UPS s DC naponom!?

PC ima na napajanju prekidac (rijetko se koristi ali postoji), a unutra i osigurac i oba su upitna na DC naponu.

Dosta opreme nema SMPS (ADSL modemi, mali switchewi, zvucnici i sl), a ako i ima nije DC kompatibilno...

Reply to
megamusic
Loading thread data ...

Reply to
vaso

Mozda ne, mozda da (nekoliko sam puta prisilno iskljucivao zablokirani server kako bi produzio vrijeme rada drugog na istom UPS-u) ali pritisak na taj prekidac NESMIJE rezultirati pozarom!!

Zar onda nije jeftinije nabaviti UPS kompatibilan s opremom? Dali ce biti katastrofa ako zvucnici ne rade ovisi za sto ti PC treba, a spajanje dijela opreme preko UPS-a i drugog direktno je dobar nacin za groundloop i surge induced stetu. DC razvod ima smisla ako ga sva oprema podrzava, i naravno tad je kompletna oprema na njemu (telekom 48V, upravljanje u TS 110VDC-220VDC).

Reply to
megamusic

310Vdc struje par ampera?

O tome i talambasam:

??? Svi oni koji nemaju par kilowatne UPS-e i tako NEMAJU svu opremu spojenu preko njega.

Btw: Kada nestane hep-ove struje, oprema koja nije na UPS-u

Reply to
vaso

Jeftinije je samo ako oprema radi na baterijskom naponu, ako treba step-up vise nije. Inverter u malim upsovim cini par mosfeta i trafo, a za DC-DC trebao bi jos i ispravljac na izlazu.

Sva oprema bi trebala biti spojana preko UPS-a (uredjaji kojima nije nuzna baterija na passtrougth izlaz). Na taj nacin se osigurava izjednacenje potencijala i smanjiva mogucnost stete pri naponskim impulsima.

Izgasi se, ali ostane spojeno...

Reply to
megamusic

Nije problem:

Isto kao i na AC-UPS-u?

Reply to
vaso

Ocito nisi prekidao DC. Pozar bi se dogodio odma jer taj prekidac jednostavno nebi iskljucio nego bi se formirao luk i to sve rastopio...

Ma sinus netreba, modificirani sinus tj kvadrat radi sasvim dobro bar za IT opremu.. Sva potrebna dodatna logika se svede na neki uC (detekcija napona mreze i baterije, eventualno mjerenje struje potrosaca i komunikacija sa PC).

Nije isto, produzni bi tad trebao imati filter u sebi a UPS ga nebi smjeo imati. UPS bi konstantno trebao raditi na baterijama (zbog brownouta) i stalno bi postojala razlika potencijala izmedju izlaza.

Da, ali je spojeno preko filtera u UPS-u, i smetnje djeluju jednako na oba izlaza kad je UPS na mrezi, a kad nije sve se odvaja relejima (bar kod kvalitetnijih UPS-ova)

Reply to
megamusic

Takve nema u nasim trgovinama, nema cak ni na e-bayu, nema cak ni drugih dobavljivih dioda za cijenu koja opravdava prelazak na 310V DC.

Jedno je pronac datasheet diode od proizvodjaca, a drugo diodu, a onda kad diodu nadjes kod nekog distributera, kosta sa postarinom skuplje of UPS-a, onda jebes takav prelazak na DC.

Nek Vaso kaze, evo stavio bi tu i tu diodu, koja kosta toliko, i ima je tu i tu, i nece se pregrijat kod 310V 1A na 20, 40, 100 ili 500khz.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Na vozilima samo za svjetla gasimo i

/cut

Modificirani sinus vjerojatno polazi od nule te protekne i do 10 ms

Reply to
vaso

formatting link

Reply to
vaso

Kinez ne zna napravit zicani otpornik, a pogotovo shotky diodu. Ja narucio 4 zicana otpora 100W 1k kao grijac za macke. Poslije 15 min rada na 230V sto je 50W na alu limu A1, debljine 4mm, otpor se povecao na 4,7k. Uzmem drugi otpornik on promjeni vrijednost u 460 ohma. Treci i cetvrti krepaju.

Uzmem obicne tranzistore, bc i necto, za pogon releja, relej vise ne otpusta skidanjem napona baze, a nakon skidanja napajanja spreman je za novi ciklus. Prodali su mi thiristore.

Sve poluvodice sto kinez prodaje nije to sto pise, nego je prestancano, isto ko i za baterije, naocale, odjecu, i trebao bi puno srece i iskustva da naletis na upotrebljivu diodu.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Takve nema u nasim trgovinama, nema cak ni na e-bayu, nema cak ni drugih dobavljivih dioda za cijenu koja opravdava prelazak na 310V DC.

Jedno je pronac datasheet diode od proizvodjaca, a drugo diodu, a onda kad diodu nadjes kod nekog distributera, kosta sa postarinom skuplje of UPS-a, onda jebes takav prelazak na DC.

Nek Vaso kaze, evo stavio bi tu i tu diodu, koja kosta toliko, i ima je tu i tu, i nece se pregrijat kod 310V 1A na 20, 40, 100 ili 500khz.

Nisam Vaso, ali SIC dioda ima kod svakog ozbiljnog trgovca npr. C3D06060A, 32.50KN na jedan komad...

Reply to
Dado

Moro sam otic u kuhinju da meso ne zagori, pa nastavljam prethodni. Vidis da bas nije u dostupnim nabavama ispravit 310v visoku frekvenciju i vecu struju, pa kemijas kaskadama. U ovom trenutku ti bas nisi u mogucnosti to izvest kako si zamislio, naravno da se moze izvest, ali imas problem sa diodom. koja bas nece biti kunu dvije, i ne znas gdje je nabavit na komad ili par komada. Nasao si ti i ovu sto je napisao megamusic, ali kosta 10$ sa postarinom, i jos nema oznaku i logo proizvodjaca.

formatting link

I to ti bas nije isto ko spajat LED-ice u seriju. Znas das e u kaskadi vrijeme oporavka dioda zbraja, da diode ne rasporede inverzni napon jednako, i ako jedna crkne, crknut ce sve, a kod LED-ica nece crknut ni jedna. Inace shotkyce za takav napon i jesu serije vise dioda, ali napravljene na istom monolitu pa imaju iste karakteristike.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Al na 12V i opet prekidaci kratko traju pa trebaju releji. Na lokomotivama je IIRC 74VDC i tamo je komplikacija oko toga.

Da. Svi mali UPS-ovi rade upravo na taj nacin, a i motori rade iako se malo vise griju i zuje.

UPS bi trebao u fazi sa mrezom, bolji jesu za jeftine neznam. DC UPS u principu radi na nacin da su potrosaci stalno na baterijama koje se punu iz mreze, znaci nema preklapanja. Distribucija je na baterijskom naponu bez invertera.

Razlika izmedju ulaznih napona. 90% uredjaja koje 'unisti grom' nebi bilo osteceno da su spojene na isti prikljucak. Mase jesu spojene ali te mase kod vecine uredjaja sa dvostrukom izolacijom idu preko PCB-a i nisu zamisljene dsa vode vece struje ili impulse.

Moze ali je kompliciranije od obicnoga UPS-a.

Btw. Zasto inzistirati na obicnoj IT opremi i podizat DC, a ne zamjeniti napajanja uredjaja da direktno koriste baterijski DC napon?

Reply to
megamusic

news:n7s1lq$cpm$ snipped-for-privacy@ls237.t-com.hr...

O tome nemam pojma ali sam je vidjao kod nekih solarnih invertera. I oni koneski '2kw 12V-220V' inverteri imaju DC/DC sa 300V i nakon toga H-most sa IRF840, koje diode koriste ne sicam se (IIRC 3 su). Sama dioda je jos najmanji problem: sklopke, uticnice i osiguraci su ono sto je problematicno (obicne isprobano ne prekidaju DC)...

Reply to
megamusic

Reply to
vaso

a treba dati 12V i ostale manje napone.

12V standard baterija....
Reply to
vaso

Izvor je u oba slucaja isti - baterija, a korisnost je manja ako se koristi dodatni DC-DC jer i on unosi neke gubitke. Napajanje je ionako izolirani SMPS (zbog groundloopa i stabilnosti rada) i stabilizacija 12V uz taj opseg ulaznih napona nije problem. Btw 24V je cesto u UPSovima i nema nikakvih posebnih problema oko spajanja i trosenja - trosi se i puni cijeli komplet.

Reply to
megamusic

UPS-a treba napuniti praznu bateriju UPS-a? Ako je baterija stalno spojena na DC- napajanje konfe, dok ima struje

konstantnu maksimalu snagu opreme spojene na to!

Reply to
vaso

Trajanje punjenja ovisi o sustavu i koliko se baterija ispraznila. Punjac mora dati vise struje nego je potrosnja opreme, kako bi se omogucilo punjenje baterija, a baterija istovremeno sluzi i kao filter. Moj 24V DCUPS ima 25A SMPS constant-voltage ispravljac sa current limitom,

48Ah baterije puni sa 5A (struja punjenja se posebno mjeri), a potrosaci se ukljucuju kad je napon baterije/sabirnice >22V. Baterije se pune oko 10h
Reply to
megamusic

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.