Free software za elektroniku

Pozdrav svima!

Na linku:

formatting link
...se nalazi online aplikacija za izradu layouta na raznim tipovima univerzalnih plocica.

Buduci da sam se dobro naradio oko toga molio bih sve koji su ljude dobre volje da se malo poigraju s programom te da ovdje daju svoje misljenje bez obzira kakvo ono bilo. Vazne su mi vase opservacije.

Budite slobodni dati mi glas (google vote +1) ispod alatne trake za komponente ako to smatrate za shodno.

Hvala svima.

Reply to
doob
Loading thread data ...

Sto mu gromova! Ima li itko kakvo misljenje, savjet...

Reply to
doob

A ¹to da ti ka¾em, nisam odu¹evljen. Prvo, radim skoro pa sve sa SMD komponentama, drugo ako veæ idem crtati ploèicu onda je nacrtam u Kicadu, isprintam i prepeglam, za manje od pola sata imam funkcionalnu ploèicu u ¾eljenim dimenzijama a ne u nekim koje ste vi zamislili. U svakom sluèaju cijenim trud.

Reply to
coin

Hvala na misljenju... bas sam danas radio SMD komponente i deployat cu=20 veceras na server, ali to je samo klupa za rezerve, a ne za raditi=20 cijeli projekt u SMD.... ocito nije za onoga koji misli dobit odmah=20 gotov proizvod s odgovarajucom PCB plocicom.

Pa ipak me cudi da ste zadovoljni peglanjem i jetkanjem....I ja sam to=20 nekad radio, ali nedaj Boze vise.

U svakom slucaju hvala na odgovoru.

SMD

icadu,

u u

Reply to
doob

nekad nije bilo fotopapira, pa su i rezultati peglanja bili losiji..

--
I am Locutus of Borg,
Your life as it has been is over,
 Click to see the full signature
Reply to
Locutus of Borg

Evo, ja iz firefoxa 3.6.22 (linux verzija) vidim samo dijelic od lijevog stupca na stranici (postavljanje elemenata sa desne strane funkcionira), tako da sucelje nisam niti mogao nekako smisleno isprobati.

Ako sucelje nije turbo jednostavno, a distribucija jos i vise, nekako bas i nisam siguran da bi mi to odgovaralo.

--
Mirko
Reply to
Mirko Primorac

Sto mu gromova! Ima li itko kakvo misljenje, savjet...

Ja ni u amatersko vrijeme nisam radio na ovaj nacin. jako je tesko raditi neku stvar a da prethodno ne nacrta shema. po meni je lakse napraviti plocicu nego si komplicirati zivot necim = ovakvim.=20

Reply to
RockyO

Ja imam Firefox na 3.3.18 na Mintu i neku drugu na Ubuntuu, sve radi super. Koju distribuciju linuxa rabis?

Tesko mogu zamislit jednostavnije sucelje, a probaj s nekim drugim browserom...ja testiram na Chrome, Chromiumu, Firefoxu, Operi i Midoriju... Na Seamonkeyu ne radi zbog visestrukih img na backgroundu u canvasu - on to jos ne podrzava.

Hvala na misljenju.

Reply to
doob

Ne mogu vjerovat da netko govori o amaterskom vremenu i proslijedjuje takvim komentarom. Pa tko te tjera da ne upotrebljavas shemu!? Pa to radis i u Eaglu...najprije shemu, pa layout - zar ne. Jesi li ikad u amatersko vrijeme pokusao raditi na prototipnoj plocici? Moze li i jedan isusan elektronicar reci da nije nikad radio s prototipnim plocicama standardnog tipa. Nije valjda da za svaku i najsitniju pi*dariju radis layout u Altiumu i radis plocicu.

Ugred budi receno napravit cu i online schematic editor, i autoplacer/autorouter, ali nemoze, brate sve odjednom.

U svakom slucaju zahvaljujem na komentaru, svako mi je misljenje bitno. Nedaj da ti ovo potrese tvoju profesionalnu fazu.

Reply to
doob

Da ta je tehnika uznapredovala bitno, ali meni je bio veci problem nered po kupatilu od feriklorida....a tek kad bi mi zena vidjela odjecu...uh! Tada sam presao na fazu - napravi layout i posalji gerbere Tiplonu.

Reply to
doob

snipped-for-privacy@elektronika.com.hr wrote: ...cut...

Ja sam na Madrivi. Evo, sada sam probao sa Konquerorom i opet ista stvar. Od lijevog stupca vidim samo desni okrajak. Problem (sad sam ga uspio zaobici) je sto radim na rezoluciji 1024x768 na 14" notebooku i to nije kompatibilno sa tom stranicom. U browseru se stvori horizontalni scroll-bar na desno, ali se na toj rezoluciji pozicionira na 10-15% od krajnje lijeve pozicije i tek sam nakon "guranja" prozora u desno vidio taj dio.

Eto, sad kada imam doslovno bolju sliku o tome, zanima me da li ima jos i kakvih sve tipiziranih plocica osim ovih na lijevoj strani, sa kojima bi se moglo poceti raditi?

Na koji se nacin mijenjaju (spajaju i brisu) linije bez postavljanja kratkospojnika i rezanja pojedinacnim iksicima? Da li se to moze raditi "razvlacenjem" misem, sto bi meni bilo daleko funkcionalnije i ljepse?

Uopce ne najmanje vazno, na koji nacin se onda plocica "sejva" i posalje na obradu? "Save image" iz desnog menija, meni spremi/prikaze sliku elemenata u .png, sto mi u zivotu apsolutno nista ne znaci, ako nemam i sliku vodova?

I za kraj, ne valja decimalna tocka za milimetre na measurement toolu.

BTW Da li postoji mogucnost odabira drugacijeg rastera za "gusce" DIL chipove, 5-pinske naponske regulatore i sl?

--
Mirko
Reply to
Mirko Primorac

r. Od

ici)

ilno

, ali

tek

Da, stranica je predvidjena za sirinu od 1280 na vise.

i

i se

Kada ides na home stranicu, s lijeva se prelazom misa izvlaci klizna=20 povrsina sa s trenutno proizvedenim tipovima plocica, koje su trenutno u =

prodaji.

e na

ata u

a?

Izgleda da ja nisam ponudio neka temeljna objasnjenja. Radi se o gotovim =

univerzalnim plocicama koje se kao takve mogu kupiti ili naruciti kod=20 distributera (npr. za sada samo TAND -

formatting link
Na stranici=20
formatting link
=

vide se modeli i cijene. DAKLE - NEMA OBRADE, sve je proizvedeno i dostup= o.

Save opcija je ograni=E8ena u programskom jeziku javascript zbog=20 sigurnosti Interneta, a ovdje slu=BEi samo zato da rad koji nije gotov=20 sacuvate iz browsera, pa ga poslije preko URLa mozete podici u=20 aplikaciju i nastaviti raditi.

Ako se zeli pregledna slika s plocicom koristi se screenshot kojeg u=20 linuxu imas drzanjem tipke + lijevo dugme misa ili "print screen"=20 u najgorem slucaju.

Za povezivanje tocaka, ako netko bas to zeli, moze koristiti Write/Draw=20

- pa dole - Line, alat.

Pet pinski regulatori u Multiwatt packageu se mogu koristiti s=20 IC-Multiwatt alatom i na Atarado-Multiwatt plocici.Gusce komponente su=20 pod SMD, ali ako mi kazes tocan "package" bit ce mi lakse odgovoriti.=20 Ako je potrebno mogu to uprogramirati u aplikaciju.

Decimalna tocka (umjesto zareza) je uobicajeni delimiter za brojeve, a=20 ja sam za mm programirao samo jedno decimalno mjesto jer mislim da vise=20 nema smisla za milimetre (za inche sam predvidio 2).

Hvala na zanimanju i analizi.

Reply to
doob

Pa nemam ja nist protiv tvoga rada.. Da ja svaku sitnicu ako je ona i jedan otpornik radim costum ploèicu.. Stvar je u tome da sam ja jako lijen busiti rupice pa to radim stvarno ako moram. Znaci sve ide u SMD-u

Reply to
RockyO

=2E

Busiti rupice....joooj. To je i meni uvijek bio teski fizicki rad.=20 Jednom sam cak bio i sklopio mali CNC stroj samo radi rupica, ali=20 trebalo je svaki put izvuc drill file, pretvortiti ga u G-code, pa sve=20 pozicionirati na CNC i onda bi soba bila puna otpada, narocito kada bi=20 cijeli PCB radio outline routingom...

Ove plocice su pandan uziverzalnima, pa su kao i one vec izbusene. SMD=20 je dobra stvar ali moj vid nije kao nekad. Nazalost ovdje kod nas nisu=20 ni pristupacne mnoge SMD komponente, a ja kad mi nesto padne na pamet=20 volim napraviti odmah s raspolozivim komponentama. Zadnje sto sam radio=20 u SMD-u bio je jedan USB ADAC, ali sam okolinu sastavio s klasikom...

Reply to
doob

snipped-for-privacy@elektronika.com.hr wrote: ...cut...

Aha, znaci editor sluzi iskljucivo meni, da si bolje vizualiziram sklop koji radim. Zgodno i vjerujem da ce mi i odgovarati neki modeli.

...cut...

Evo npr. 30-pinski SDIP sa rasterom 1.778mm ili npr. LM2575 TO-220 sa naizmjenicno postavljenim terminalima i razmakom 1.7mm.

Krivo smo se razumjeli. Kada sam povukao measurement tool ispada da je plocica pola puta pola metra, a to sigurno nije. Treba zanemariti zadnju znamenku iz preracunavanja incha u milimetre i pomaknuti decimalnu tocku u lijevo.

--
Mirko
Reply to
Mirko Primorac

LM2575 moze se koristiti na Multiwatt plocici koristeci Semiconductors/IC-Multiwatt alat.

Mogao bih napraviti alat za taj SDIP/SPDIP, ali sada nema plocice koja na sebi ima footprint za to. U aplikaciji su plocice koje su proizvedene, a autor inovacije se ocevidno rukovodio uglavnom najcesce koristenim packageima....

BRAVO! Kako nisam to primjetio ranije...koji tupan. Hvala puno - ispravljeno je!

Reply to
doob

Busiti rupice....joooj. To je i meni uvijek bio teski fizicki rad. Jednom sam cak bio i sklopio mali CNC stroj samo radi rupica, ali trebalo je svaki put izvuc drill file, pretvortiti ga u G-code, pa sve pozicionirati na CNC i onda bi soba bila puna otpada, narocito kada bi cijeli PCB radio outline routingom...

Ove plocice su pandan uziverzalnima, pa su kao i one vec izbusene. SMD je dobra stvar ali moj vid nije kao nekad. Nazalost ovdje kod nas nisu ni pristupacne mnoge SMD komponente, a ja kad mi nesto padne na pamet volim napraviti odmah s raspolozivim komponentama. Zadnje sto sam radio u SMD-u bio je jedan USB ADAC, ali sam okolinu sastavio s klasikom...

=========================================================================

Rupice i ja ne ¾elim bu¹iti, zato i radim sa SMD komponentama. Ono malo rupica za konektore i vijke nije mi te¹ko izbu¹iti. Praktièno sve SMD komponente nabavljam iz Farnell-a preko altpro-a, stignu mi su za tri-èetiri dana. Spomenuo si altium, èemu to? Program te¾ak par tisuæa eura definitivno nije za amatersku upotrebu. Ili misli¹ na piratsku veziju? Ja koristim Kicad, izvrstan mali besplatni program (uostalom vi¹e i nije tako mali). Opet ka¾em, cijenim tvoj (va¹) trud ali glavni nedostatak su dimenzije, kada radim prototip ili jedan ureðaj koji ne ide u seriju raðe æu prepeglati ploèicu nacrtanu po zadanim dimenzijama a crtanje sheme i ploèe ionako prethodi tome pa za¹to raditi dvostruki posao, pogotovo ako radim prototip koji æe kasnije iæi u serijsku proizvodnju.

Reply to
coin

malo

Ovdje bi trebalo govoriti o univerzalnim plocicama, jer sve drugo je van =

teme.

tivno nije

To sam spomenuo u odnosu na profasionalizam o kojem je bilo rije=E8. Malo= =20 koji profesionalac kojeg poznam nema potrebu za univerzanlnim plo=E8icama= =2E

ije

Imam Kicad instaliran i nisam bas sretan s njime, ali to je opet stvar=20 osobnog izbora. Free verzija Eagla mi je dobra za male stvari (mozda=20 zbog navike), ali ima ogranicenja free verzije.

ije, kada

eglati

ako

totip

I ja tako radim kada su takvi zahtjevi u pitanju i tu se potpuno=20 slazemo, samo ja vise nemam zivaca jetkati nego posaljem gerbere i=20 drillove Tiplonu.

Mislim da nam je svima jasno da su univerzalne plocice op=E6enito uzevsi,= =20 povremena potreba za neke jednostavnije stvari, eksperimentiranje ili=20 nadogradnju nekakvog sklopa. Sve drugo o cemu je ovdje rijec ne spada u=20 prototipnu elektroniku, pa cak ni izrada prototipova predvidjenih za=20 serijsku proizvodnju.

Reply to
doob

snipped-for-privacy@elektronika.com.hr wrote: ...cut...

Super, to je bas zgodno za te switchere! Jednom sam ga slagao na obicnoj univerzalnoj i vise ne bih nikada.

Ima u tom obliku nekih radio-chipova koji su mi interesantni, ali to je i tako mozda prespecificno za takvu univerzalnu plocicu, jer bi trebalo povlaciti siroku masu i paziti na pozicioniranje vodova i elemenata...

Sve u svemu, ideja s takvim plocicama nije losa i to svakako moze pokriti jedan segment nekakvog amaterskog bavljenja elektronikom.

--
Mirko
Reply to
Mirko Primorac

Evo ja i za najsitniju pi*dariju radim plocicu. U Eagleu, ali je to potpuno nebitno. Zasto radim plocicu? Zato sto ako nesto jednostavno zelim isprobati, napravim ikebanu. Ako nesto komplicirano zelim isprobati, napravim plocicu. Ako nesto jednostavno ili komplicirano, a isprobano, zelim napraviti, radim plocicu.. :)) Puno mi je jednostavnije i lakse sloziti plocicu po mom gustu i uz potpunu kontrolu u CAD programu, napraviti foto postupak, jetkanje i busenje nego se zaje*avati predefiniranim rjesenjima. Ali to sam samo ja :)) f

Reply to
filiplolicREMOVE

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.