Cross: Debilna PC-napajanja?

ima i ja image od kad sam reinstalirao ali u medjuvremenu se svasta toga promjenilo od verzija softwarea, postavki novog internet operatera, mejlovi, adresar, ma svaki program ima neka postelavanja i specificne postavke, nije dovoljno samo ga instalirati... prije rusenja moram pogledati sta je sve instalirano uopce gore i sta mi od toga treba :-)

pozdrav

Reply to
Fastah
Loading thread data ...

Zato imam i txt datoteku zvanu NAKON RESTORE

Reply to
vaso

Ostario sam .)

Reply to
Cyber Junkie

Hehe, pizza turbo. Tada nismo znali za bolje. Da jesmo, isto bi kenjali. Pa kad dobijes kazetu od frenda ciji kaz ima drugi bias...

--
ToMo
Reply to
ToMo

formatting link

Boris

Reply to
Boris Vuletic

Reply to
vaso

Cudi me da to ne zapises u neki Lipa Mill zuti notes.

Reply to
kobac

To se pojavljuje vec neko vrime, ali najcesce su to specificni sustavi (embeded ili brand name bez mogucnosti prosirenja). Google je pokusavao nesto slicno za svoje servere (IIRC 400VDC distribucija u datacentru i DC/DC na 12V po serveru) ali neznam dokle je to stiglo.

Reply to
megamusic

3.3V se generira i stabilizira iz 5V namotaja preko saturirajuce zavojnice. Korisnost bi mislim bila manja ako uzmes u obzir da bi svaki napon morao imati svoj konverter dok je u ovom slucaju konverter zajednicki. Moguce i da bi se pojavio problem razlicitih vremena starta konvertera i nedefiniranih omjera napona pri startu (ako se prvo pokrene konverter s nizim naponom), neki chipovi su strasno osjetljivi na to.

Ti pretvaraci moraju biti na MB jer spomenute komponente trose ogromnu struju a i naponi nisu standardizirani (razlicite vrste CPU/RAM traze razlicite napone).

5V/3.3V naponi su standardizirani, potrosnja je manja, a moguce i da ih traze druge periferije (SATA konektor ima 3V3 pin) pa ih je najjednostavnije generirati u napajanju.

-12V na starim PCevima se koristio za serijske portove i ISA slotove i eventualno zvuk...

Reply to
megamusic

Jednostavan sklop koji daje PWR_OK signal.

Reply to
vaso

Reply to
vaso

Konverteri na MB su posebni jer su izlazni naponi razliciti. Kod laptopa je to jednostavnije jer nema mogucnosti prosirenja pa proizvodjac moze unaprijed definirati napone i snagu. Kod klasicnog PC-a to je tesko jer netko istu plocu koristi kao server sa hrpetinom diskova a netko kao gaming masinu s jednim diskom i 3 divlje graficke...

Vec duze vrijeme to nije problem, ali stvar bi se jednako zagrijavala i da ima samo jedan napon jer bi struje bile vece. Napajanja zapravo crkavaju zbog premalih i nekvalitetnih kondezatora.

PWR_OK nebi pomogao, trebale bi dodatne diode izmedju railova ( a mozda i mosfeti) jer zbog parazitnih PN spojeva chip fizicki pregori ako prvo dobije nizi napon od visega.. Kod vecine sadasnjih napajanja naponi su odredjeni omjerima na trafu i naravno da se podizu zajedno

Mislim da se napon za proc generira iz 12V ali nisam siguran, nisam nikad to istrazivao.

Mislim da vecina I/O chipova i PCIX kartice koristi 3V3, HDD za sada nisu (neki ne koriste ni 12V) , ali SSD izgeda da jesu.

Reply to
megamusic

Problem kod DC su veliki lukovi zbog cega sklopna oprema mora biti puno robustnija a time i skluplja nego za AC, ali zato jednostavnije napraviti transfere switcheve (potrebne su samo diode)

Reply to
megamusic

Glavna sklopna oprema je na AC-strani?

Reply to
vaso

??? Recimo da se iz 3.3V radi napon proca 1.2V, odnosno iz 12V.

Da se izbaci barem jedan napon iz napajanja,

kapaciteta na pojedinim naponima da bi se dizali zajedno!

Reply to
vaso

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.