciech Bartczak
Reply to
Andrzej Litewka
[...]

Nie wolno tak robić.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

I to chyba najlepsze wyjście :)....

Reply to
Konop

KZK GOP od lat chyba 90tych ma swoj± czêstotliwosæ "trunk" i raczej nie jest to CB (tylko podobnie wygl±da).

Reply to
William

bhk pisze:

Za to w 105N(a) jest 24V do zasilania żarówek samochodowych w kierunkowskazach i halogenach przednich. Powstaje z 40V w tyrystorowej przetwornicy umieszczonej w kabinie motorniczego po prawej pod oknem (szara skrzynka z otworami wentylacyjnymi). Przetwornica jest typowa jak na lata 70. i piszczy po zapaleniu świateł przednich (zwłaszcza długich), a po włączeniu kierunkowskazów to już w ogóle śpiewa.

Tylko, że z tej przetwornicy raczej nic się nie wyciągnie, bo ona ledwo daje radę w sytuacji światła długie + kierunkowskazy + stopy.

A świetlówki w 105N(a) są z 40V.

Natomiast obecnie stosuje się silniki 3-fazowe do napędu różnych rzeczy w tramwajach, więc trzeba zapytać któregoś z producentów (np. Enika) czy nie mają przypadkiem gotowej przetwornicy z DC 600V na AC 3*230/400V z dopuszczalnym obciążeniem asymetrycznym i byłoby po kłopocie.

Reply to
Tomasz Wójtowicz
[...]

Wydawało mi się, że tramwaje są zasilane z 400V DC...

Niemożliwe - te 3*400V jest w układzie trójkąta. Falownik nie ma wyprowadzonego zera.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz pisze:

Masz rację, wydawało ci się. Chociaż z drugiej strony, jak w 10 tramwajach naraz motorniczy wcisną pedał gazu, to rzeczywiście napięcie może spaść do 400V i mniej :D

Reply to
Tomasz Wójtowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.