Opticki kablov - interferencija?

Tvrdi mi tip jedan da su opticki kablovi podlozni inteferenciji isto kao i bakreni vodici. Kaze da ako vod od 220V prolazi kraj optickog kabela, moze se desiti da se podaci u opt. kabelu izgube.

Jer tvrdi da magnetno polje koje se stvara oko vodica, ima istu ili slicnu frekvenciju, odnosno, kako sam ja skuzio, da jako magnetno polje u nekom vodicu moze poremetiti tok elektrona u svjetlu, odnosno "zaustaviti" svjetlo sto putuje kroz optiku...

Da li je to istina.... ?

Hvala i pozdrav

Reply to
Dakky
Loading thread data ...

Naravno, probaj svijetliti laser pointerom izmedju zica dalekovoda, vidjet ces da ce laserska zraka misteriozno nestati ili promijeniti smijer/boju. f

--
###  http://disi.pondi.hr/  ###
@ N43.52145, E16.54027
Reply to
Filip Lolic

Nisam bas majstor na tom polju ali mislim da se svjetlost ne sastoji od elektrona nego od fotona, a oni bi se trebali ponasati kao val, a ne kao cestica - koliko znam nemaju masu. Sad, jako elektromagnetsko polje vjerojatno moze utjecat na njih, uostalom i gravitacijsko polje skrece fotone - sto je poznato iz astronomije... Ali to je vec kvantna fizika, brrrrrrr......

Reply to
Hector

??? Vidljiva svjetlost je reda 10E14Hz, izmjenicna struja je 50Hz

odnosno, kako sam ja skuzio, da jako magnetno polje u nekom

???

  1. sastoji se od fotona
  2. ne moze se bas tako jednostavno zaustaviti

ne

Reply to
matija

Sve je to istina sto je Matija napisao, ali i elektromagnetsko polje je izvor valova pa prema tome vjerojatno postoji nekakva interakcija izmedju elektromagnetskog polja i vala/svjetlosti.

Reply to
Hector

Ali nemoze tako jadno polje sto nastane od zice kroz koju ide par A. Svjetlovod je bas po tome dobar sto mu ne smeta smece iz okoline(EM valovi)

Reply to
fire

Naravno da bi polje trebalo biti snazno, a za to treba velika struja .Ako se ne varam jakost polja pada s kvadratom udaljenosti pa i kablovi moraju bit blizu...

Reply to
Hector

Pozdrav

Mislim kako te je netko zavaljao .......

Dr Wagner

Reply to
Bezimeni

Ako se dobro sjecam za takve efekte treba polje vece od 1T, a to neces samo tako napraviti(obicno se za takva polja upotrebljavaju supravodici hladeni helijem). I da uspijes napraviti neku modulaciju s 50Hz, to bas i nebi smetalo. Optika je zakon tamo di se pojavljuje velke razlike potenecijala(npr spajanje dvije zgrade), tamo gdje je eter jako zagadeni EM smetnjama(npr smetnja od napajnja, motora....), na velke udaljenosti.

Reply to
fire

Ma je, je...

Ali cisto teoretski - svjetlost skrece, odnosno savija se pod utjecajem jakog gravitacijskog polja - malo ali skrece; shodno tome vjerujem da i EM polje moze utjecat na svjetlo. Nisam reko da mogu to napravit s 2N3055, ali velim samo da je teoretski moguce :-)))

Reply to
Hector

Evo malo podataka iz stvarnosti: U zadnjih nekoliko godina HEP je ugradio na stotine kilometara optickih kablova na same dalekovode. I to na najvece i najduze VN dalekovode npr. 110kV ili 220kV koji prenose snage 100 ili vise MW. Opticke niti (12-24) slozene su u jezgri zastitnig AlFe vodica. To je onaj cetvrti vodic koji ja na dalekovodu najvisi tj. ide od vrha do vrha celicnog stupa. Dakle na cca 2 metra ispod tog vodica nalaze se tri vodica na naponu od najmanje 110kV te prenose snagu od recimo 50-100 MW na udljenost od 20-30 km. Znaci imamo visoki napon, veliku struju, veliku udaljenost i paralelno polozene vodove tj vrlo jako EM polje. Opticke niti koriste se za interne komunikacije, daljinsko vodjenje sustava ... dakle prilicno ozbiljne stvari. Iz vlastitog iskustva mogu potvrditi da sve radi savrseno, cak i kad pocnu lupati munje po dalekovodima. Mislim da ona usporedba bakrenog vodica i optike ne drzi vodu. Mozda samo u nekoj teoriji i laboratorijskom pokusu.

--
Pozdrav
Electron

electron_MAKNISPAM@email.t-com.hr
Reply to
Electron

Naravno, slozene su par metara od isvora polja, tj. vodica protjecanog strujom...

Reply to
Hector

Ah, pa to si ti frende *Hector*,

ma teoretski je sve moguce, jesi pogledao film paycheck - isplata ili tako nekako, tamo us na ovu foru napravili ma?inu za predvidjanje buducnosti :)))

--
25.6.2007 2:45:41
(|>8
Reply to
Fliz

Pozdrav

Mozda bi polje moglo imati utjecaja na sam pretvornik (RX) , radio sam neko galvansko odvajanje prenosa audio signala i znam kako mi je signal od mobitela (ono zujanje ,isprekidano) smetao na 2-3m ! Modulirao sam IC-led , a prijemnik je bio F-tranz. ,pa na pojacalo ...itd. I sad , mozda je covjek setao zicu oko nekog kineskog pretvornika i onda ........ odjednom .......???

Dr Wagner

Reply to
Bezimeni

oklapanje cini cuda...

Reply to
megamusic

svjetlo

To je laz. Standardni opticki kabel je potpuno neosjetljiv na EM polja zbog cega se i koristi u energetskim postrojenjima. Jedini problem koji se moze pojaviti je utjecaj EM na aktivnu opremu na krajevima kabela i mehanicka ostecenja kabela /pretjerano savijanje/.

Reply to
megamusic

Klasicno oklapanje ne pomaze kod vrlo visokih frekv, mislim...

Reply to
Hector

Naravno da pomaze (npr mikrovalna) ali treba biti pazljiv sa layoutom, bitno je gdje i kako su mase spojene i kakvo je filtriranje linija koje prolaze kroz oklop.

Reply to
megamusic

svjetlo

Svjetlost je elektromagnetsko zraèenje,isto kao i radiovalovi,dakle u teoriji prijatelj ti je u pravu,u praksi bas i ne,t.j. ne jos:)

Reply to
gAc

Svjetlost je elektromagnetsko zraèenje,a foton je elementarna cestica te najmanja kolicina izracene energije fiksne frekvencije.

Dakle svjetlost je dualne prirode,ponasa se kao val i kao cestica.

Reply to
gAc

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.