zastita od prekida nule u TN-C-S instalaciji?

Ee.. hvala, opet treba nekakvo uzemljenje za zatvaranje strujnog kruga...

Reply to
vaso
Loading thread data ...

To mora biti jaki sklopnik, jer kroz njega ide kompletna potrosnja.Nije dovoljno prekinuti samo N i L jer ce i dalje biti povrata kroz PE nego treba prekinuti sve 3, a onda se javlja problem pouzdanosti tih kontakata.

TNCS se u pravilu uzemljuje na mjestu gdje se mjenja iz C u S i to bi trebalo biti u glavnom ormaru zgrade. Modula za ugradnju u RO nema jer je to pogresna logika - problem treba rijesiti na pocetku (GRO). U (starijim) zgradama instalacije su obicno provucene kroz cijevi pa ih je relativno lako promjeniti a PE vod bi trebao biti u cijeloj zgradi, mjesanje sustava zastite je vrlo opasno (razlika potencijala/napon koraka).

Reply to
megamusic

U principu nije a ako i je nije predvidjeno da tu ide znacajnija struja!!

Reply to
megamusic

Mislim da po propisama treba tako biti, ili trebaju biti takvi propisi!!!! Kao npr. 'uzemljenje' svih metalnih dijelova na zrakoplovima itd....

Reply to
vaso

U starijim zgradama je pametno promijeniti kompletnu instalaciju, a onda nije problem napraviti kak' spada!:-)

Reply to
vaso

Naravno da se radi, tako i propisuju norme, za uzemljenje zastitnog vodica za TN sustave. Dakle, zastitni vodic mora biti uzemljen u/ili blizini odgovarajuceg transformatora ili generatora, a u pravilu i na mjeszu ulaska u zgradu.

Reply to
Ivica Sostaric

Izolacijski trafo i stavranje lokalnog TT sustava.

Reply to
Ivica Sostaric

Kako si to provjerio? Po pravilima treba biti uzemljen ali na to se nije mudro oslanjati jer taj vod moze biti ostecen a da se to ne primjeti. Izjednacavanje potencijala na zrakoplovu je nesto skroz drugo, a i zrakoplov sigurno se pazljivije odrzava i prolazi vise pregleda od ograde u stambenoj zgradi gdje svak busi i preslaze stvari po svojoj volji. Uzemljenje mora izdrzati struju dovoljnu za izbacivanje najveceg osiguraca u zgradi, jer inace su moguce opasne situacije (pregaranje uzemljenja i izvoz potencijala/pozar). Btw uzemljivanje na ograde i sl. je koliko ja znam zabranjeno...

Reply to
megamusic

1) Vizuelno, vidim gdje traka spojena na njega ulazi u betonsku deku

boji......

Reply to
vaso

Upravo to, i ne samo da je pametno nego mozda i zakonski obavezno, a u vecini slucajeva i nije veliki problem (stari robeni kabeli su uvijek provlaceni kroz bergman cijevi). Moguce i da je vec doveden PE vod na razdjelnik ali nije spojen dalje prema potrosacima...

Reply to
megamusic

Moze, ali onda je to kvar i utjecat ce samo na potrosace nakon toga mjesta. Spajanjem na ogradu ta ograda postaje dio instalacije i radovi na njoj mogu uzrokovati prekid i strujne udare ljudima koji je dodiruju (iznosenje potencijala).

Cak ni to nije dobro - ako je ostatak zgrade nulovan postojat ce razlika potencijala izmedju tog uzemljenja i ostatka zgrade sto moze dovestio do povecanog napona koraka i strujnih udara pri kvarovima bilo gdje na instalaciji ili distributivnoj mrezi. Nacin zastite u objektu bi morao biti jedinstven, pogotovo ako postoje druge metalne veze (voda, plin, CATV, centralno i sl)

Reply to
megamusic

ovaj dio mi je jasan, to je definirano TN oznakom, npr:

formatting link

Ovaj medjutim mi izgleda da nije, nego je to neka kombinacija TN-C-S i TT? Znas mozda koja (HZN?) norma to definira?

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Takva je praksa kod nas? Izolacioni trafo u GRO ili RO?

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

da, OK, to svakako stoji.

Pitanje je da li je itko cuo za takav sklop kada da postoji ili se gdje koristi?

hm, pa prekidao bi L i PEN (PE i N su jos spojeni u tom trenu u TN-C-S sustavu, zar ne?)

Strah me je samo oko provodjenja tih pravila, obzirom na sto sam vidio... :(

da, no prljanje po GRO zahtjeva suglasnost svih suvlasnika, sto znacajno otezava pricu u nekim uvjetima. Takodjer znacajno jaci prekidni sklop treba za GRO nego za RO pretpostavljam (sve iza RO i tak ne bude nikad vuklo vise nego sto limitator da).

evo ti primjer: zgrada cca 1960, ne znam prije GRO ali od GRO do RO su kablovi izgleda zazidani direktno (stednja na cijevima?), tako da bez rusenja zgrade i gradjenja nove tesko nesto smisleno od toga. A unutarnje instalacije provlacene ukoso (valjda radi stednje bakra), koristenje zutozelenih vodica za fazu (valjda ih je bilo viska pa da ne propadnu itd), nulovanje u uticnicama... Sa stanovista maksimalne stednje valjda logicno, ali sa stanovista struke strava.

Moze primjer? Znam da TT sam po sebi ima sigurnosni problem sa naponom koraka zbog visoke impedancije petlje, ali na koje "mjesanje sustava zastite" specificno mislis da bi dovelo do tog problema?

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Kod TT (klasicno uzemljenje) mreza postoje posebni uzemljivaci i nema spoja izmedju nule i PE voda, a struja greske potpuno prolazi kroz uzemljivac i napon na PE vodu ovisi o kvaliteti uzemljenja. Kod TNC(S) (nulovanje) mreze postoji spoj izmedju nule i PE voda te se struja greske vecinom zatvara kroz nulti vod i malo ovisi o otporu uzemljenja, ali kako kroz N ide struja potrosaca postoji problem pada napona i njegovoga eventalnoga prekida pa se on uzemljuje na vise mjesta u distribuciji (u pravilu na svakom grananju). Uzemljivac u ovom slucaju vecinom sluzi za izjednacavanje potencijala objekta. Pogledaj

formatting link

Koja HR norma to propisuje neznam (nema pretrazivaca), ali upisi u google "Sl. list SFRJ", br. 13/78. i na onom vladars.net linku pogledaj clanak 16.

Reply to
megamusic

NE, jer tad je taj kontakt potencijalno mjesto problema. PE i N treba prekidati posebno nakon razdvajanja.

Onda treba srediti instalaciju zgrade, bez obzira koliko to komplicirano bilo!

Nismo se razumili, ne postavlja se u GRO nikakav prekidni sklop nego se instalacija dovodi u zakonski ispravno stanje, sve ostalo je upitne poudanosti i eventualni uzrok problema.

Jesi siguran da je to na glavnim trasama a ne necija modifikacija instalacije po stanu? Koji tip je kablova, oni stari 'robeni' kablovi su morali biti u cijevima jer ih beton unistava, jedino PGP i PPR se mogu direktno ukopavati a nisam siguran da su se tad koristili. U zgradama glavni razvodi su skoro uvijek u cijevima, direktno zazidano je samo kod novijih objekata (od 1990-naprijed).

Uzmi primjer ptice na zici, koliki god bio potencijal zice njoj je svejedno dok ne dirne nesto drugog potencijala. Osnovna svrha zastite je izjednacavanje potencijala svega u objektu a to je moguce samo ako su svi djelovi spojeni na jedinstveni sustav zastite. Ako je dio zgrade uzemljen a dio nulovan izmedju tih dijelova postoji razlika potencijala - napon koraka. Recimo u zgradi sa sa ispravnim TT sustavom ali losim uzemljivacem u jednome stanu izvedes TN - u njemu ce se pri kvaru u bilo kojem od drugih stanova dogadjati strujni udari (jer ce _zid/pod_ biti pod naponom u odnosu na lokalni PEN)

Reply to
megamusic

Ne, preskupo i neprakticno.

Nije moguce gledati samo unutarnju instalaciju, nju napravi po propisima i onda dovodjenje postojece u ispravno stanje.

Reply to
megamusic

Da, na alatnim strojevima....

Reply to
vaso

Ako tvoj sklop ili FID-ovka prekida i L i N, zar onda cijela instalacija

Reply to
vaso

ali bi uzemljivac trebao odraditi i u slucaju prekida (PE)N voda, zar ne? struja greske bi potekla iz faze u lokalni uzemljivac, i FID bi okinuo?

odlicno, hvala, ova gore .ppt referencira i HRN norme HRN N.B2.754 i HRN N.B2.741 na

formatting link
su referencine i ostale, budem to jos potrazio

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.