elektronski sklop- shema - pomoc

pozdrav drustvo dakle trebal bi shemu sklopa s materijalom koji se moze nabavit, znaci ne neka uber egzotika. ono kaj mi treba je slijedece : brojcana tipkovnica i displej, a radilo bi ovak : utipkas broj ( recimo 29), na displeju se pokaze 29, a LED br 29 se upali i svijetli recimo 1 min, ili ako odmah poslije utipkas 99, 29 se ugasi upali se 99 i isto svijetli necimo minutu ak nist drugo ne stisnes... poanta je da bi trebalo biti 99 LEDova... znaci sklop koji bi prikazival brojke i palil odgovarajuce LEDove.... ima netko shemu neceg takvog ??? i zna li di bi covjek nabavil neku malu tipkovnicu i display ?? ostale instalacije ( ispravljac, ozicenje, LEDovi) cu nekak sam rijesit :-))) fala unaprijed, m

Reply to
roger
Loading thread data ...

sve je moguæe napraviti samo nije tak jednostavno èekaj da vidimo :)

Reply to
Wilson

da je jednostavno, sam bi slozil :-) buduci da znam da nije, trebam pomoc mislil sam jednostavno u smislu materijala, da ne narucujem prek neta ak bas ne moram...:-))) i mala ispravka - brojevi bi morali bit troznamenkasti, ali LED ova ostaje

99, i svaki je vezan samo na jedan broj.. fala unaprijed

ne

bi

se

Reply to
roger

To se dade rijesit s "2 chipa", MCU+CPLD ne brojeci drivere ... ... ja ti to mogu rijesit' za par-sto Eura ... ... a ako zelis sam to pravit' - onda ti treba od gore-spomentih 2 chipa jedan malo jaci MCU, mikrokontroler (recimo ATMega32) i jedan CPLD s dovoljnim brojem I/O (recimo Xilinx XC95144 u PQ160 kucistu). Pritom koristis najobicniju PC tastaturu s PS/2 konektorom, s MCU-om dekodiras signale s tastature a taj MCU pogoni LCD, kao i CPLD koji potom pogoni LED-ice, njih 99 indirektno, preko ULN2803 drivera ... projekt dostojan 2. razreda Srednje Tehnicke Skole.

--
StoneThrower
www.dgmicrosys.com
Reply to
StoneThrower

u drugom srednje sam bil 1983.......:-(((( i radil sam na ZX spectrumu....:-)))) a toga svega kaj ti pricas nije bilo...dakle recimo da me je vrijeme pregazilo dakle, shemu znas napravit ? kolko bi me to kostalo ? s tim da ne ide PC tastatura nego obicna mala brojcana...

Reply to
roger

Kak' se uzme, ja sam '83 bio u cetvrtom srednje i takodjer sam kuckal na ZX gumice... i mene je vrijeme pregazilo, kao i svakog drugog inzenjera, nekog prije a nekog kasnije - mi inzenjeri bolujemo od neizljecive bolesti koja se zove 'obsolence'.

pa, znam stvar-ili-dvije ...

... nisam previse razmisljao koliko bi 'stvarno' kostalo, smatram da je to zanimljiv projekt za mladjariju koja bi ti to mogla vrlo jeftino ako ne i volonterski napraviti ... odokativno to je manji projekt ukupne vrijednosti recimo 500Euro.

Definiraj sto je to 'mala brojcana' - jel' to ona 'folijska' iliti membranska kao za telefon ili nesto drugo? U Konzumu sam vidio PC keyboard za 50-tak Kn, tesko da ces membransku iz Chipoteke naci za tu cijenu a jos moras to i mehanicki obraditi/montirati, na PCB staviti konektor pa zalemiti a onda i softverski skenirati/debouncati i sl. ... way-too-much. PC keyboard je no-brainer.

--
StoneThrower
www.dgmicrosys.com
Reply to
StoneThrower

Sve ovisi da li zelis jeftinije pa raditi neke stvari softverski ili malo skuplje pa nemas toliko problema sa programom.

Tastatura recimo iz Chipoteke za 55kn

formatting link

Posto nisi definirao "displej" mozes staviti 7-segmentni pokazivac za

15kn
formatting link
ili LCD displej za 37kn
formatting link

Ako uzmes 7-segmentni i zelis jednostavnije onda ti treba i recimo MAX7219/MAX7221 (cijena cca 70kn).

Recimo za mikrokontroler uzmes Atmel-ovu AVR seriju (recimo ATmega168P), a posto ti nije dovoljno I/O pinova mozes uzeti I/O "expander" recimo TI PCF8575 koji ima 16 I/O pinova i mozes staviti max 16 cipova u jedan lanac.

Reply to
Mladen K.

ne

radilo bi

29 se

ugasi

vidi moj novi post: P: Tipkovnice s 12 tipki i dobru ideju

Reply to
vaso

Ako ti nije bas hitno, mogo bi ti ja za neku razumnu lovu sloziti shemu i poslati isprogramiran(e) mikrokontroler(e) ili samo njihove .hex file-ove. Za to bih ja morao kod sebe sloziti probni uredjaj s ekranom i recimo 5-6 dioda a bilo bi slozeno tako da bi si ti onda 'povuko zice' za sve ostale diode do #99. Na kraju (nakon sta bi sve skopa kod mene proradilo) bi mi ti poslao tablicu s brojevima koji pale odredjenu diodu u nizu. Samo, prije pocetka bi trebalo specificirati situacije koje sam spomenuo na sci.elektronika.mikrokontroleri i sicne.

ps Ja sam '83. iso u 5. osnovne i u to sam vrijeme isto imao Spectruma (onda sam vec poceo nesta raditi i u assembleru).

--
Chupo
Reply to
Chupo

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.