Å top svjetlo za bicikl?

In article , Ivan P

>> No reci nesto drugo - bi li se moglo sloziti driver koji ce kao ulaznu >> informaciju koristiti trenutnu brzinu i prema tome podesavati struju (i >> time svjetlinu)? > > Moglo bi se. Na plocici od brzinomjera imam jos puno slobodnih pinova a > ostalo je i dosta mjesta u software-u pa bi mogo sloziti da, ako bi se > sa zicama ostvarili fizicki spojevi, ta plocica zamijeni mikrokontroler > na driveru.

Hm, dalo mi je sad ideju, preurediti dodatnu zadnju lampu viska u automatsko stop-svjetlo za bicikl? Ima toga vec kupiti gotovog po prihvatljivoj cijeni mozda?

Racunam odokativno: PIC 12F ~10kn accelerometar

formatting link
~15kn popratna elektronika

Reply to
Matija Nalis
Loading thread data ...

Ja :-) I to sam zapoceo ali jos nije gotovo.

Uhh, jesi zeznuo subject thread-a - tesko to moze netko procitati :-)

Sta se tice svjetla s akcelerometrom stvar nije trivijalna i to zbog par razloga:

Kod voznje uzbrdo ili nizbrdo zbog kosine u uzduznu os akcelerometra osim akceleracije upada i komponenta Zemljine gravitacije (u ovisnosti o nagibu). Osim toga, da bi se aktiviralo svjetlo mora postojati neki prag a koji nazalost nije konstantan!! Ako recimo nekom brzinom dodjes na uzbrdicu pa prestanes okretati pedale ce bicikl usporavati s puno vecom deceleracijom nego kada pedale prestanes okretati kod voznje po ravnom pa bi se moglo desiti (i desava se!) da se stop svjetlo aktivira a da nije koristena kocnica.

Kod voznje po neravninama se isto, ko sat sam reko ranije, ocitanje po uzduznoj osi i bez kocenja stalno mijenja zbog komponente Zemljine gravitacije tako da i zobg jednog i zbog drugog razloga prag kod kojeg se treba aktivirati svjetlo nije konstantan. Experimentirao sam s stop svjetlom koje se aktvirira preko akcelerometra i vec sam osmislio algoritam za software-sko filtriranje sample-iranih vrijednosti (podaci se djelomicno mogu filtrirati i prije sample-iranja) i pomicanje praga ali sve skupa jos nije dovrseno.

--
Chupo
Reply to
Chupo

Reply to
vaso

Meni je cilj napraviti da stop svjetlo funkcionira cim slicnije 'obicnom' stop svjetlu s mehanickom sklopkom - znaci da se upali kad se stisne kocnica. Obicna stop svjetla se ne pale kad vozilo usporava iz nekog drugog razloga osim zbog kocenja.

--
Chupo
Reply to
Chupo

namijenjen za brod ali i za avion, uredno detektiram i free fall). Sve se da

Reply to
mirko konobar

ADXL335. Sve radi OK samo jos nisam dovrsio software. Ako se algoritam napravi straightforward ko sta bi netko mislio da ce raditi, onda u kretanju po horizontalnoj povrsini stop svjetlo radi OK (isto ko i da se radi o svjetlu sa sklopkom) ali se situacija mijenja ako se vozi po trenu koji nije horizontalan - onda u uzduznu os upada i komponenta Zemljine gravitacije ovisna o trenutnom nagibu. A s obzirom da se nagib moze na neravninama promijeniti brzo se onda u ovisnosti o algorimu sve skupa moze raditi prilicno pogresno. Ako bi npr. prag za okidanje svjetla manji od 1 g (po uzduznoj osi) onda bi se moglo desiti i da se stop svjetlo upali i kada je bicikl parkiran na uzbrdici.

Nisam previse s tim experimentirao - samo sam probao s par kratkih programcica i vidio na 'ravnom' radi OK a da cu za ostale uvjete morati osmisliti algoritam koji ce u obzir uzimati jos 'par' stvari. Onda sam krenuo raditi nesta drugo a ovo uz jos par stvari ceka u ladici :-)

--
Chupo
Reply to
Chupo
8.10.2014. u 18:18, Chupo je napisao/la:
Reply to
-Rio-

Nije to to :-)) A i nisam koristio PIC nego AVR :-)

Salu na stranu - nekoliko je razloga zasto sam experimentirao i s paljenjem preko akcelerometra i mikrokontrolera. S obzirom da sam zapoceo raditi brzinomjer a cini se da ce ostati dovoljno processorske snage i slobodnih pinova sam razmisljao koje jos ubaciti funkcije a cijena akcelerometra je zanemariva. Jos jedan razlog bi mogo npr. biti i ako bi netko htio da se u slucaju jaceg kocenja to signalizira na drukciji nacin - recimo zmiganjem. A onda se otvara mogucnost i da brzina zmiganja bude proporcionalna jacini kocenja itd. itd. itd.

--
Chupo
Reply to
Chupo

Zatim pusti 50 - 100 ms da radi pa mjeri i reguliraj. Ako koji put i blicne

Reply to
mirko konobar

Naravno da se prag mora stalno mijenjati. To i je ono o cemu sam govorio u prvom postu - da nije bas trivijalno. Nisam jos isprobavao ali sam razmisljao o nekoliko algoritama koji su mi u par navrata pali na pamet. Razmisljao i o software-skoj implementaciji FIR filtra koji bi 'gladio' sample-ove i o jos par mogucnosti (jedna od njih a koja bi se koristila u kombinaciji s filtrom je i 'plivajuci' target prema kojem bi se trenutni prag kretao brzinom koja bi ovisila o brzini promjene zadnjih par sample-ova). Naizgled se cini trivijalno ali ako se malo razmislja se pojavi nekoliko problema. Nikakva fixna funkcija nece dati zadovoljavajuce rezultate i svjetlo ce se ili paliti i kad ne treba - ili se nece paliti uvijek kad treba. Imam negdje na par papira zapisano nekoliko skica par algoritama pa cu vjerojatno kad jednom naletim na te papire mozda i napisati program.

Ako se mene pita - za stop svjetlo koje napravim ja je nedopustivo da se tu i tamo pali i kada ne treba!! :-)

--
Chupo
Reply to
Chupo

Reply to
Bax

Reply to
®eljko ©enda

Ja jos uvijek koristim Nokiu 3310!! :-))

--
Chupo
Reply to
Chupo

vijuga ;)

Reply to
mirko konobar

po zemlji(podlozi) Ako ti je ovo prejednostavno napravi obratno - brzinomjer za bicikl bez ikakvih vanjskih senzora iliti INS. Signale sa akcelerometara integriras po vremenu i dobijes brzinu. Integriras jos jednom i dobijes predjeni put, ako to napravis po tri ili barem dvije osi imas i polozaj u

preporucam 2D varijantu tu se mozes izvuci sa samo jednim akcelerometrom i elektronskim kompasom zahvaljujuci cinjenici da je kotac uglavnom okrenut u smjeru kretanja

Boris

Reply to
Boris Vuletic

akcelerometra!

I vratimo se osnovnoj banalnoj logici:

Reply to
vaso

Da - vidis, jednostavno mi to nije palo na pamet!! :-) I to usprkos cinjenici da u software-u brzinomjera imam predvidjeno i da se ispisuje trenutna akceleracija.

Hvala na ideji!!

Pa ipak, ako napravim i kod za akcelerometar onda to moze biti i jos jedan minijaturni zasebni uredjaj s ATtiny, a i dobra je vjezba za program koji mozda jednom posluzi i za neku drugu primjenu.

Mislim da sam jednom naletio na takav uredjaj, ne sjecam se da li je bio komercijalni ili DIY.

--
Chupo
Reply to
Chupo

Zato sam i reko da nije trivijalno :-)

Na autima i motorima stop svjetlo ne radi na tom principu pa ne vidim razloga zasto bi na biciklu radilo na taj nacin. U svakom slucaju je takva izbedva jednostavnija.

--
Chupo
Reply to
Chupo

Tako sam ju i ja dozivio :-)

BTW, je pogledao tko s sci.elektronika kompletan thread na rec.bicikli na kojeg je Matija poslao prvi reply i na sci.elektronika? Tamo je link na moj projekt Bike Light Driver.

--
Chupo
Reply to
Chupo

formatting link
:-)

Reply to
sorry

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.