Ispravljac 300 VDC

Volio bih cijenjeno misljenje kolaga sa grupe;

Radim neki sklop kojemu treba 300 VDC, 500 mA. Naravno, najlakse ga je dobiti ispravljanjem i "peglanjem" mreznog napona. Sklop je vrlo jednostavan i sastoji se od osiguraèa na ulazu, diodnog mosta B500C1500, elektrolita

470uF 400V i dalje onda BU406 itd. Sklop sam polemio i kod prikljucenja na mrezu (direktno - trenutno nemam odvojni trafo) je osigurac (1A) doslovce eksplodirao. Sa sve jacim i jacim osiguracem sam dobio samo da puknu vodovi na plocici (ulaz i izlaz osiguraca) i da pregore dvije diode u mostu. Pretpostavljam da je uzrok ovih nemilih dogadjaja struja nabijanja kondenzatora koja je pri ovako visokim naponima vrlo znacajna. E sad, s obzirom na to da ce se u eksploataciji sklop spajati na mrezu preko odvojnog transformatora 220/220V 150VA pretpostavljam da ce struja nabijanja kondenzatora biti ogranicena njegovom snagom te da se ovi zvucno-vizuelni efekti nece ponavljati :-)

U nadi da ce moje slutnje biti potvrdjene...

Reply to
Hector
Loading thread data ...

Hm.Cini mi se da je problem u necem drugom. Dali si sve dobro spojio? Stavi shemu na hr.sci.elektronika.binares.

Damir

Reply to
Damir

Stavio sam shemu - umjesto tube (anoda i katoda) sam koristio zrulju, a umjesto generatora stabiliziranih 5 ili 10 VDC iz ispravljaca. Dobro je spojeno jer sam jednom uspio ukljuciti sklop u mrezu i radio je sasvim normalno - kad bi dao napon sa ispravljaca na ulaz GENERATOR zarulja bi svjetlila, a kad bih maknuo napon ona bi se ugasila. Jedini je problem trenutak prikljucenja na mrezu - zato mislim da je stvar u struji nabijanja konda, a to bi se valjda rjesilo spajanjem na odvojni trafo zbog toga sto je snaga koju on moze prenjeti ogranicena. Sad kada sklop prikljucujem na mrezu bez odvojnog trafa onda je to u trenutku prikljucenja prakticki kratki spoj i pocuka ogromnu struju - struja je ogranicena otporom vodova od trafostanice do konda, snagom trafa u trafostanici i dinamickim otporom dioda u mostu - valjda...

Reply to
Hector

Stavi NTC na ulazu.

Reply to
mtech

Koliki, kakav, od kud da ga iscupam?

Zar ne bi trafo rjesio stvar?

Reply to
Hector

A neznam......uzmi ga sa nekog PC napajanja, oni to imaju po defaultu!!

Trafo.....hmmm.....pa ¹to ne namota¹ normalni trafo ako radi¹ sa lampama?

Reply to
mtech

Nema NTC-a sa tolikom snagom i potrebnom karakteristikom.

Stavi ispred gretza zicani otpornik reda reda 300-400 oma 10w , on ce ogranicit struju u trenutku ukljucenja. Kad se kondovi nabiju, problem prestaje, a struja je ogranicena na 0,5 - 1A, ali sada smeta otpornik pa ga treba kratko spojit kontaktom releja. Relej treba privuc malo kasnije od ukljucenja sklopa, reda o,5 - 1 sec, pa to rijesi kako znas.

Recimo, imas releja u chipoteci sa svitkom za 220V, njega preko otpornika spojis na tih 300V. Otpornik nek ima vrijednost nekih 40-50% omske vrijednosti svitka releja, tako da skine 42% napona. Paralelno svitku nek bude kond reda 50 mikra da uzrokuje dodatno kasnjenja okidanja releja.

Skuplje rijesenje ti je koristit relej sa 12V svitkom, jer mu trebas osigurat napon, ali ako ga vec imas, onda ti nije skuplje.

Trece rijesenje moze biti bez releja, u seriju sa elektrolitom spojis otpornik reda 300 oma, a otpornik da kratko spaja thiristor ili BU tranzistor.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Hm, Nelson Pass koristi CL60 NTC kako bi omogucio soft start trafou od 300VA

formatting link

Reply to
Lutajuci Reporter Zdena

Nisam znao za tu komponentu, ali sigurno nije lako nabavljiva. Sad druge strane, na ntc-u uvjek ostaje dio napona i mora biti vruc. inace nema svrhe. Ako uzmemo u obzir da bi u ovom slucaju trebao imati otpor reda barem 200 oma hladan i ne manje od 20 oma vruc, i snagu od 10W, to trazi raspon vrednosti otpora od 1:10 u temperaturnom rasponu 20 - 70 stupnjeva, sto je strateska komponenta.

Reply to
Petar Bjelčić

ako sumnjas u struju nabijanja elektrolita stavi ntc otpornik (npr iz nekog pc napajanja) prije elektrolita pa vidi... premda mi se vise cini da ti je nesto u slusu... inace pravilo je kad ti izgori osigurac na nacin da ti eksplodira kako kazes, prvo sve provjeris prije eventualne zamjene osiguraca jel postoji mogucnost da je prilikom prvog praska probio grec tako da mozes izmjeniti kamion osiguraca i nista...

pozdrav

Reply to
Fastah

Hvala

Ovakvi su zahtjevi :-)

Reply to
Hector

Sad ste vi vec daleko otisli, a pitanje je bilo jednostavno:

Da li bi trafo 220/220, 150VA, koji bi se spojio prije sklopa rijesio problem?

Ja mislim da bi, ali mi treba potvrda jer nemam trafo :-)

Reply to
Hector

Da li kojim sluèajem ima? spojeno uzemljenje sa masom? Pozfrav, Pikec!

Reply to
ipikec

Nema uzemljenja.

Reply to
Hector

Upravo sam zamijenio diodni most i pokrpao vodove po plocici. Stavio sam otpornik 3R3, 5W u seriju s elektrolitom i osigurac 3A na ulaz i stvar sljaka. Malo zaiskri u uticnici u trenutku ukljucenja tako da mislim da bi bilo dobro staviti i otpornik vece vrijednosti.

Izgleda da je jucer kod prvog prikljucenja zgorio most pa su zato poslije pucali osiguraci - hvala Fastahu - a ja bedak se nisam sjetil ispitat ga dok nisam sve skurio :-) I da - kod prvog ukljucenja nisam imao nikakav predotpor kondenzatora.

Reply to
Hector

E onda nema ti druge nego za?titni predotpor ili svrati do Stubice. Imam ti gotov trafo! Pozdrav, Pikec!

Reply to
ipikec

:-)))

Reply to
Hector

TV lampa?i su imali upravo takav spoj samo je snaga otpornika bila cca 13W. Pozdrav, Pikec!

Reply to
ipikec

Sa osiguracem 1A na ulazu ne bi rijesio problem. Ali ublazio bi. Sa 2 - 3A osiguracem bi jos proslo, i to obavezno tromi, tromi, sto tromiji. Brzi osigurac bi bio izbacen i da je 5 a mozda i 10A.

Ti se ovdje vodis pogresnom logikom, osigurac ne treba stitit tvoj sklop iza ispravljaca. Ocigurac treba stitit vod. Dakle stavi 5 ili cak 10A !!!. I gretz koji moze podnijet punjenje kondova, A onda iza konda, prije tereta stavi osigurac 0,5 - 1A ciji je zadatak da stiti uredjaj koji ces napajat i kablove iza.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Hvala :-)

Reply to
Hector

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.