Re: Spajanje 16 omskih zvucnika

"Largoman"

Koliko sam shvatio uvijek ukupni otpor svih spojenih zvucnika na jedan > izlaz mora biti jednak otporu pojacala, sto bi znacilo da treba paralelno > spojiti 2 zvucnika da dobijem 8 Ohma ili 4 da dobijem 4 Ohma koliko ima i > pojacalo.

ne mora, moras paziti na minimalni otpor, ako je vise nije problem, uglavnom :)

Sto znaci RMS ?

Root Mean Squared - drugi korjen aritmeticke sredine kvadratne (svaka jednica aritmeticke sredine na kvadrat - aritmeticka sredina - drugi korjen) statistika.

Odnosno, znas kako izgledaju valni oblici, npr sinusni. Stalno plese gore dole. Kada stvar stalno plese gore dole onda je tesko sa time baratati pa se nastoji izvuci neka vrijednost sa kojom je lakse baratati i koja predstavlja stvarni efekt toga signala koji promatramo. Stvarni efekt se u ovome slucaju svodi na nesto jednostavno, a to jednostavno je zelja da mozemo racunati snagu kao P= napon puta struja. Znaci valni oblik, a za audio valni oblik se uzima da je sinusni, se izracuna njegova RMS vrijednost i mnozi sa otporom te se dobije snaga.

Primjer

1.5V baterija spojena na 5 ohma otpor. Baterija tjera struju kroz otpor od 0.3A. Ispada da je snaga koju proizvodi struja svojim kolanjem kroz otpor, tj otpor se zagrijava snagom u iznosu od napon puta struja = 0.45W

Eh sad, nemamo bateriju nego AC izvor napona od npr 1.5V. Ovih 1.5V vidimo kao sinusni oblik kojem je maximalni iznos periode 1.5V (3V od vrha do vrha). Da bi vidjeli stvarni efekt toga izvora u obliku snage moramo koristit RMS vrijednost toga izvora. da skratim, nakon sto iskoristimo RMS statisicku metodu dobijemo da je to

1.5V podijeljeno sa drugim korjenom od broja 2 = 1.06V i to je RMS iznos napona nasega AC izvora. Ovo uvijek vrijedi za SINUSNI valni oblik, za neke druge valne oblike RMS se racuna drugacije.

Ako to spojimo na nas otpor od 5 ohma vidimo da je snaga koja ce se stvoriti na otporu 0.225W, daklem znatno manje od izvora baterije koji je DC napon.

Eto misteriji rijesen, a sve potice od necega vrlo jednostavnoga, a to je zelja da se otkirje zajednicki jezik za tumacenje pojavnosti. Izvor od 1V tjera struju kroz otpor od 1ohma i stvara snagu na otporu od 1W, odnosno izvor predaje snagu od 1W..bla bla truc.

Svi mjenri uredaji tipa multimetri za napon ako nije drugacije navedeno mjere RMS vrijednost AC napona bas iz ovoga razloga da znamo koji su stvarni elektricni ucinici

U stvarnom svijetu pojacala i zvucnika detalji su puno kompliciraniji, a time i zabavniji, no za osnovu i za pocetak ovo je stanje stvari koje se koristi kod aproksimacija snaga pojacala u odnosu na nazivne ohmske vrijednosti otpora zvucnika. Inace zvucnik nije samo ohmski otpor i od tuda dolaze komplikacije koje se RMS vrijednostima nastoje pojednostaviti a dovoljno su tocne.

Razlika nazivna i muzicka snaga i sa kojome racuna ?

nemam pojma sto je nazivna snaga.

muzicka snaga je bedastoca koja kaze ovo: Snaga koju pojacalo bez izoblicenja moze dati na svome izlazu u vremenskom intervalu od 10ms je muzicka snaga. Sto je muzicka snaga nekog pojacala veca u odnosu na RMS snagu to znaci da je pojacalo vise sjebano po pitanju hladenja i napajanja. Sto je muzicka snaga bliza RMS snazi to je pojacalo robusnije konstruirano i time gadno skuplje. Dakle pojacalo koje se dici muzickom snagom je vrlo vjerovatno neko obicno ili preobicno govance za razliku od pojacala koje kao snagu navodi samo RMS vrijednost. muzicka snaga nije nesto na sto mozse racunati. onda pokrije mala i kratkotrajna nadvisenja vrlo skromne dinamike, a kako je danasnja glazba prilicno komprimirana ili posve suprotnom tome ispada beskorisno. Povecati muzicku snagu mozes npr povecanjem kapaciteta filtarskog stupnja svoga pojacala.

Mogu li se zvucnici spajati i serijski da se dobije neki odredeni otpor

naravno da mogu, ali pri tome valja na umu imati da se ne stvore nepovoljne atenuacije koje bi mogle drastcno mjenjati zvuk. Ukratko. Struja vidi tri osnovne vrste prepreka u svome putovanju. Obican omski, kapacitivni i induktivni. Omski je najmanji problem jer sve sto se desava desava se isto u cijelom cujnom podrucju. Kapacitivni otpor je to manji sto je frekvencija visa, a induktivni je to manji sto je frekvencija niza. nepovoljnim spajanjem kapacitivnih i induktivnih otpora u seriju ili paralelu dobijes slabljenje signala ovisno o frekvenciji pa ti se moze desiti da ubijes visoke ili da ubijes niske tonove odnosno prenaglasis srednje i slicno. To se znade desiti ako su zvucnici dosta razliciti odnosno ako imaju komplicirane skretnice, a ti spajas u seriju ili neke slicno kemijas.

kakav ima pojacalo ?

pojacalo prakticno u odnosu na zvucnik nema "otpor". Otpor pojacala je vrlo mali. Ono sto pise na pojacalu opisuje koji teret ono moze sigurno podnesti i u kojim uvjetima. Sa time da je problem ako se ide ISPOD naznacenih vrijednosti. Vise uglavnom nije problem, ali se po onoj pojednostavljenoj racunici snage ista gubi. PA ako pojacalo dade 10W na 8 ohma dati ce duplo manje nego na 16. nikakav problem osim sto nema dosta snage. Ako spojis manji otpor od 8 onda pojacalo kada odvrnes glasnocu "do jaja" ce dati duplo vise nego na 8 ohma, a to postaje problem ako pojacalo nije predvideno za 4ohma teret i moze crknuti.

Moze li mi netko preporuciti neku web stranicu ili nasu knjigu gdje se > moze malo o ovome procitati ?

wiki... a inace ovo su ti osnove elektrotehnike. Sve knjige o zvucnicima podrazumjevaju da si svladao osnove elektrotehnike. Taj dio osnova elektrotehnike se uci i iz fizike u boljim osnovnim skolama sedmi i osmi razredi. RMS se bas ne uci, ali dosta elektrotehnike se prode kroz fiziku ako je profa dobar i voli raditi.

eto valjda je malo pomoglo

Reply to
miha
Loading thread data ...

Hvala, pomoglo je ! ;-)

--
Lijep pozdrav,

      Largoman
Reply to
Largoman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.