ESP32-CAM i TG782

Je tko podesavao port forward na Thomson TG782 router-u da bi preko interneta mogao pristupiti ESP32-CAM-u?

Problem je da TG782 kod podesavanja port forward-a nema mogucnost upisivanja lokalne IP adrese nego se jedino moze odabrati neki od uredjaja s popisa a MAC adresa od ESP32 se tu ne pojavi.

ESP32 ima staticku IP adresu i na router se spaja ispravno, serveru kojega vrti se iz lokalne mreze moze pristupiti preko IP adrese.

Vec par godina imam stalno ukljuceno nekoliko ESP8266 uredjaja koji mjere temperature i njihove MAC adrese se u tom istom routeru vide.

Po tome ispada da bi se na TG782 preko ESP32 netko mogao konektirati bez da se to moze detektirati preko router-ovog user interface-a.

Reply to
Chupo
Loading thread data ...

Ne znam zašto kompliciraš kad je najjeftiniji Mikrotik oko 100kn, TG tutneš u bridge i onda imaš potpunu kontrolu nad portovima i firewallom. Malo je naprednije, ali bar si svoj majstor, a i da TG treba zamjeniti, sve ti ostaje isto.

Reply to
Dakky

Da, ako nece raditi drukcije morati cu staviti jos jedan router. Ovaj vec je u half-bridge mode-u tako da se u svakom trenutku moze bez ikakvih podesavanja moze koristiti ili kao klasicni router ili kao adapter u bridge mode-u.

Ali me svejedno zanima zbog cega se neki uredjaj koji je spojena na router ne bi mogao detektirati preko njegovog UI-a jer to moze predstavljati i sigurnosni problem.

Ovo s dodatnim router-om ce raditi na fixnim linijama ali nece raditi na mobilnom router-u gdje se dobije lokalna IP adresa pa se onda ne moze napraviti port forward. Vidim da si u thread-u "udaljeni usb/serial" spominjao reverzni SSH tunnel ali ne znam da li bi se to moglo koristiti s ESP32, vidim da za ESP8266 postoje neki reverse tunnel library-ji pa bi to mozda radilo i na ESP32.

Pod "Mikrotik od 100 kn" mislis na rabljeni router? Mislis na nekog na kojega se moze instalirati dd-wrt ili na neki model koji ima sve moguce opcije po defaultu? Na koji model mislis?

Reply to
Chupo

Na mikrotiku slozis firewall i nemas brige.

Mozda se moze i tako, ali lakse je ubacit kakav Raspberry u kombinaciju pa na njemu sloziti reverzni tunel.

Recimo

formatting link
Ovo je bez PDV. Ali siguran sam da sam negdje vidio i jeftinije komplete.

Reply to
Dakky

To mislis na reverse tunneling preko Ngrok-a gdje bi Raspberry vrtio Ngrok service ili na neku drugu mogucnost? Vidim da se na Ngrok-u vise besplatno ne moze dobiti fixni URL nego se kod svakog pokretanja servisa generira druga adresa pa sam razmisljao da bi mozda slozio da Raspberry nakon pokretanja Ngrok service-a procita trenutni URL za pristup i posalje ga kao status na ThingSpeak otkud bi ga u svakom trenutku mogo procitati. Jer ako se Rasbperry iz nekog razloga restarta onda ce se promijeniti i URL. Mada mislim da se trenutno aktivni URL moze procitati i ako se logira na Ngrok.

Ili si mislio na neki nacin gdje se ne mora koristiti nikakav dodatni online servis?

Tnx! Pogledacu malo te Mikrotik-ove pa cu, ako su stavljati dodatni router, vjerojatno uzeti neki koji ce raditi i s dd-wrt. Ovaj ima izgleda premalo flash-a i/ili RAM-a:

formatting link

Reply to
Chupo

Gle- ja doma imam jedan komp na kojem je virtualka sa Debianom, a na njemu je samo SSH server i ništa drugo. Naravno da nije statičan IP pa se koristi DynDNS, ali svi mogući portovi se mogu forwardati preko Raspija sa samo AutoSSH i crontabom. Ne treba nikakav dodatni softver niti online servisi. Ok, možda to tebi nije idealno, ali stvar za moje potrebe radi, od IP kamera do raznorazne telemetrije.

Ali zašto dd-wrt kad je RouterOS u svakom pogledu superiorniji? Mikrotik zato i je fora jer je bolji od dd-wrt. Ok, možda nisi navikao na sučelje, ali brzo se prilagodiš.

Reply to
Dakky

Dana Mon, 10 Feb 2020 19:34:16 +0100, Dakky snipped-for-privacy@hi.t-com.hr> napis'o: [snip]

Pa, zato sto za ddwrt moze uzeti neki siemens sx763 za 50kn na njuskalu i ima gore linux kojeg moze skonfigurirati za bilo kaj...

Reply to
Nikolaj Lazic

Dana Mon, 10 Feb 2020 21:06:01 -0000 (UTC), Nikolaj Lazic <nlazicBEZ snipped-for-privacy@mudrac.ffzg.hr> napis'o:

ili openwrt.

Reply to
Nikolaj Lazic

Da, kupis ruter star 10 godina. Ovako imas novi za 50 kn vise. Ako si tu nasao stediti, cemu sva daljnja rasprava. Da li je 50 ili 150 kn. Ne kuzim.

Reply to
Dakky

"

formatting link
ne surađuje niti dostavlja direktno krajnjem kupcu."

;-D

ja kaj sam našel... reseleri su uvijek skuplji daj se sjeti gdi si to videl jeftinije ;->>

razmišljam o: RBD52G-5HacD2HnD-TC

hebala ih veleprodajna cijena...

formatting link

Reply to
Gyz

Pa, uvijek mozes uzeti direktno od kineza xiaomi 4a s giga kablom i wifijem. Ali, ja pretpostavljam da Chupo isiemensa ionako ima negdje doma i samo napravi reuse. Ne trosi lovu i ne zagaduje okolinu.

Reply to
Nikolaj Lazic

Kad ti ruteri nisu ni namjenjeni krajnjim korisnicima, treba to znat složiti i podesiti, bilo kakve naprednije postavke zahtjevaju ili puno klikanja kroz GUI ili puno tipkanja kroz terminal. Kao da krajnjem korisniku daš Cisco i kažeš mu da se mora spojiti na serijski port da bi napravio port forward. Nije baš takva namjena iako se predstavljaju kao "SOHO routeri"...

Lakše je uvozniku prodati ruter nekom reseleru koji će onda imati patnje s krajnjim korisnikom.

Reply to
Dakky

Taj Xiaomi nije u rangu sa Mikrotikom, Ciscom ili eventualno ddwrt. Imam Xiaomi mobitele već 5 godina i samo Xiaomi kupujem, tako da nije da sam protiv njih, ali router je ili Cisco ili Mikrotik. Nema treće.

Reply to
Dakky

Pa, stavis na njega openwrt... u cemu je problem? Sve je ionako linux based.

Reply to
Nikolaj Lazic

Nismo na istim valnim duljinama...

Dakle za kućnu upotrebu će proći svaki router.

Za napredniju kućnu upotrebu ili ured koji nema veze s IT će proći bilo što s open ili dd wrt-om ili neki jeftiniji Mikrotik tipa ovaj gore od

100 kn.

Za produkciju ili bilo kakav ozbiljniji biznis ide industrijski router, a to je ili Mikrotik ili Cisco, ali to je rang cijene puta 10 u odnosu na ovaj prošli i to minimum minimuma.

Reply to
Dakky

Dana Thu, 13 Feb 2020 00:41:39 +0100, Dakky snipped-for-privacy@hi.t-com.hr> napis'o: [snip]

Da, nismo na istoj.

Jer, pricamo o dolasku od tocke A do tocke B, gdje ja pricam o Figuaru, a ti o Tesli. Ali, svejedno se dode od A do B. A, sumnjam da Chupo treba Teslu za njegov problem gdje ima par senzora i "njegov" (jer ce ga najvjerojatnije morati "vratiti" provideru) router.

Tak da je vijela ova prica na krivoj valnoj. Jer Chupo sad doma kemija kak ce dohvatiti svoj senzor sa sto manje ulaganja i sto manje ceprkanja.

Reply to
Nikolaj Lazic

Ukratko, jedan Raspberry ili Orange ili slican rjesava sve probleme na kojoj god lokaciji bio i koji god router koristio. Definitivno najbolje rješesenje i još k tome možeš ga seliti kako ti dođe. I k tome ne mora biti zadnja verzija, i ona prva sa manje RAM-a bi bila sasvim ok, a toga se polovnog da naci vrlo jeftino.

Reply to
Dakky

Da, imam jednog SX763 koji stoji :-) Imam i jedan TP-Link TL-WR741ND za kojega mislim da prosli put dok sam provjeravao dd-wrt jos nije postojao ali sad izgleda postoji i za njega:

formatting link

Reply to
Chupo

Nisam par dana bio na news-ima pa tek sad vidim odgovore...

Daj neki link gdje je opisano kako to radi. Nije mi jasno da li router mora biti u bridge mode-u pa konekciju pokrece Raspberry Pi ili to radi nekako drukcije. Jer ako router nije u bridge mode-u onda mi nije jasno kako bi komunikacija do Raspberry Pi-a dosla bez otvorenih portova na router-u a ako je router u bridge mode-u onda Raspberry Pi prakticki zamjenjuje router (adapter u router mode-u).

Reply to
Chupo

Radi se o tome da ti Raspberryu samo net moraš dat i to je sve. Nije briga Raspija da li je ruter ovakav ili onakav, da li je mrežda od bolnice ili fakulteta, da li se nalazi u avionu ili autobusu, da li je

3G/4G mobilni router i da li je vanjska IP adresa privatna ili javna. Samo mu daj internet i onda portove otvaraš na svom kompu doma :)
Reply to
Dakky

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.