Brzina racunala - zasto su spora

Ja mislim da je to zbog ogranicenja broja instrukcija koje se mogu izvrsiti u danom vremenu, tj jedna instrukcija u jednom procesorskom taktu. Ne vidim niti jednog valjanog razloga zbog kojeg bi procesor radio isprekidano, u taktovima, a ne kontinuirano. Kad bi procesor radio kontinuirano, jedina stvar koja bi usporavala rad racunala bio bi el. otpor u zicama, premda ce skorasnjim otkricem supravodljive legure taj problem nestati. Znaci, kad bi se procesor vrtio u kontinuiranom modu, brzina racunala bila bi vrlo bliska, ako ne i jednaka c. E sada, zbog cega je nametnuto ovakvo suludo ogranicenje? Vrlo vjerojatno je jos u pionirskim danima racunala bilo jasno da ce ona biti iznimno brza i savrsena vec u tom trenutku, te da nece biti mjesta daljnjem razvoju. Ako nema razvoja novih tehnologija, nema ni profita. Zbog toga su vodece svjetske kompanije koje proizvode mikroprocesore jos davno sklopile tajni pakt da nece javnosti obznaniti tu preocitu cinjenicu, jer im je bilo jasno da ce najvece novce zgrtati upravo tim stalnim smanjenjem intervala izmedju dvaju procesorskih taktova. Svako malo izadje procesor sa vise GHz, naravno skuplji od onog starog. Nista cudno s obzirom na to da su racunala izmisljena na tom dekadentnom zapadu, gdje je osobna korist vaznija od dobrobiti za cijelo covjecanstvo.

Kakva su vasa razmisljanja i osjecaji glede ove, usudio bih se reci, prijevare tisucljeca? Hvala.

Reply to
Ninja Zombie
Loading thread data ...

Ne znam sto ti znaci 'kontinuirano' (kako onda definiras dva stanja: 0/1 tj. L/H). Zasto bi otpor smanjivao brzinu - elektroni u vodicu idu nekoliko centimetara u sekundi, zasto ti se ne cini da pricas s Marsom kad telefonom zoves baku? Uglavnom... smanji osjecaje, ukljuci mozak.

Reply to
pip

Racunala su spora zbog PARAZITNIH KAPACITETA i INDUKTIVITETA, koji jako dolaze do izrazaja na tako visokim frekvencijama! Kada "udari" npr. jedinica (5v), napon nece u istom trenutku skociti na tu vrijednost, vec ce mu trebati vremena da se popne do te vrijednosti (po exponencijali) i to je glavno ogranicenje brzine!

Reply to
Minotauro

ok.., znaci impedancija usporava komp...

ali , nekuzim onaj dio kontinuirano.., pa proc, stalno prima podatke i obradjuje ih..

covjecanstvo.

Reply to
Hrvoje Kusulja

CPU ne obradjuje samo jednu operaciju u taktu. U jednom taktu moze se desiti tisuce operacija, kao sto su logicke aritmetike, premjestanja podataka, slaganja na stack i slicno. Stoga ne raumijem sto mislis pod kontinuiranim.

A to da proizvodjaci procesora varaju: naravno da varaju, kao uostaalom i proizvodjaci HDDova i svega ostalog. Zasto bi odma skakali na 3GHz kada mogu kontinuirano ici prema toj brojci i pritom masno zaraditi.

Reply to
luda krava

pip transported these words from his/hers keyboard to our eyes:

Brzina struje je par m/s, ali je brzina elektriènog polja VRLO bliska c. Tj. promjene napona.

--
Machines making machines! How perverse.
Reply to
RypER

Vjrojatno je mislio na ovo: Procesor se okida impulsima i na rastuci, odnosno padajuci impuls "nesto napravi". E sad, tip je valjda mislio procesor "drajvat" istosmjernim naponom, pa bi tako izbjegao stanku izmedu okidanja procesora. Valjda je to mislio...

--
Pozdrav!
http://www.elektronka.com/
Reply to
Ivan Matacic

desiti

kontinuiranim.

Reply to
Hrvoje Kusulja

procitaj poglavlje mikroarhitektura iz digitalnih racunskih masina, a to ti je temelj danasnjih racunara, i sve ce ti biti jasno.

Reply to
BessSoftware

desiti

Da zbrojiss dva broja, trebass iz memorije proccitati prvi broj (minimalno 4 takta) zatim drugi broj (4 takta) pa dva registra zbrojiti (AND) i pohraniti rezultat na neku memorijsku lokaciju. To je odprilike jedno 13 - 15 taktova ako se radi o 8 bitnim brojevima.

Volio bi da me netko demantira.

Machi.

Reply to
Machi

Racunalo se bavi informacijama i njihovoj obradi. Da bi se informacija mogla barem pohraniti, trebas nekakve razlicitosti. U racunalu se te razlicitosti prikazane kombinacijama jedinica i nula.

  1. U procesoru je opisana vremenskim slijedom "razlicitih" pravokutnih napona.
2 .Na hard disku prostornim slijedom "razlicitih" magnetnih zapisa.
  1. Na Cd-u prostornim slijedom "razlicitih" fizickih (optickih zapisa).

Ako je napon kontinuiran, nema promjene i ne moze se opisat informacija.

Reply to
Frane Bebic

4

Tocno. To je jedna operacija koja traje 15ak taktova. Medjutim, procesor ima vise ulznih i izlaznih nozica, te se za vrijeme jednog takta na svim tim nozicama obavljaju te ili slicne takve operacije.

Znam, sad serem i trazim dlaku u jajetu, ali htio sam tipu objasniti da jedan takt ne znaci i jednu operaciju. Jedan takt je jedan takt i gotovo.

Reply to
luda krava

Vjrojatno je mislio na ovo: Procesor se okida impulsima i na rastuci,

Vjerojatno je to mislio. Ali ideja je totalka promasena. Ne vidim niti jedan nacin kako bi procesor radio bez takta...

Reply to
luda krava

Mozda je ipak mislio na nemogucnost dijeljenja ciklusa (n.pr. kod z80 procesora pristup memoriji traje 3,5 ciklusa, a procesor mora prijenos prosiriti na 4 ciklusa - to izgleda malo ali se "nabere"). A kada bi procesor radio "kontinuirano" bez impulsa sata, nema toga ko bi uveo red na sabirnici - nastao bi totalni haos - kao kad bi semafor na raskrsnici radio kako se njemu hoce.

Reply to
BessSoftware

luda krava transported these words from his/hers keyboard to our eyes:

Ma ne bih rekao da je na to mislio. Vjerojatno mu se èinilo (a i meni kad sam tek proèitao njegov post) da su procesori danas stvarno moæni i da obavljaju hrpe instrukcija po sekundi itd. I da zbog toga, mogu odraðivati sve i sva¹ta u tren oka. No, programi postaju kompliciraniji (igre najvi¹e), pa je proporcionalno tome i broj instrukcija koje dana¹nji proc mo¾e izvesti postaje sve manji i manji.

--
Assumption is the mother of all fuck-ups.
Reply to
RypER

Ako sam ja dobro shvatio "gigaherci" ne mogu ic u beskonacno zato jer je nemoguce integrirat tu kolicinu tranzistora u procesoru na jos manju jezgru. Prema Teoriji mre¾a (Ivan Flegar), prvi postulat ka¾e da "Dimenzije (elektricnih) naprava kao i od njih stvorenih mreza zanemarive su u odnosu prema valnoj du¾ini koja odgovara najvi¹oj frekvenciji bitnoj za rad razmatranih naprava odnosno mreza." tako da mislim da se nece sa supra vodicima rijesit problem.

Reply to
Project037

Ili je mislio na svojevrsnu modulaciju kontinuiranog toka elektricne energije ,ali onda u svakom sluèaju to neæe iæi sa nulama i jedinicama.Pitanje je koliko bi trebalo biti definiranih i kakvih nosioca informacija.Mislim na ne¹to ¹to ima gotovo definirane dijelove informacija kao npr. kinesko pismo. Ili jednostavnije ,kao da gledamo iz zraka neki autoput sa 8 traka i mnogo raskri¾ja gdje se stotine i stotine raznih(!)automobila razilaze svaki svojim unaprijed definiranim putem i svaki sa svojim dijelom informacije i gdje je brzina prijenosa informacije omeðena iskljuèivo duljinom puta kojeg treba prijeæi. Evo samo pretpostavljam ,ali mislim da to zalazi u sferu SF-a.

pozdrav

radio

vjerojatno

brza

tajni

intervala

Reply to
Sanjin

Mozda i ne, supravodicima se smatraju oni vodici koji imaju zanemarivo mali ili nikakav omski otpor. Ako nemaju otpor, onda nema niti LR i CR konstante, odnosno komponente, pa se vrijeme porasta, odnosno pada signala moze znatno smanjiti. Gledano s druge strane, frekvencija se moze povecati. Koliko povecati...? E sad....

covjecanstvo.

Reply to
-Rio-

Da, bilo bi dobro da imamo (neuro?) gelove kao u medjuzvjezdanom brodu StarTrek-a Voyager, pa da se uopce ne moramo opterecivati brzinom obrade podataka jer je ona astronomska. :-)

kojeg

bi

razvoju.

vodece

Reply to
-Rio-

Kontinuirano znaci ili ima napona ili ga nema, tj. ili je 0 ili 1. Sa jednim stanjem ne mozes ama bas nista uciniti. Mora postojati opis (nazovimo ga tako) nekih varijabli da bi procesor ih znao razlikovati i nesto s njima raditi. Mora postojati raspored kako te varijeble uzeti na analizu, kako ih analizirati i kako ih prikazati (rjesenje), tj. mora postojati neki redoslijed. Da bi redoslijed bio redoslijed, procesor mora znati kad nesto zapoceti, odnosno kad nesto zavrsiti. Taj ritam, kreni-stani-kreni-stani-... radi-ne radi-radi-... mu govori njegov takt. Mislim da je ovo najjednostavnije laicko objasnjenje zasto je potreban takt, ritam rada. Netko je spomenuo semofor. Probaj zamisliti da umjesto da se semafori pale i gase nekim redoslijedom, da stalno svijetle sve boje i da nema drugih prometnih znakova. Kako bi se vozaci snasli?! Morali bi pustiti neki neke, nekome ukrasi neku fiktivnu prednost, a rizik od sudara i kolapsa bio bi jako velik. To vodi kaosu jer nitko ne zna sto mu je za ciniti, da li da krene ili da pusti druge, pa da onda krene ili da jednostavno priceka da se svi razidju pa da tek onda krene. Hm... Mislim da ne bi islo. Cak i zivi organizmi rade u taktovima, od rada srca, impulsnog rada zivaca, do rada probave i sl. Nista ne radi stalno. Ako bi usli u SF, onda mi mogli razmisljati o nekim optickim mrezama (jer su nam fotoni poprilicno brze cestice kojima donekle znamo upravljati) i pohrani i obradi podataka u njima. Promjenom duljine puta mogli bi "programirati" svaki foton i na taj nacin u njega upisati informaciju, ali mene vec sad boli glava od takvog razmisljanja. Idem odmoriti neurone i sinapse malo.... Pozdrav!

"Ninja Zombie" wrote in message news:d339gv$g0f$ snipped-for-privacy@sunce.iskon.hr...

Reply to
-Rio-

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.