audio limitator ili tako nesto

napravio sam si ulaz za MP3 player na auto radiu tako da sam nalemio kabel (3.5mm sa jedne strane) direktno na ulaz audio procesora u auto radiu. Inace tamo ide ulaz od internog CDa. I sve radi odlicno, samo sto svaki puta treba paziti da MP3 plajer nije previse pojacan, jel inace krci, i vjerojatno nije pre zdravo za pojacalo u radiju.

Sad bi slozio neki sklop koji bi davao konstantno pojacanje koje mogu namjestiti, pa da je svejedno koliko je pojacanje na MP3 plajeru.

Ako netko ima kakvu pametnu shemu ili ideju....

Reply to
DM
Loading thread data ...

Fulao si grupu, ovo tvoje spada negdje pod religija...

Reply to
mirko konobar

Reply to
vaso

"mirko konobar" wrote

podsmijehivanja dao za drajvanje light showa primjerice?!

Reply to
Gaghigno

baziranim na tak nekom chipu tog tipa...

umiksavanje sintisajzera i nekakvog "voice recordera" za LOOP reproduciranje i sve to je trebalo ugurati u jedan kanal na DJ mixetu pa je problem stvarala upravo ta razlika razine signala....

Reply to
Gaghigno

formatting link

Reply to
Igor

Dana 24.02.2014 17:27, DM je napisao:

Najelegantnija je mogucnost ako mozes softverski regulirati glasnocu pojedinih pjesama - proguglaj pojam "replaygain", nacin na koji player iz dodatnih podataka uz audio file sam podesava glasnocu pojedine

na bazi androida moze se napraviti bez problema... Ako ti je pak ulaz u procesor generalno preosjetljiv, lako uz pomoc dva otpornika po kanalu napravis hardverski atenuator, koji ce ustvari smanjiti osjetljivost prijemnika na realni nivo.

no to ti ne preporucam...

Reply to
Sinisa Platz

neznam zakaj mucis brigu s tim, jednostavno si naruci fm transmitter s jebaja za $3-4, nutra piknes usb s pjesmama i to je to... Ima cak i 3.5mm ulaz za mp3 playere.

Reply to
nizz

Reply to
mirko konobar

U HR izdanju Svijet Elektronike #50 (veljaca/ozujak 2005.) je bio clanak 'RMS regulator glasnoce' gdje je 16F676 u realnom vremenu upravljao s volume control od TDA8551. Opis clanka u slovenskom izdanju:

formatting link

Mikrokontroler s f = 5 kHz sample-ira lijevi i desni kanal, racuna efektivnu vrijednost za svaki blok od 256 sample-ova, i kada se pojave preglasne dionice smanjuje volume.

Nisam siguran da li gdje imam .hex za mikrokontroler ali moze se i samo iskoristiti ideja pa napisati drugi SW.

--
Chupo
Reply to
Chupo

problem je sto glasnocu ne bi trebao normalizirati na fizickom nivou nekog broja samplova/sekundi, nego eventualno na logickom nivou cijele pjesme (ili cak cijelog albuma). Jer mi ovo zvuci da bilo koja glazba koja ima ikakvu dinamiku glasnoce ce biti totalno neslusljiva (kao ekstrem uzmi za primjer klasiku gdje ce ti izglednaciti tihe i glasne dionice; uzas)

Takvo sto upotrebljivo moze biti eventualno za npr. snimke predavanje gdje se predavac mrda blize/dalje od fiksnog mikrofona, pa da to stabilizira, no za bilo kakav oblik glazbe mislim neupotrebljivo.

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Ovaj sklop iz Svijeta Elektronike atenuira samo nivoe koji su iznad odredjenog nivoa koji je zadan (namjesta se s tipkama) a sluzi da stisa reklame unutar filmova koje su puno glasnije od samog filma. ovaj uredjaj ima istu funkciju:

formatting link

formatting link

Sve sta je ispod zadanog nivoa ne dira. Nisam ga isprobao ali prema rijecima autora koji ga koristi za gledanje filmova - a u filmovima ima i muzike - radi odlicno.

--
Chupo
Reply to
Chupo

Primjedba na mjestu! Sklop bi trebao imati dosta veliku vremensku konstantu,

Reply to
vaso

Reply to
vaso

A ne znam, iza paywalla je link koji si dao :(

Dakle, ako sam skuzio:

varijanta a) sklop ne radi nista kada je glasnoca ispod X, a kada predje X, onda utisava sve sto slijedi za neki fiksni postotak dok originalna glasnoca opet ne padne ispod X, kada se sklop gasi i ne radi nista do slijedeceg incidenta?

To bi moglo posluziti za zastitu od prejakog signala na ulazu, ali bi opet zahtjevalo podesavanje glasnoce na izlaznoj strani (ovisno o tome kako je bio podesen voluma na mp3 na ulaznoj strani)?

npr. ako se problem pojavljuje kada je na mp3u glasnoca preko recimo 40%, pa ti podesis sklop da kada glasnoca predje taj iznos da ju reze na pola, onda ces ovisno o tome da li je originalna glasnoca bila na 60% ili 90% dobiti pretiho ili preglasno na izlazu, pa bi morao opet rucno podesavati glasnocu na izlazu.

Sto znaci da nista ne bi bas bog zna sto rijesilo, jer jedino sto bi se promijenilo da prilikom ukljucivanja u vozilo korisnik ne mora podesavati volume na mp3 playeru, nego volume na svom autoradiju.

ili:

varijanta b) Ako pak sklop ne radi nista kada je glasnoca ispod X, a kada predje X, onda utisava sve za neki varijabilni postotak (ovisan o nekom koeficijentu i efektivnoj vrijednosti tih 256 5kHz sampleova, dakle klasicna normalizacija) dok originalna glasnoca opet ne padne ispod X, kada se opet u poptpunosti gasi?

u tom slucaju imas opet problem koji sam inicijalno naveo, da ce glasne dionice pjesme biti utisane pa ces izgubiti dinamiku.

ili ti vidis nesto trece kako to radi?

To ce OK funkcionirati sa varijantom (a) - jer su reklame uvijek konstatno glasnije iznad nivoa X koji se NIKAD ne pojavljuje u normalnom filmu.

Ali ne bi funkcioniralo za ono sto OP trazi cini mi se, jer njemu nije MP3 uvijek konstantno preglasan (nego ovisno u kojem polozaju mu je ostao volume control na istome, moze biti ili OK glasnoce, ili vise ili manje preglasan).

ono sto mislim da OP-u zeli je:

varijanta c) sklop kada se ukljuci (dobije prvi signal trajanja barem par sekundi) napravi sampliranje prvih par sekundi, izracuna average, i prema memoriranom zeljenom averageu na outputu (zeljena glasnoca sa defaultnim volumeom autoradija) pojacava *sve* slijedece signale za fiksni faktor prema razlici "memory_avg - calculated_avg". Time ce output biti uvijek podesen idealno za defaultnu glasnocu autoradija, bez obzira na kojoj glasnoci MP3 bio postavljen.

Ima sporedni nedostatak sto prvih par sekundi bi imao ili tisinu (ili krivu glasnocu, vec po zelji implementacije)...

No glavni problem je sto ne bi radilo ispravno ako prvih par sekundi koje bi izasle iz MP3 playera ne bi bilo tipicne glasnoce (recimo pjesma koja pocinje tiho, a onda se poglasnjava). To se moze skoro u potpunosti srediti duzim intervalom sampliranja (par desetaka sekundi, ili par minuta) ali to dovodi onaj pocetni manji nedostatak (par sekundi tisine) u neprihvatljive razmjere (par desetaka sekundi ili par minuta tisine nakon paljenja :-)

Pravo rjesenje je hakiranje firmwarea MP3 playera da detektira kada je ukljucen u auto umjesto u slusalice, i postavi MP3 volume control na tocno zeljenu vrijednost (koja daje zeljenu glasnocu na defaultnoj glasnoci autoradija).

Ili, jednostavnije ali manje interesantno, kupovanina MP3 auto radija, pa umjesto da ustekavas MP3 player, samo prebacis memory karticu iz njega u autoradio...

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Ja i

formatting link

Samo ne *u* vozilu, nego *na* vozilu. I kada glazbena dionica krene "in tempo furioso" odmah poraste kadenca :)

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Na sta mislis pod paywall?

--
Chupo
Reply to
Chupo

pozdrav,

ako triba podesit glasnoce za pojedinacne pjesme i za cijeli album to mozes ucinit sa mp3gain programom...

Zare

Reply to
Zare

da moras platiti da nesto vidis. barem meni taj link koji si dao:

formatting link

trazi da unesem (koliko moj slabi slovenski parser prevodi pricu) username/password pretplatnika revije, ili neki one-time zeton (kojeg mogu kupiti sa strane).

bez neceg od tog dvoje, nista se ne vidi :(

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

A to - mislio sam da govoris o linkovima na onaj uredjaj. Napisao sam da je to link na clanak u slovenskom izdanju a da je taj isti clanak bio objavljen i u HR izdanju Svijeta Elektronike (papirnatom). Ako te zanima ga sutra skeniram. Ima 5-6 stranica texta s opisom algoritma, shemama i slikom plocice za sprintati ju za fotopostupak.

--
Chupo
Reply to
Chupo

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.