LED diode na 220V?

Kako bih najlakse spoio LED na 220V, a da se ne bakcem sa kojekakvim kompliciranim ispravljacima? Ideja je da na obicnoj shuko uticnici izbusim dvije rupe 5mm i uglavim dvije bijele ledice, a sam sklop stavim unutar razvodne kutije, dakle nema puno mjesta za trafice i sl... LED bi sluzile kao neka recimo indirektna rasvjeta... ono tek toliko.. Pozdrav...

Reply to
Zok
Loading thread data ...

formatting link

Reply to
'ajde

radije si pogledaj temu iznad diodno kapacitivni ispravljac nego ovaj link! jedan kond u seriju i jos ti radi kompenzaciju jalove induktivne komponente u mrezi ...

Reply to
zega

Nije PROBANO LED ----l>I--- o---------ll------l---lI---- l l o---------ll----------------l---------L

Reply to
DarioD

Ledici paralelno spoji diodu da eliminira¹ negativni napon na ledu (dioda mora izdr¾ati 400v) i u seriju sa tim spoji kond od 470nF, 400V i otpornik od 1K/1W. Radi provjereno veæ godinama kao svjetlo na prekidaèima u kuæi.

Reply to
Briglja

ije

SSC radi ledicu koja se spaja direktno na 220 V. Dodu=B9e, malo je prejaka za ono =B9to tebi treba :)

formatting link

Hrvoje

Reply to
hrvojekl

Reply to
Zok

Malo sam se morao pomuciti da dodem do izvorne formule.. :) ali nebi li mozda bilo pametno uvrstiti max napon amplitude?

Hh da a zasto bi tu morao biti kond? zasto se nebi primjerice stavilo R=(U-Ud)*Id pozz

Reply to
RockyO

I jos jedno pitanje.... Obzirom da su kondenzatori navedenih karakteristika prilicno skupi (cca 50kn i vise...) Postoji li kakva opcija da se napon spusti na 110V - imam u jednom starom napajanju od kompa kondenzatore od 470uF, ali s naponom 200V

Ili mogu li staviti kondenzatore manjeg kapaciteta - 120uF/400V isto iz starog napajanja

Reply to
Zok

Paaaaa da, ako zanemarimo gabarite nWatnog otpornika i neiskoristivost disipirane snage ako ne dodamo i jaèi ventilator, pa da zagrijemo prostoriju. Ne znam za¹to smeta kond?

Pozdrav

--

DarioD
http://free-os.t-com.hr/dominovic/
Reply to
DarioD

S 120uF ti bude struja kroz diodu otprilike 5mA(efektivno). Ako imas vise takvih kondova, spajaj paralelu/seriju dok ne dobijes zeljeni ucinak(samo pazi kod spajanja u seriju na raspodijelu napona ovisno o kapacitetu).

Reply to
fire

Pogledaj moj reply iznad sa dvije sheme. Nema tu elektrolita, obièni blok kond od 470nF (0.47uF) i cijena istoga za 400V je oko 6kn, a za 630V oko

10kn, a ako ba¹ hoæe¹ mo¾e¹ za 0kn i¹æupati iz nekog ureðaja. Nema krivog okretanja jer nije polariziran kao elko. Za¹to si komplicira¹ ¾ivot. Druga shema ti je u instant obliku i radi kod mene preko 20 godina.... Prva shema je takoðer ok, ali nije probano.

Pozdrav

--

DarioD
http://free-os.t-com.hr/dominovic/
Reply to
DarioD

ja sam spijio ledicu samo u seriju sa otpornikom i radi u nutar prekidaca vec 10 godina (24sata)... bas bi je trebao promjeniti jer joj je vec svjetlo oslabilo ali nista se ne grije

nemam sad pri ruci podatak koliki je otpornik stavljen ali je onaj mali

0,25w to sam siguran

pozdrav

Reply to
Fastah

Ma kond je od 470nF iliti 0,47uF i nije elektrolitski, spaja se kao reaktivni otpornik u seriju sa led-om i sa antiparalelno spojenom diodom a ne za peglanje struje.

Reply to
Briglja

Ako trebas 1mA kroz ledicu sto je malo, na otporniku gubis 0.23W.

Reply to
fire

Kad bi bio samo otpornik i LED, onda bi na otporniku morao skinuti 228V napona (od 230V ukupnog napona mre¾e), a na LED 2V i pustiti kroz nju 10mA. Za to treba predotpornik od 22,8kOhma na kojem se disipira snaga od 2,28W, dok se na LED disipira snega od 0,02W - 114 puta manje!

Vidi sliku za fazorske prilike u tom krugu:

formatting link

Na slici je usporedba napona kad je dodan C i kad ga nema (na slici je to Uc). Napon na LED zajedno sa njezinim malim predotporom oznaèen je sa Ur, dok je Um napon mre¾e. Napon na LED+R mo¾emo, dakle, dobiti dodavanjem kondenzatora (Uc) u seriju ili dodavanjem predotpora (Upr). Ako dodamo predotpor, treba nam spomenutih 22,8kOhma i 2,3W snage, a ako dodamo kondenzator od 0,47uF, tada on na 50Hz ima impedanciju od 6,7kOhma i disipiranu snagu od 0,67W. Vidimo da smo u¹tedjeli na energiji (a jo¹ k tome radimo i kompenzaciju induktivne jalove snage u mre¾i, hehe).

Pozz!

Reply to
-Rio-

dobro

Shema koju si stavio na binse ti je dobra za PETARDU, ali budi podalje od toga ako je ukljuèi¹!

Reply to
vaso

Nadam se da je vrijedilo truda, naime kada bijah jo¹ zelen i mlaðahan, koristih metodu sa otpornikom (naravno niti pribli¾ne snage), pa do¾ivih bljesak u tisuæe boja i opojnu kombinaciju mirisa goruæeg otpornika i epoxida LEDice. X-(((. No i to je ok i na sreæu dobro zavr¹ilo, jer neke stvari se poènu promi¹ljati tek kada osjeti¹ na vlastitoj ko¾i (, nosu i oèima).

Sve za nauku ! Nekada nije dovoljno uèiti na gre¹kama drugih (ili savjetima)!

Pozdrav

--

DarioD
http://free-os.t-com.hr/dominovic/
Reply to
DarioD

Dokazao si poznati teorem da svaki elektronièki element sadr¾i i odreðenu kolièinu bijelog dima, i kada ga ispusti onda je neispravan. :)

Reply to
Briglja

Bijeli dim !? Daaaaaa? ;-))))))))))))))))))))))))))) Namirisao jesam ne¹to, ali nakon sat vremena, koliko mi je trebalo da mi oèi doðu u normalu, vi¹e ga nije bilo... Kinezi rade elektroniku bez bijelog dima. Stvari krepavaju same od sebe, bez ispu¹tanja ièega (osim du¹e).

--

DarioD
http://free-os.t-com.hr/dominovic/
Reply to
DarioD

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.