interferencija

Pozdrav drugovi !

Imam dvije infracrvene LED diode .... koje su blizu i

joj mjenjam intenzitet , a nadam se , malo i frekvenciju ...

-Tocka koju osvjetljavaju je ulaz satelitskog konvertora (ona plastika na ljevku) , a on je spojen na SAT-finder i na sat-prijemnik .... zbog napajanja ...

-E sada pitanje

puta manja) u "radio" spektru od 10-ak GHz ???

-Moze li se to ???

-Grijesim li u cemu kod samog sustava ili je sve pogresno ????

:)))))

I iz aviona se vidi da je pitanje za Peru ... ali valjda tu ima i ozbiljnijih znalaca i

: ))))))

hvala i pozz

Reply to
BEZIMENI
Loading thread data ...

f
Reply to
Filip Lolic

Pozdrav F

-Bilo je ovdje i nevjerojatnijih stvari ... free-enrgy i tako to ... :)))

mogu detektirati interferenciju dva signala od 430 MHz i 430,455 MHz sa "prijemnikom" na 455kHz ,,,sto je odnos cca. 1:1000

... ali mene zanima sto ce biti znanstveno objasnjenje ... jer su u igri veliki ulozi ... rostilj , piva u potocima i Coca-Colla ... pa tko sta voli ... :))))

Reply to
BEZIMENI

Loliko limenki heinikena mi pripada za objasnjenje? Prirodu stvari, ne znanstveno objasnjenje. Inace, omjer f/if tu nije bitan.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Zdravo druze

-Koliko mozes popiti ... na najskupljem mjestu u gradu gdje se prodaju limenke :)))))) ... naravno , voznja kuci ili u Traumu na ispumpavanje se podrazumjeva ...

-Vidi u cemu je bit spora .... i svjetlo je EM pojava tralalala itd ... e sada , posto je IC najnizi od "svijetla" (valna duzina oko 1mm pa na nize) , moze li interferirati u "radio" spektru .. ... ako imamo dva nezavisna izvora .... ... eto , oko toga je ispao spor ... a znas da smo neuki , pa evo me tu :))))

-Hajde , otvori mi oci ... ali moras djelovati pedagoski tako da uspijem skuziti ...

Reply to
BEZIMENI

Pozdrav P

Dajte nekakvo objasnjenje .... znaci ne radi se o faznom pomaku , vec o dvije sasvim razlicite freq (znaci infracrvena i malo infraCRVENIJA) ... ... cim im je razlicita freq , ne mogu imati ni istu fazu ... tj. mogu li vrijediti pravila interferencije koja vrijede recimo na podrucuju EM valova duzine 1cm ...i gdje je "granica" , a za jos pive tu je i pitanje zasto je tako :)))))

Reply to
BEZIMENI

Moze interferirat, ali ne na poklopcu lnb-a, i pri tomu imati produkte mjesanja. Moraju biti dovedeni na nelinearnu komponentu, koja ce izvrsit moduaciju jednoga vala sa drugim, a ne ih samo zbrojit. E ta komponenta nije poklopac lnb-a.

U eteru imas cijeli spektar radio valova, i vidis da medjusobno ne interferiraju, pa ni u anteni i kabelu. Inace bi na srednjem valu cuo interferenciju recimo fm odasiljaca 100 i 101 MHz. Srednji val nikad ne bi mogao biti ni upotrebljiv, jer svuda ima razlika koja pada bas na sv.

Ali do interferencije moze doci na recimo pojacalu, sto se zove intermodulacija, gdje jedan signal, u principu jaci, mjenja parametre odnosno pojacanje pojacala za onaj drugi signal i time ga amplitudno modulira pa nastaju produkti. Tako si dosao do intermodulacije na 430Mhz i detektirao na 455 kHz. AM modulatori i mixeri su izvedbe sklopova gdje su ti produkti mjesanja najjaci, odnosno moguce je postic produkt mjesanja gotovo teoretskog nivoa. U eteru, anteni, tvom poklopcu lnb-a, signali se ne moduliraju nego zbrajaju, isto kao kad dva audiosignala preko otpornika dovedes na istu tocku. Nema produkata f1+f2 i f1-f2, ima samo f1 i f2.

Druga cinjenica zbog koje blesimetar ne moze detektirat nikakav produkt je ta da svijetlost iz ledice nije jedne valne duljine nego citav spektar, crvene recimo, i to sirine barem 100

000 GHz (jer je 600nm 500 000 GHz. A tvoj blesimetar detektira snagu u 1 GHz sirine opsega, (950-2150 Mhz) znaci cak i da imas idealan mixer za svijetlost, u sirini 1 GHz imao bi snagu 100 000 puta manju nego je na sirini spektra svijetla.

Laser ti ima puno uzi frekventni spektar, iako hipotetski emitira svijetlo jedne valne duljine, i to jos daleko od jedne frekvencije svijetla, na kakvu smo navikli kod elektronickih oscilatora gdje su ostali produkti 60db (milijardu puta) i vise, nizi od osnovne frekvencije. Sad ti treba jos mixer za svijetlo, a to je strateska komponenta koja nije dostupna, ali mozda bi je mogao improvizirat. Izvadit optiku i elektroniku iz fiber optickog pretvaraca 10 gigabita, sto je isto rub tehnologije, te se nadat da ces dva lasera moc natjerat na frekventnu razliku 11GHz i taj produkt dovest na ulaz lnb-a. Foto diodice, foto tranzistori zasiroku primjenu, to je sve pre sporo, sporije od 100khz.

Reply to
Petar Bjelèiæ

-Dobro ... recimo da kupim 10 infracrvenih lasera ... ... onda ih "uparujem" metodom probe i pogreske , a sve u nadi da su u proizvodnji prisutne tolerancije , pa ce im se i frekvencija vec samim tim razlikovati (nece svi biti u dlaku isti)

-Zatim "osvjetljavam" sa njima dipol u LNB-u i nadam se interferenciji odnosno razlici koja ce biti izmedju 10 i 12 Ghz .... (mozda bi tu pomoglo malo setanje napona napajanja) ...

-Mislim . jesu li moguci tu nekakvi rezltati ?????

-Da li se na dipolu u valavodu pod tim "svjetlom" (zapravo su to dva EM vala sa razlikon freq od 1-2GHZ) moze nesto "iducirati" ?????

-A ovo za interferenciju u "zraku" sam mislio na interferenciju u samom prijemniku ( a to se dogadjalo i na CB-u , kada bi Skaut stisnuo predaju na nekom kanalu , meni se na nekim drugim kanalima pojavljivalo svasta )

-Kada su signali od 100 i 101 Mhz dovoljno jaki (izvor dovoljno blizu) , sigurno ce se pojaviti interfencija (neki signal) na MW prijemniku na 1MHz ....

-Nisam se na vrijeme bavio znanoscu ... bio sam mlad i tada su me zenske okupirale , a ti si izgleda imao onda vise vremena za knjigu :))))))

Reply to
BEZIMENI

Na dipolu ne moze doci do interferencije.

A i ta promjena frekvencije naponom napajanja, da je i moguca, tesko bi to natjerao u tako uzak opseg, na 500 tisuca GHz podesit u tocnost 1 GHz.

Bez ne linearnog elementa, kroz koji svijetlost lasera mora proci, ne moze doci do produkata i interferencije.

Kad bi u LNB bilo predpojacalo kroz koje moze i uz slabljenje proci frekvencija svijetlosti, onda bi moglo doc do interferencije. Ali stripline chebyshev filter u njemu blokira sve preko 13GHz, a i da ne blokira, tako visoku frekvenciju ne mogu pojacat ni propustit gasfet-i.

formatting link
formatting link

sto je time prag osjetljivosti LNB-a-

Samo za vjezbu interferencije zapocni sa najnizim frekvencijama, a ne najvisima. To je isto kao da odes bildat u teretanu, pa trazis da ti daju uteg od 100 tona, jer ti neces pocet sa 10 kila, ili da oces naucit plivat, pa odes preplivat ocean, i utopis se na pocetku kad nestane dno pod nogama. :-)))))))))))))))))))

Reply to
Petar Bjelèiæ

... jutro

-Kako to tebi ispada 500 000 GHz ... meni je to nesto vise od 10-ak tisuca GHz

... a promjena napona napajanja dovodi do promjene frekvencije izvora .. , ne kao zeljeni efekt , vec kao nezeljena pojava ... koja bi se ovdje mogla iskoristiti za malo "povlacenje" frekvencije vec prije odabranih "parova" izvora ...

(u radio oscilatorima , uvijek se mora stabilizirati izvor napajanja , jer se mjenja frekvencija ... ne mislim na varicap diodu ... vec i kad je LC ili RC .... )

-Dobro .... nevoljko cu platiti gablec ... i potraziti nekog hrabrijeg znanstvenika :)))))

Reply to
BEZIMENI

Reply to
mirko konobar

Jel' valja?

Reply to
vaso

Reply to
vaso

Frekvenciju ne moz. To je svojstvo materijala a ne napajanja.

Treba ti koherentna svjetlost, kupi par laserskih dioda:) Hm, mozda bi mogo sa polariziranim staklima? Ili ti trebaju ogledala i shitovi od kojih od jednog izvora napravis dva.

Moze, ovako:

formatting link

Pozdrav...

Reply to
Josip Almasi

Faljen Isus i Marija.

Evo i Mater Bozja sad mi kaze, Pero, i Isusu sam govorila, sine, lambda je brzina podjeljeno sa frekvencija,

Na te rijeci Gospe

formatting link

Amen !

Kakve frekvenxije? LED-ica emitira svijetlost koja nema jednu frekvenciju

Kakav je smisao pomicat frekventno taj sum?

U oscilatorima da, ali u generatorima bjelog suma nema smisla.

Oho, to je nagrada kakvu jos ni jedan znanstvenik nije primio na slobodnom trzistu kod nas. Samo tesko ces nac hrabrog ludjaka koji misli da do interferencije svjetla moze doci na poklopcu lmbea. Oni to rade ovako:

formatting link

Reply to
Petar Bjelèiæ

Gle, da ne izgubis okladu, znanstveno cemo improvizirat. LNB ima dva DRO LO, 9750 MHZ, je po defaultu aktivan, i 1060 MHz koji se aktivira sa 22khz insertiranim u napajanje. Tih 22 khz ukljuci napajanje 10600 dro oscilatora a iskljuci 9750. Ti probusi rupu feedu i u nju stavi foto tranzistor, preko kojeg ces dovest napajanje na dro 10600 mhz. Time ce radit oba oscilatora i medjusobno interferirat, te na izlazu elembea dati 850 i 1700 mhz, i zakucat do kraja kazaljku sat findera kad osvijetlis ulaz elembea.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Potdrav

-Ma istina ... evo i Pero kaze da to cijeli spektar .... ali kako sam

-... mislio sam ... kad malo mjenjas napon , ne mjenja se samo intenzitet , vec mozda malo i boja svijetla(freq) .... narandzasta LED postaje "crvenija" ...ali ne ... kaze Pero nije tako , a ja njemu vjerujem ... ne znam zasto ,ali eto ima on tu nekakvu sprehu i moras vjeroveti ...

-Sigurno prodaje osiguranja .... :))))

-No dobro ....drugovi ... piva je zajamcena , a i laksi gablec ... :)))

-Imam ja jos pitanja ... samo da ih formuliram za dan-dva

Reply to
BEZIMENI

ili tak nekak

Reply to
Darko_SWL

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.