Doppler radar modul

Ima li tko iskustva sa doppler radar modulima koji se na e-bayu trze po par dolara? Vjerojatno je takvo nesto u prometnim znakovima uz skole? Ili nesto profi, puno skuplje?

Reply to
damir
Loading thread data ...

Ja imam dobrih iskustava sa tim dopler radarima. Kupi i radi!

Reply to
Svemirko

Kako to funkcionira? Kakva je komunikacija (SPI, I2C, ...)?

--
Chupo
Reply to
Chupo

Obièno van ide razlika LO i reflektiranog signala (Doppler shift). Za toèno mjerenje brzine treba kalibracija, jer LO nije ba¹ ne¹to posebno toèan (apsolutna frekvencija). Najèe¹æe se koristi zvuèna vilju¹ka kalibrirane frekvencije reda 1-2 kHz.

--
- while (1); 

"I don't believe anything I hear and only half of what I see..."
Reply to
while(1);

Tako je! Kupi, probaj, radi! :)

Reply to
Svemirko

Tnx! Ima gdje kakva dokumentacija?

--
Chupo
Reply to
Chupo

Pogledaj malo:

formatting link

formatting link

Reply to
Damir

Mozda koji komad viska za probe dok ne stigne narudzba? Cijena nebitna.

Reply to
damir

Kako to misli¹ zvuèna vilju¹ka kalibrirane frekvencije?

Navedeni moduli radi u mikrovalnom podruèju od cca 10Ghz i frekvencija je odreðena DRO tipom oscilatora. Isti takav oscilator koristi se i u LNB za satelitske prijemnike. Istina, taj oscilator nije stabilan kao PLL tip ali za ovu svrhu je dobar, jer se isti oscilator koristi za odasiljanje i kao LO za prijam signala koji se mije¹a u mixeru tako da nije potrebana veæa stabilnost. Ako klizi predajna, paralelno klizi i prijemna frekvencija. Mjeri se dopler i u aplikaciji je shema pojacala koje se spaja na IF. Dakle aplikacija je potpuno analogna. Naravno, moze se sa tim analognim signalom radi svasta, obraditi u mikrokontroleru pa prikazivati na ekranu etc...

Modul je zbog svoje konstrukcije namjenjen indoor radu, domet mu je mali zbog relativno male snage predajnika ali je ogranièavajuæi faktor prijemnik samog modula koja je dosta "nagluh".

Za mjerenje brzine vozila i sl. potrebno je raditi modifikacije u tipu zamjene antena sa nekim malim hornicama te eventualno dodati pretpojacalo na prijemnu stranu. Po ovim podacima DRO bi mogao imati do 5mW izlazne snage sto i nije tako lose.

pozdrav

Reply to
9a4qv

Ako se hoæe¹ samo igrati i toènost nije bitna, naravno da ne treba¹ ni¹ta kalibrirati, ali ako treba¹ toèno mjerenje onda ipak treba odraditi ovo:

formatting link

--
- while (1); 

"I don't believe anything I hear and only half of what I see..."
Reply to
while(1);

formatting link

Hvala!!

--
Chupo
Reply to
Chupo

Taj je èlanak iz '76 :-) Sla¾em se, sve ovisi koliko toèno ¾eli¹ ne¹to izmjeriti i naravno da je potrebna neka vrsta kalibracije. E sad se postavlja pitanje, kad je ta vilju¹ka koju bi koristio zadnji put umjerena i naravno frekvencmetar, kad je zadnji put umjeren te njegova toènost.

Mislim da se za amaterske upotrebu ne treba zamarati toènosæu na nekoliko decimala. Uostalom, ne direktno vezano za ovu temu, mislim da smo veæ ¾vakali rubidijevu referencu i GPS 10MHz referencu za mjerenje frekvencije negdje na grupama..

pozz

Reply to
9a4qv

Rekao bi da nisi pazljivo procitao clanak. Kalibracija zvucnom viljuskom provjerava samo elektroniku nakon mikrovalne sekcije uredjaja. Greska u tocnosti frekvencije oscilatora i dalje ce uzrokovati gresku u prikazu brzine iako je isti kalibriran zvucnom viljuskom. U clanku navodi da je frekvenciju oscilatora potrebno provjeriti voznjom radara u automobilu sa kalibriranim brzinomjerom i nisanjenjem fiksne tocke uz prometnicu, nakon sto je zvucnom viljuskom kalibriran ostatak skalamerije.

Reply to
damir

Treba moæi priznati vlastitu gre¹ku i evo - priznajem, u pravu si ! Signal na izlazu æe uvijek biti frekvencija vilju¹ke, bez obzira na frekvenciju radara. Dakle, ipak treba znati toènu frekvenciju oscilatora...

--
- while (1); 

"I don't believe anything I hear and only half of what I see..." 
 Click to see the full signature
Reply to
while(1);

Svaka cast! Znas da sam samo ispravio krivi navod, nikako nije bilo usmjereno protiv tebe.

Reply to
damir

Pa sta nisu te dvije tvrdnje u suprotnosti? Ako æe signal na izlazu uvijek biti frekvencija vilju¹ke bez obzira na frekvenciju radara, onda ne treba znati toènu frekvenciju oscilatora.

U biti, frekvencija radara je prakticki gledano frekvencija oscilatora. I ova gore tvrdnja nije po meni toèna, dakle signal na izlazu neæe biti uvijek frekvencija vilju¹ke ako se koristi oscilator koji nije idealno stabilan. Dopler æe se mijenjati, istina neznatno, i sa promjenom oscilatora. Probao sam izraèunati koliko æe se promijeniti dopler ako se promjeni frekvencija oscilatora sa 10000 MHz (10GHz) na 10001 Mhz ¹to odgovara ugrubo podruèju u kojem se ¹eta frekvencija oscilatora koristi li se stari GUN oscilator kod starih policijskih radara ili DRO oscilator. Dakle promjena dopler frekvencije uzrokovana pomakom oscilatora za 1 MHz pri brzini od 100km/h je zanemariva te æe dopler ovisiti samo o brzini kretanja.

pozz

Reply to
9a4qv

Tvrdnje nisu u suprotnosti, jer se ne radi o istoj stvari. Vilju¹ka nije ekvivalent pokretnog objekta, samo slu¾i, kako je Damir rekao, da se prekontrolira da li ureðaj radi ispravno. Toènost frekvencije Gunn oscilatora se njome ne mo¾e provjeriti. Formula za izraèun brzine je jednostavna, fd = fo*(2v/(c-v)), dakle proporcionalna je brzini objekta (v) i frekvenciji Gunn oscilatora - radara (fo).

Rezultantna frekvencija u sluèaju zvuène vilju¹ke je ~= cos((2pifo +

2pifv ) (fo - frek. oscilatora, fv - frek. vilju¹ke), pa nakon miksanja sa fo dobije¹ opet +- fv (u stvari, spektar harmonika fv - ima ovdje sva matematika, ako te zanima)

formatting link

Dakle, za toèno mjerenje brzine MORA biti poznata frekvencija Gunn oscilatora. Druga je stvar koliko su ti radari obièno toèni u odnosu na deklarirane vrijednosti te kakva je stabilnost kroz vremensko razdoblje, promjene temperature itd.

--
- while (1); 

"I don't believe anything I hear and only half of what I see..."
Reply to
while(1);

Mislim da govorimo o istim terminima na razlicit nacin. Slazem se da za izracun doplera treba znati frekvenciju radara na kojoj radi ali gre¹ka uslijed nestabilnosti oscilatora koji se koristi (bio on DRO ili Gunn) je zanemariva za prakticna mjerenja.

Probaj izracunati navedenim formulama za koliko se mora promijeniti frekvencija radara koji radi na recimo okruglo 10000 MHz da bi se brzina od

100km/h prikazala recimo sa 5% greske ili ajde 105km/h.

pozz

Reply to
9a4qv

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.