Za¹tita ¾arulja sa ¾arnom niti od uèestalog pregar anja

U stubi¹tu stambene zgrade koristimo halogene ¾arulje E27 sa odgovarajuæom armaturom. Postigli smo odreðenu u¹tedu energije no i dalje ostaje problem uèestalog pregaranja ¾arulja.

Problem je veliki broj ukljuèenja, oko 200x dnevno te kratko vrijeme rada, oko 2 minute, cijela se problematika sastoji u tome da ¾arulja najèe¹æe pregori za tri mjeseca, najèe¹æe kod ukljuèenja, odnosno kad je vr¹na vrijednost sinusoide mre¾nog napona bude oko 310 V. Na¹ao sam adekvatan sklop koji bi palio ¾arulje samo kad je taj napon trenutno ni¾i:

formatting link
no kvaka je u tome da trebam staviti jaèe triake (koje, npr BTA16-600B ili sliène) da isti ne pregore ako doðe do pregaranje ¾arulje. ®arulja ima 16 te ukupno optereæenje iznosi oko 800 W tj. oko 4 A. Ima li mo¾da nekog drugog rje¹enja?

Reply to
Marijan
Loading thread data ...

to rje¹enje sa tiristorima ti i nije bog zna ¹to treba ti neke ovak

formatting link

Reply to
miha

Stavite LED,malo skuplja investicija ,ali sigurno visestruko produljenje trajanja.Ima ih i za 240V E27.U stubistu ionako ne treba neko jako osvjetljenje.

Reply to
9A5

Ja na jednom lusteru imam dimmer no to te zarulje ne sprecava da izgaraju svako malo. A pale se mozda 1-2 puta dnevno. Jednakim tempom izgara i u kupaonici gdje se pali 10-20 puta dnevno.

Nije ni do hladjenja jer je u kupaonici u plafonjeri, a luster je otvoren. Pa ti vidi...

Reply to
Ivan Capan

slazem se. Nesto ovakvo

formatting link
ce mu biti vise nego dovoljno. Pa kako koja stara izgori, zamjeni sa LED.

halogenka ti trosi oko 30% manje od klasicne zarulje sa volframovom niti, a LEDica oko 90% manje.

npr. ako si imao 60W klasicne zarulje, pa si ih zamijenio sa 40W halogenkama, sada ces ih moci zamijeniti sa 7W E27 LEDicom kao gore.

uz to sto ce ti dulje zivjeti, isplatiti ce same sebe dosta brzo (mozes baciti oko na jednostavan kalkulator na

formatting link
)

Najjednostvnije da prvo zamjenis jednu pa vidis kako ti se cini. Ako ces ih narucivati vise, dobiti ces bolju cijenu na

formatting link
(pogotovo sad jos imaju neke extra popuste slijedecih par tjedan-dva IIRC)

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

"Matija Nalis" wrote

ja ba¹ i nemam takav do¾ivljaj....ali recimo; 60W klasièna wolfram bi se prije parila sa barem 9W pa èak i 12W LED corn ¾aruljama...barem ovih sa eBaya za par dolara...ne ka¾em da neke sa kvalitetnijom deklaracijom ne bi odgovarale ovima od 7W, ali te vjerojatno i ko¹taju...

inaæe, ja sma cijelu kuæu okitio LED ¾aruljama raznih tipova, oblika i snaga pa govorim iz nekog praktiènog osobnog iskustva.....no vjerujem da ne bih smio generalizirati s obzirom da sam sve LEDice uzimao preko ebaya po par dolara komad gdje iste takve od renomiranih proizvoðaèa i iste deklaracije tj specifikacije ko¹taju u najmanju ruku duplo vi¹e..

Reply to
Gaghigno

tja, ovisi kakva LEDica. Ako je sa hrpicom SMD3528, to ti je efikasnost oko

50lm/W, 5050 su oko 60lm/W, a 5730 oko 90lm/W. Prilicna razlika.

pa ako izracunas 7*90, vidjeti ces da je to zapravo *vise* svjetla nego 12*50...

Anyway, ovu gore 7W sam osobno isprobao (i dapace, koristim je stalno) i od pocetka mi svijetli i jace [1] nego 60W klasicna - zato sam mu i preporucio kao primjer. Lagano si kupi jednu pa isproba da li mu to pase ili ne.

BTW ovo gore su te prihvatljivije po cijeni (primjer koji sam dao gore je sa

14x5730); ako ides na high end, XM-L ce ti dati tipicno 137lm/W sto pojede svoju malu bracu za dorucak (citaj: i sa duplo manje utrosene energije daje primjetno vise svjetla).

Imas hrpu razlika, jedno su sami tipovi LEDica, drugo su njihovi binovi ("warm white" bin ce ti dati primjetno manje upotrebljivog svjetla za istu utrosenu snagu nego "cold white"), a trece je sam driver i njegova efikasnost. Sva tri faktora ti mogu napraviti prilicnu razliku - nije tu bitno ime kao takvo, nego sto je proizvod... Isti kinezi proizvode i za renomirana imena i za el-cheapo ebayevce, samo je pitanje tko sto prodaje i sa kojom profitnom marginom...

[1] Luxi nisu lumeni, naravno - ali su uglavnom ono sto te vise zanima kod takvih stvari (uz kut) - klasicna zarulja baca jednako svjetla po stropu (koji onda super bljesti pa vidis gdje ima paucine po stropu, ali je zbukani strop prilicno neefikasan reflektor) kao i svuda okolo, dakle ne samo da od tih 60W vecina ode u toplinu a ne svjetlo, nego i to svjetla sto bude ode dobrim dijelom uzalud tamo gdje ga bas i ne trebas.
--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Jo¹ samo da poènu u kauflandu prodavati i nove oèi e to èe se veæ isplatiti. Do tad molim mljeène ¾arulje od 100W za lustere, i halogenke na 12V (du¾e traju) za lampe! Hvala doviðenja.

Reply to
Igor

Ba¹ sam o tome neki dan razmi¹ljao!

12V halogenke bi trebale du¾e trajati jer trafo/elektronika za njih OGRANIÈAVA poèetnu struju pri ukljuèenju?
Reply to
vaso

Ak' se vec brines toliko za zdravlje ociju, nemoj gledati u taj ekran od kompjutera, imas li uopce predodzbu koliko je to stetno?! (vidi nize)

Zapravo je proporuka da uopce nikad ne koristis rasvjetna tijela, sva su protuprirodna i stetna! Covjek je napravljen da slijedi ritam izlaska i zalaska sunca, a koristenje rasvjete van tih perioda ozbiljno remeti zdravlje, uzrokujuci uz ostalo pretilost, dijabetis, kronicni umor, nesanicu, bipolarne afektivne poremecaje (manicnu depresiju i druge ozbiljne dusevne bolesti):

formatting link

A da ne kazemo da je i samo suncevo zracenje stetno:

formatting link

E sad, a ako si prihvatio da ces koristiti neki oblik svjetla a ne ostatak zivota zivjeti zatvoren u mracnom podrumu, da se vratimo sad na temu.

Sto se tice koliko koja vrsta lampe zraci u pojedinom EM spektru, to koliko je slicno ili razlicito od suncevog svjetla u nekoj formi (ima ih preko nekoliko), ces lagano pronaci u datasheetu proizvodjaca, ili barem skoci na wikipediju za linkove na informacije, npr:

formatting link
formatting link

kod LEDica postoji nesto sto se zovu "bin codes" ili krace binovi, koji odredjuju u kojem spektru ce koja LEDica raditi. Tako da mozes nabaviti one koje su slicnije suncanom danu, oblacnom danu, ili zutom plamenu svijece (najslicnije volframovoj zarulji). Zaplasivanja o "opasnom plavom zracenju LEDica" ignoriraju cinjenicu da u zadnjih barem 15+ godina imas LEDice raznih binova, a rezultat su totalno needuciranih novinara.

Sto je neoprostivo, jer se za jedno popodne se mozes prilicno dobro informirati (hell, za 5 minuta citanja ovog mog posta mozes nauciti o temi da znas 9000% vise od ogromne vecine novinara i ostalih koji plasiraju onakve "vijesti").

Dakle, informirati se malo ozbiljnije, pa onda donjeti neki stav i odluku.

Volframove zarulje su oko 3000K (+-10%), sto znacajno odstupa od recimo obicnog oblacnog dana kao danas (6500K), ili direktnog suncanog dana u podne (4874K). Npr. ona LEDica koju sam ja naveo (

formatting link
) je sa 4000K puno bliza prirodnom danasnjem suncevom svjetlu od tvoje klasicne volframove zarulje, pa ako se slazes da je suncevo svjetlo nekako najprirodnije, onda je *ta* LEDica puno bliza tom idealu od klasicne zarulje.

Za primjer, LCD i CRT monitori su od 5500-10500 K, znaci znacajno vise plavi od te (i ogromne vecine drugih) LEDice; pa ako se bojis plavkastog svjetla, monitori su puno puno puno opasniji za oci i zdravlje (tim vise sto gledas

*direktno* u izvor tog svjetla, dok lampe se obicno difuziraju refleksijom od zidova, poda i drugih povrsima)

Takodjer tvoja ideja da koristis alternativno halogene jer su navodno zdravije je totalno problematicna. Ne samo da ne razlikujes da ima hrpa razlicitih halogenih lampi (od 2700K pa sve do 6500K - gle, ista prica kao i sa LED!) nego i ignorira probleme specificne za halogenke - recimo, da i najmanja necistoca (recimo dodirivanje prstima) uzrokuje pregaranje, vrlo cesto eksplozivnog oblika, da zrace opasnu kolicina svjetla u stetnom UV spektru (stoga posebna zastitna stakla, ispadanje/ostecenje kojih ako nije odmah primjeceno i ispravljeno moze lagano uzrokovati sljepocu znacajno brze od bilo cega drugoga), te da se uzasno jako griju pa su jedan od primjetnih uzroka pozara (nerijetko se zakon posebno bavi njima da moraju imati zastitne mreze i biti udaljene od zapaljivih materijala itd):

formatting link

A sto se tice OPa, radi se o hodniku, gdje si svjetlu LED izlozen obicno znacajno ispod 5 minuta, i ti efekti su znacajno manje problematicni nego koristenje racunala ispred kojih ljudi nerijetko provode sate.

A LEDice su mu znacajno bolje jer nisu niti priblizno toliko osjetljive na naponska preopterecenja (sto je posebno slaba tocka halogenki), trajati ce mu dosta duze, trositi ce puno manje, nemaju problema sa cestim paljenjem i gasenjem (dapace, jakost svjetla LED se nerijetko regulira uzasno brzim paljenjima i gasenjima - PWM) i nece se morati zamarati sa dodatnim sklopovljem (koje isto kosta i vremena i novaca).

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Pa ovisno o elektronici naravno, ali da. Nema sinusioda AC-a, a ripple DCa kod paljenja se moze ograniciti (a i da nije ogranicen je znacajno manjih amplituda).

Za OPa to medjutim nije bas neko rjesenje jer mu treba za stubista; pa bi morao kroz cijelu zgradu provlaciti novo kablovinje, imao bi ogromne gubitke na DCu zbog velike duzine kablova itd.

E27 LEDice su mu po meni daleko najbolje rjesenje (i po trajnosti i po potrosnji), a ako ne onda neka vrati klasicne volframove i trpi racun za struju (neka skrati na automatu trajanje svjetla).

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Je primjento ferceranje od 50 do 100Hz ako kupi¹ jeftino govno. To je jako iritantno, a za dobiti veliku kolièinu svjetla korektne temperature da nije prehladno ili plavo, nije bome niti jeftino.

pa ako se ide na LED, ¹to nije lo¹e, pamet u glavu da ne bi kupovao puno vi¹e puta od jednom.

Reply to
miha

Ono ¹to se meni ne sviða kod svih tih LED-ica je ¹to imaju prilièno "grbavi" spektar tj. fali im dio oko 500 nm, e sad da li to ima veze ili nema ali ja pod LED-icama nekako ne vidim dobro, pogotovo ako trebam ne¹to precizno raditi, kao da sam æorav, ali vidi se da sve blje¹ti i na oko svjetla ima sasvim dovoljno, ali pod halogenkom nemam takav problem. BTW ne radi se o jeftinim kinezima sa Ebay-a, te lampe koje sam koristio (zamjene za neonke) spadaju u skuplje lampe, neke su bile i Osramove, mislim da su sve bile Cree tehnologije.

Reply to
- Zoki -

Zaboravih jo¹ jednu stvar, glede izvedbe samih LED lampi, vidim da si dao link na izvedbu sa mlijeènim staklom, i to je OK, jedino treba imati na umu da mlijeèno "staklo" smanjuje i do 30% iskoristivost, ako kome igra ulogu. Ono ¹to sa htio reæi je da sam na tr¾i¹tu vidio mnogo lampi koje su "gole", tj. nemaju nikakvo "staklo" za disperziju veæ su LED elementi izravno vidljivi, najèe¹æe se radi o Cree ledicama. E kod tih lampi treba imati na umu da se nikako ne smije direkt gledati u njih jer ti izrazito toèkasti izvori svjetla su ozbiljna opasnost za oko, a to je malo te¾e objasniti npr. djeci, pogotovo malim bebama koje izrazito privlaèi gledanje u svjetlo.

Reply to
- Zoki -

kakve veze ima to ¹to ima¹ dimmer sa time ¹to ¾arulje izgaraju ili ne?

--
Pero (Klicov), makni SPAM za reply 
kaciga je super stvar, ako je ima¹ na glavi kada tresne¹
Reply to
Pero

Jebemti kolike komplikacije. Stavi MOC3041 koji ima zero cross switch i stvar rije¹ena. A one sheme sa rs.ba i ostale gluposti, ne mogu se naèuditi :O

Reply to
mirko konobar

MOC mora okidati vanjski tiristor jel mislim da on mo¾e dati svega par mA van, taman za okidanje gate-a.

Reply to
- Zoki -

pardon, trijak

Reply to
- Zoki -

ima li netko provjerenu shemu

pozdrav

Reply to
Fastah

Mo¾e imati veze ako ukljuèuje¹ dimmerom, od najmanje snage pa poveæava¹ do potrebne?

Reply to
vaso

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.